Životní příběh Jana Mikoláška - léčitele, který zkoumal moč

Životní příběh Jana Mikoláška - léčitele, který zkoumal moč

mikolasekJeště stále si můžete zajít do kina na premiéru filmu Šarlatán, za kterým stojí úsilí režisérky Agnieszky Holland a scénáristy Marka Epsteina. Film má i svou knižní podobu, na níž pracoval také Josef Klíma. Film byl natočen podle námětu knihy Životní příběh Jana Mikoláška, jejímž autorem je Mikoláškův prasynovec Martin Šulc, který knihu sepsal se svou manželkou Ivanou.

Nakladatelství Mladá fronta vydalo velmi působivě a kontroverzně napsanou biografii o slavném léčiteli Janu Mikoláškovi (1889 - 1973). Na knize pracoval Mikoláškův prasynovec Martin Šulc se svou ženou. Vycházel z vlastního rodokmenu, vyprávění pamětníků, ale i dosud nezveřejněného deníku léčitele Mikoláška, ve kterém léčitel popisuje své  - až někdy neuvěřitelné zážitky. V důkladně zpracované knize si čtenáři mohou prohlédnout i spoustu fotografií, které nebyly nikde publikovány, množství osobní korespondence, předpisy léčitele a další dokumenty, které přibližují Mikoláškův život. Kniha se se velice dobře čte a je zajímavá - dokáže ukojit zvědavost každého, koho zajímá, jak to vlastně s tím Janem Mikoláškem bylo.

Byl to opravdu úředně zkoušený léčitel, jak sám o sobě tvrdil, anebo jen obyčejný šarlatán, zloděj a podvodník, za kterého byl považován v době komunistického režimu? Jaký vlastně doopravdy byl? Povahově určitě dost svérázný - to potvrzuje mnoho lidí, kteří ho znali. Existuje tisíce děkovných dopisů těch, kterým Mikolášek svou naprosto přesnou diagnózou z moče a doporučením bylinek pomohl a zachránil život, ale existuje i řada udání, výčitek, obvinění, pomluv a dalších faktů dokumentujících to, že Mikolášek občas pochybil, a to jak ve své práci, tak ve svém osobním životě, ve svých činech a ve svých rozhodnutích.

lecitel

Zdroj foto: https://www.novinky.cz/zena/styl/clanek/trpky-osud-slavneho-ceskeho-lecitele-40293136

Léčitel, nebo šarlatán?

Každopádně o svou popularitu a o to, že na něj lidé nezapomněli, se svérázný léčitel Jan Mikolášek určitě postaral, a to velmi důkladně. Léčil celou řadu známých osobností. Stal se slavným, vyhledávaným a velmi bohatým. Za vším ale stojí jeho vlastní úsilí a neustávající práce. Den co den před jeho vilou stála fronta nemocných lidí s lahvičkami s močí. Jeho život byla jedna velká sinusoida - zažil několikrát vězení, ztrátu majetku, podvody a krádeže, obě světové války a křivdy, které se na něm dopustili druzí. Zažil popotahování u soudů i lidskou závist. Pocházel z velké rodiny plné dětí, ale se svými sourozenci nevycházel příliš dobře. Někteří jeho bratři zahynuli za války. Vlastně chtěl být možná jen zahradník, který si bude pěstovat své bylinky. Jedno zahradnictví převzal po bratrovi, jiné časem vyženil. Ale protože byl velmi zdatný obchodník a šel si za tím, co chtěl a uměl, dokázal uzdravit mnoho lidí a ještě provozovat velmi výnosný byznys. Jeho deníky ale místy obsahují takové informace, které se ne vždy zakládají na pravdě - jeho prasynovec Martin Šulc jistě bádal důkladně.

Jan Mikolášek byl velmi talentovaný člověk, který něco dokázal. Nikdo netvrdí, že byl svatý. Právem se však může řadit mezi významné osobnosti našeho lidového léčitelství. Názor si na něj můžete udělat sami - zajděte si do kina a přečtěte si knihu Životní příběh Jana Mikoláška od manželů Šulcových.

lecitel1

Zdroj foto: https://msgenealogie.webnode.cz/osobni-stranky/zajimavi-pribuzni/mikolasek-jan-znamy-bylinar/

O autorech:

Martin Šulc vystudoval obor archivnictví a pomocné vědy historické na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Přes dvacet let se věnoval genealogii. Během bádání ve svém rodokmenu objevil léčitele Jana Mikoláška. Na základě jeho filmového námětu natočila režisérka Agnieszka Holland film Šarlatán (2020).

Ivana Šulcová pracuje v České rozhlasu. Profesionálně se věnuje genealogii.

Ukázka z knihy:

Lidé jsou lůza bez citu a vděku. Ne všichni, ale většina . Závist, udavačství, lež, ctižádostiví sobci. Kdo dostal do koncentráků tolik Čechů? Ta udavačská banda! A dnes to nedělají lépe!

Úcta, slušnost, povinnost dětí k rodičům a rodičů k dětem, víra, naděje a láska člověka k člověku zmizely. Tvorstvo se proměnilo v ostudu a prostituci. Uhel začíná doutnat, aby plameny zkázy zničily svět, plnou zásluhou.

Na peníze jsem byl úzkostlivý, vždyť jsem věděl, čeho všeho je potřeba, aby se vydělaly. Z téhož důvodu jsem se také dlouho celkem stranil krásného pohlaví. Viděl jsem, kolik peněz to stálo mé známé, a mimo to jsem měl k ženám nedůvěru, neboť jsem poznal, že ženy bývají vypočítavé a že muž na to obvykle přijde pozdě.

Co o mně kukají kuchařky, když o mně řekly, že se líbám s chlapama, to je jen závist…

(z dopisů a deníků Jana Mikoláška)

mikolasek


Název: Životní příběh Jana Mikoláška
Autor: Martin Šulc a Ivana Šulcová
Žánr: biografie
Vydáno: 2020
Stran: 320
Vydalo nakladatelství: Mladá fronta
Hodnocení: 100 %Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníSolfánci obměkčí každé srdce

Solfánci jsou druhým počinem (po Indigových pohádkách) Martiny Mii Svobodové a ilustrátorky Lucy Bumkin. Zatímco Indigové pohádky oslavovaly lidskou kreativitu a zaměřovaly se na to, že každý z nás má moc tvořit svůj svět, pohádkový příběh Solfánci a Sluneční královna jsou o odvaze být tím, kým doopravdy jsme. Semtamindigo

Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Pod projektem Červená propiska jsou dvě kamarádky z vysoké, Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, které se rozhodly šířit své znalosti zábavnou formou na sociálních sítích. Jejich cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí. Universum

Nejčtenější za měsíc


Rozhovor

"Jsem klasický scenárista," říká o sobě Václav Šorel

vaclav sorelV loňském roce vyšlo kompletní vydání komiksů, na kterých se jako scenárista podílel pan Václav Šorel – Zlatá kniha komiksů. My, dnes věkem zralí, nad stránkami vzpomínáme, jak jsme netrpělivě čekali na nová a nová čísla čas...

Hledat

Čtěte také...

Hledáte dokonalý a osvědčený herbář? Už nemusíte

bylinky pro deti a maminky 200V nakladatelství Grada vyšel druhý díl knihy Bylinky pro děti a maminky od Magdalény Staňkové-Kröhnové, který bez váhání doporučuji všem milovníkům bylinek.

 

...

Literatura

Průvodce kulturním děním přináší početná překvapení
ImageNakladatelství Academia připravilo mohutnou dvojsvazkovou encyklopedii Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967, kde čtenář nalezne kdejaký údaj o tom, v jakých podmínkách ...

Divadlo

Slova místo kordů. Švandovo divadlo uvede českou premiéru nové adaptace Cyrana z Bergeracu

cyrano 200Diváky pražského Švandova divadla čeká v úvodu sezóny mimořádná divadelní lahůdka. Pouhých deset měsíců od světové premiéry v Londýně se dočkají nové inscenace přepisu slavného Cyrana z Bergeracu Martina Crimpa v režii Martina Františáka. Českého př...

Film

Zlín Film festival, sekce Noční horizonty: Pluto

pluto200Díky zlínskému filmovému festivalu a jeho sekci Noční horizonty se na plátna zlínských kin dostanou snímky, které se běžně do české distribuce nedostávají. Divácký vkus v kombinaci s rentabilitou provozu kin jsou neúprosnými kritérii, jež bohužel mnoho...