Pavel Tesař: „V dnešní době už do ČR zahraniční kapely moc nejezdí, doba se změnila, už pominulo ono porevoluční nadšení.“

Pavel Tesař: „V dnešní době už do ČR zahraniční kapely moc nejezdí, doba se změnila, už pominulo ono porevoluční nadšení.“

Tisk

200hookBrněnský klub Mersey slaví 20 let existence a za jeho vznikem stojí promotér Pavel Tesař. Než vyrazíte na některý z narozeninových akcí – na party s Peterem Hookem nebo koncert skupiny Garage a Tonyho Ducháčka, můžete si přečíst, jaká kapela si drží kvalitu 25 let a mnoho dalšího… Jakým směrem se bude Mersey ubírat?

 



Tento rozhovor vzniká k příležitosti 20 let brněnského klubu Mersey. Klub je již dospělý, pubertu má za sebou. Co bylo za jeho existenci nejtěžší? Co vše jste za těch dvacet let dokázali?

Já si nejvíce cením koncertů, které jsme tu měli v 90. letech a teď nedávno. Například Priessnitz, Psí vojáci a The Prostitutes, to byly výjimečné zážitky. A taky jsem rád, že máme stabilní a dobrý tým lidí, který se skládá z provozáka Marka Papika, produkčního Roberta Rohlínka a PR manažerky Katky Červinkové.

Jaká zde byla z vašeho pohledu největší zahraniční a česká hvězda?

Nezapomenutelné byly koncerty v 90. letech – Nikky Sudden and The Jacobites, A Subtle Plague a La Mano z USA. V dnešní době už do ČR zahraniční kapely moc nejezdí, doba se změnila, už pominulo ono porevoluční nadšení.

Jaké máte plány do budoucna? Ať už co se týče koncertů nebo nějakých rekonstrukcí.

Máme v plánu pod klubem udělat chill outovou kavárnu a zde promítat všelijaké alternativní dokumenty, koncerty a filmy. To v Mersey moc nefunguje, klub je spíš místo na všelijaké party a koncerty.

Jak je to s návštěvností klubu? Vidíte za těch dvacet let nějakou změnu?

Návštěvnost je naštěstí stabilní a neklesá a to i při velké brněnské konkurenci, která dříve nebyla. Samozřejmě mění se styly, snažíme se sledovat aktuální trendy ale zároveň si zachovat vlastní tvář.

Co je nejtěžší na práci promotéra klubu? Jde o hodně stresující práci? Chodíte se i vy sám občas bavit do Mersey? Na hudební akce a podobně?

Já chodím hlavně na akce, které sám pořádám, kolega Robert Rohlínek navštěvuje ty, které zajišťuje on. Ono po dvaceti letech existence není možné být v klubu každý den jako kdysi, když jsme vznikli. A taky často návštěvníkům je o 25 let méně než mě. To tak prostě je, to je přirozený vývoj a běh času. Takže chodím samozřejmě na koncerty Plastiků, Garage, Ivy Bittové a na akce, kde potkám vrstevníky. Na zbytek programu dohlíží Robert a já manažersky z povzdálí.

Nebojíte se, že na nějakou akci nikdo nepřijde? Podle čeho se vybírají interpreti, kteří v Mersey zahrají?

Snažíme se sledovat aktuální trendy a styly jako electroswing, deephouse, reggae a zároveň zveme undergroundovou klasiku, jako jsou Garage, Plastic People, Už Jsme Doma, Našrot,The Prostitutes… Takže něco pro starší i něco pro mladé. Vyhýbáme se českému popu a mainstreamu.

hook

V Mersey se také konají Depeche Mode evenings, kterým vévodí DJ Silent. Jaký máte vy vztah k těmto „černým andělům“?

Je to samozřejmě klasika a snad jediná kapela, která si drží vysokou kvalitu přes 25 let. Stejně tak DJ Silent je brněnský „klasik“.

Pojďme se bavit i o vás. Jak byste se charakterizoval? Jaká je vaše oblíbená hudba?

Já mám rád z elektroniky deep house a chill out a z ostatní hudby spíše melancholické věci jako jsou Nick Cave, Sonic Youth, David Bowie. Nedávno jsem dělal festival Henry Lee Fest, který byl orientován právě na underground a melancholii a úplně mě tento projekt nadchnul a těším se jak jej příští rok zopakujeme. Baví mě se odlišovat od mainstreamu, kterým jsme zavaleni.Tím mám namysli všechny ty festivaly „pro celou rodinu“ a „pohodová“ radia.

Jak vznikl takový nápad založit rockový klub? Co byl ten hlavní impuls? Vyčítal jste si to někdy?

Byl to výborný nápad. Díky klubu jsem začal dělat větší koncerty a projekty a nasměrovalo mě to správným směrem. Ničeho nelituji.

Jaká povahová vlastnost vám v této práci nejvíce pomáhala?

Asi pracovitost a jakási vášeň pro věc bez nároku na výdělek.

K závěru se zeptám, co byl váš největší hudební zážitek? Jakou kapelu byste naopak toužil vidět naživo?

Mě nadchli čeští My Dead Cat a Please The Trees na Henry Lee Festu, a vidět a slyšet bych chtěl Sonic Youth, kteří se bohužel rozpadli.

A nyní vás poprosím o narozeninové přání klubu Mersey a vzkaz pro naše čtenáře.

Přeji našim návštěvníkům aby se jim u nás líbilo a zvu je na vystoupení Petera Hooka, zakladatele New Order a Joy Division, který u nás vystoupí jako DJ 18.10.

Soutěžit o vstupenky na vystoupení Petera Hooka můžete na našem webu soutěžit ZDE!


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

„Kniha Smrtící byznys je dva v jednom - napínavý příběh a současně osvěta“

hindrakova 200Spisovatelka Hana Hindráková před pár dny vydala knihu Smrtící byznys týkající se tématu falešných léků, o kterou jste nedávno soutěžili na našem webu. My jsme toho využili a položili spisovatelce několik otázek.

...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Ředitelka VyšeHrátek: Nabízíme program pro všechny děti od batolat až po školáky

vysehratky 200Po loňském 20. ročníku se v termínu od 5. do 8. září 2024 opět uskuteční tradiční festival pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky. Každoroční akce pořádaná DAMÚZOU proběhne jako vždy v prostorách Knížecí a královské akropole poblíž budovy Starého...


Divadlo

Třeskutý duel vlašáku a mungo klíčků v Divadle Kalich

zenazapultemperexKoloniály se smíšeným zbožím nejsou jen tak obyčejné obchody. Nejen za pultem, ale také před pultem mezi regály s různorodým artiklem se denně odehrávají podivuhodné lidské i potravinové příběhy. Proto není divu, ...

Film

Kafarnaum – strhující výpověď o životě těch nejchudších v libanonském slumu

kafarnaum perexU soudu proti sobě stanou dvanáctiletý Zain a jeho rodiče. Je to netypická situace – chlapec totiž žaluje své rodiče za to, že ho zplodili. Za to, že mu dali život – život v bídě a nedostatku, plný utrpení.

...