Svobodná hra namísto nudy a digitální demence u dětí. Uděláte s tím něco?
Banner

Svobodná hra namísto nudy a digitální demence u dětí. Uděláte s tím něco?

Svobodná hra obálkaManželé Danišovi mají čtyři děti. Mají také cenné zkušenosti s výchovou a péčí o své ratolesti, které vedou k svobodné hře a kreativitě. Prakticky a zábavně pojatá kniha s množstvím fotografií přináší návody na to, jak si dnes mohou děti hrát a jak mohou být vedeny k rozvoji tvořivosti a tomu, aby byly především samy sebou. Proč je potřeba vést děti k přirozené hře podporující jejich správný vývoj a co naše děti nejvíce potřebují?

“Příliš mnoho dětí v současnosti ztratilo příležitost, prostor a čas svobodně si hrát. Došlo to tak daleko, že když někdy tuto příležitost dostanou, ukáže se, že řada z nich dokonce ztratila schopnost si svoji hru svobodně vytvářet. Bez programu dospělých a zábavy z obrazovek neví, co mají dělat,” píší v úvodu své knihy Justina a Petr Danišovi, kteří mají čtyři malé děti. Justina je také autorkou webů www.svobodnahra.cz a www.ucimesevenku.cz, Petr je ředitel vzdělávacího centra TEREZA a píše o dětech a přírodě.

Svobodná hra

Kniha Svobodná hra je plná fotografií šťastných a hrajících si dětí. Je skvělou inspirací pro všechny rodiče, pedagogy a vychovatele dětí nejrůznějších vzdělávacích institucí i instruktory v lesních školkách. Je rozdělena na tři části. První část je věnována teorii hry. Dozvíte se v ní různé zajímavé informace z oblasti pedagogiky a psychologie, jaké jsou přínosy hry podle Frasera Browna, jaké známe druhy her a které hry se nám zdají již “za hranicemi” bezpečí dítěte. Velice zajímavé jsou také proměny hry v rámci evoluce a jak si hrály děti našich předků, jak si hrají zvířata a podobně. Nechybí ani hry v těžkých časech, například za 2. světové války, jaké deprivace vznikají, pokud si děti (i dospělí) nemohou hrát, jaké deprivace se objevují u dětí v dnešní době a co je vlastně špatně. V druhé části knihy najdete principy svobodné hry, na kterou má každé dítě právo jako na přípravu svého budoucího života a získávání patřičných zkušenosti, osvojování dovedností. Důležitá jsou místa pro hru, materiály i určitá míra nebezpečí, která jsou u každého dítěte individuálně odlišná.

Svobodná hra

V poslední části knihy můžete objevit konkrétní tipy a návody na hru v rámci obrázkové přílohy plné barevných fotografií s množstvím inspirace, ze které budou nadšené především vaše děti. Za každého počasí, v blátě či v kaluži, ve větru a dešti, na stromě, v záhonku, na houpačce, s kameny, s listy, se dřevem, ve skalách, u moře. Děti si mohou hrát na indiány, stavět si bunkry, vymýšlet si nejrůznější role a příběhy. Tato schopnost svobodně si hrát má nenahraditelný vliv pro jejich správný vývoj a přípravu na vlastní, budoucí dospělý život.

Svobodná hra

Nejhorší na světě je nuda. Pokud jednou ztratíme tu schopnost si hrát, snít, vytvářet si příběhy, být kreativní, a to i v dospělosti, pokud zabijeme a utlučeme svoje hravé vnitřní dítě, to už pak není žádný život. Za mě obrovské plus a palec nahoru této knize. Sama ráda vzpomínám na to, jak jsme si hráli jako děti my, ve světě bez mobilních telefonů a tabletů. Třeba na to, jak jsme si hráli v lese u potoka a jak kluci “vařili hovnový guláš” z ovčího trusu a pak nás honili a chtěli nás s ním polévat. Osobně si myslím, že vůbec nejhorší je posadit dítě před monitor, na kterém pobíhají naprosto odporné deformované příšerky, nebo šklebící se smajlíci, tam a zpátky. A dítě jen tak sedí, kouká, směje se tomu a to je tak asi všechno. Protože neví, co jiného by dělalo a jak jinak se má zabavit…

Ukázka vítr

Název: Svobodná hra: Jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné děti
Autor: Justina a Petr Danišovi
Fotografie: Justina a Petr Danišovi
Počet stran: 312
Vydání: 2020
Nakladatelství: Smart Press
Hodnocení: 95 %

Svobodná hra obálka

https://www.smartpress.cz/svobodna-hra


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Banner

Rozhovor

2. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

BMC perex2Březen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům pís...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Festival pro všechny, kteří to vidí „prostě jinak“

FE perexPoznamenejte si třetí březnový víkend do svých diářů, od 22. do 24. března se na výstavišti v pražských Holešovicích koná Festival Evolution a pokud vás zajímá zdravý životní styl, rozhodně byste tam neměli chybět!

...

Literatura

Morová loď přiváží zánik civilizace

altNakladatelství BB/art vydává, tentokrát v brožované podobě, další díl oblíbené špionážní řady Akta Oregon s názvem Morová loď amerického autora Clivea Cusslera (v originále vyšel v roce 2008...

Divadlo

”Demokracie není právo do všeho mluvit, ale povinnost vědět, co mluvit,” říká Rudolf Jelínek

altJeden z nejznámějších českých herců všech věkových generací, Rudolf Jelínek, má za sebou neskutečnou filmovou a divadelní kariéru, bohaté zkušenosti s dabingem a lidé ho na ulici spíše než jménem oslovují jako majora Jiřího Hradce...

Film

Divoká dvojka? Spíš potřeštěná

divoka dvojka 200Skvělou komedii, u které se od srdce zasmějete, najdete poslední dobou horko těžko. Nicméně se filmaři neustále snaží takový film natočit. Reese Witherspoon v jedné z hlavních rolí by mohla být pozitivní známkou úspěchu, ale…