Půda, duše a společnost: O potřebě souladu lidstva se Zemí

Půda, duše a společnost: O potřebě souladu lidstva se Zemí

Tisk

Duše, půda a společnostPředevším to, co je potřeba, je vtloukat lidem do hlavy ekologické myšlenky a motivovat je k vědomé zodpovědnosti za svůj život a ke snaze řešit enviromentální otázky. Filozofický spisek ekologického aktivisty Satiše Kumára nabízí silně duchovní rozměr knížky, která může být jak obohacením čtenáře, tak i alarmujícím čeřením zdánlivě poklidných hladin lidské duše.

Asi bych úplně nechtěla autora srovnávat s oblíbeným a nechvalně proslulým mystikem, který si nechával říkat Osho, ale při čtení knížky máte podobný pocit a potřebu si snad každou druhou větu poznačit někam do deníčku s myšlenkou, že to je opravdu vážně skvělý citát. Že se v těch slovech ukrývá hluboká moudrost a pravda. Že s těmito slovy a větami souzníte. Že s vámi rezonují, dotýkají se vás, nebo vás dojímají. Z knihy je cítit východní moudrost a autor k lidem promlouvá skrze mnohé obecné pravdy, které jsou však nezpochybnitelné a jejichž cílem je vyvolat skutečné uvědomění a změnu životního stylu, která by měla prospět celé lidské společnosti.

Knížku můžete číst po částech, přeskakovat a opakovaně se k různým kapitolkám vracet. Jen si dávejte pozor na to, abyste při čtení u sebe ještě více neprohloubili enviromentální depresi. Jak se uvádí na stránkách nakladatelství, Satiš Kumár objasňuje Západu východní moudrost. V zásadě říká, že péče o životní prostředí (půda), snaha o osobní harmonii (duše) a prosazování lidských hodnot (společnost) představují tři nezbytné morální pilíře naší doby. Kniha Půda, duše, společnost dokládá, že celostní přístup k životu vychází ze starobylé filozofie indických tradic hinduismu, buddhismu a džinismu, které pro nás oživili Mahátma Gándhí a Rabíndranáth Thákur. Jejich myšlenky následně přenesl na Západ E. F. Schumacher ve své knize Malé je milé.

Abychom se zasadili o novou udržitelnou budoucnost, musíme provést reformu vzdělávání. Podstata této transformace by pak měla spočívat v tom, že opustíme starou základní trojici „čtení, psaní a počítání“ a budeme se soustředit na novou trojici „hlava, srdce a ruce“. Půda, duše, společnost je praktickým návodem na to, jak vytvořit prostor pro radikální a přitom laskavou proměnu našeho myšlení i způsobu života.

Ukázka z knihy

Proč bychom měli přikládat hodnotu práci v kanceláři, bance nebo obchodě a podceňovat práci v kuchyni či na zahradě? (...) Když hovořím o práci rukama, nemyslím tím jen zahradničení. Podle mého názoru by měla každá škola i univerzita klást srovnatelný důraz na dovednosti při práci se dřevem, hlínou, kamenem vlnou a dalšími materiály. Náš vzdělávací systém vyzdvihuje pouze práci s myšlenkami, teoriemi a koncepcemi. (...) Člověka zahřeje u srdce, když si uvědomí, že díky práci rukama jsme nejen zdravější a šťastnější, ale ještě šetříme energií.

O autorovi

Satiš Kumár (*1936) je mírový a ekologický aktivista a publicista. V devíti letech vstoupil do řádu potulných džinistických mnichů, později se stal stoupencem učení Mahátmy Gándhího, jeho myšlenky nenásilí, pozemkové reformy Indie a mírového světa. V roce 1962 se spolu se svým druhem E. P. Menonem vydal na téměř třináct tisíc kilometrů dlouhou mírovou pouť z Indie do hlavních měst čtyř světových jaderných mocností: Moskvy, Paříže, Londýna a Washingtonu. Od roku 1973 žije v Anglii, kde se stal editorem věhlasného časopisu Resurgence (dnes Resurgence & The Ecologist) a také zakladatelem a ředitelem centra pro ekologická studia Schumacher College, kde působí dodnes. Ve svých padesáti letech podnikl další velké, tentokrát „jen“ dva tisíce kilometrů dlouhé putování po posvátných místech Anglie na počest lásky k životu a přírodě.

Je vyhledávaným a uznávaným řečníkem a vede workshopy o ekologii úcty, holistickém vzdělávání a dobrovolné skromnosti. Je autorem knih No Destination: Autobiography of Pilgrim (Bez cíle: Autobiografie poutníka, Green Books, 2014), You Are, Therefore I Am: A Declaration of Dependence (Ty jsi, a pro to jsem i já: Deklarace propojenosti, Green Books, 2002), The Buddha and the Terrorist (Buddha a terorista, Algonquin Books, 2006),, Soul, Soil, Society: a New Trinity for Our Time (Duše, půda a společnost: Nová trojice pro naši dobu, Leaping Hare Press, 2013) a Elegant simplicity: the art of living well (New Society Publishers, 2019, česky vychází jako Krása jednoduchosti: umění dobrého života, Alferia, 2021). V roce 2008 natočila BBC o jeho životě dokumentární film Earth Pilgrim (Poutník po Zemi).

big puda-duse-spolecnost-o-potrebe-soul-Yun-522324

Název: Půda, duše a společnost
Autor: Satiš Kumár
Počet stran: 199
Nakladatelství: Alferia/Grada
Rok vydání: 2023
Hodnocení: 95%

https://www.grada.cz/puda-duse-spolecnost-13071/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nasycen: „S kůží na trh“

nasycen 200„Prostě moje baskytara stála už hrozně moc dlouho opřená v koutě a já navíc dostal chuť sníst zase s kapelou pár baget na nočních pumpách.“ Komentuje s nadsázkou svůj návrat k aktivnímu hudebnímu životu a znovuvzkříšené pražské kapely

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Zlínská ulice ožije módní přehlídkou

moda na ulici 200Česká móda Zdeňky Balajkové se bude ve čtvrtek 8. října prezentovat na zlínské ulici Bartošova a to přímo módní přehlídkou s názvem Podzimní móda na ulici.

...

Literatura

Kuchařka od Vietnamců v Česku: Tak vaří Vietnam

kucharka200Vydavatelství Mladá fronta dostalo na trh kuchařku od Vietnamců v Česku s názvem Tak vaří Vietnam. Měla by ukázat, na čem je založena vietnamská kuchyně, jak si připravit její pokrmy doma a také představit specifické suroviny.

Divadlo

Give me Moor! Studio Marta uvede Schillerovy drzé Loupežníky

loupeznici 200Brněnské divadelní Studio Marta uvede na konci února první premiéru roku 2023, legendární drama Friedricha Schillera Loupežníci. Egem poháněný příběh o kolapsu rodiny, komunity a vlastní integrity přinesou na jeviště absolvující studenti Janáčk...

Film

Přehlídka španělsky mluvených filmů začala v Praze a skončí v Hradci Králové

La pelicula perexJako každoročně se i letos v druhé půli února vynořila LA PELÍCULA, přehlídka španělských mluvených filmů (película = film), což obnáší díla nejen ze Španělska, ale i ze španělsky mluvících zemí americkýc...