Zjistěte, jaká je cesta k vlastní solární elektrárně

Zjistěte, jaká je cesta k vlastní solární elektrárně

Tisk

zapisky zacinajiciho solarnika200Zápisky začínajícího solárníka mají podtitul Od touhy po vlastní elektřině k prvním vyrobeným megawatthodinám aneb Příručka, jak to nedělat. Jedná se o první knihu z edice Hospodářských novin vycházející v nakladatelství Euromedia Group a jak uvádí šéfredaktor HN, tak další témata spojená s penězi budou přibývat.

 

Autorem knihy je tedy redaktor Hospodářských novin Otakar Schön, který své zážitky a zkušenosti týkající se solárních panelů původně psal pouze pro Hospodářské noviny. Pro potřeby kknihy je však doplnil a aktualizoval tak, aby se jednalo o nadčasové dílo, které může pomoci nejedné domácnosti.

Otakar Schön nejprve popisuje, jaká byla cesta k solární elektrárně, jak vybírali, kdo jim ji postaví, jak si dávali pozor na smlouvy, nebo co museli udělat, než k nim přišel elektrikář. Přidává i rady od pojišťovny nebo o stavebním povolení, zmiňuje i dotace nebo útrapy při komunikaci se společností ČEZ. V závěru především ty, co už fotovoltaiku mají, pobaví například kapitola Mistr, nebo otrok elektrárny, kde je i mnoho tipů na nástroje sledující výkon elektrárny.

Mně kniha zastihla, když už jsme měli solární panely na střeše a čekali jsme na poslední dodělávky ohledně tepelného čerpadla. Mohlo by se tak zdát, že už jsem ji četla takzvaně s křížkem po funuse, ale nebylo tomu tak. Manželovi jsem z ní citovala různé zajímavosti, dávala mu například tipy na software a celkově ráda zjistila, jak to s fotovoltaikou měl někdo jiný. S tím souvisela škodolibá radost, které se nedalo vyhnout, nebo výkřiky „vidíš, taky to tak měl“ a tím pádem pocit sounáležitosti.

Kniha byla rozumně členitá, text byl navíc doplněný také o fotografie nebo nějaké ukázky a zápisky se skvěle četly. Bylo vidět, že má autor zkušenosti se psaním a dokáže i odbornější téma podat lidsky. Místy vyprávění i odlehčil a mě tak potěšila například narážka na Stopařova průvodce po galaxii. Kdo nad fotovoltaikou přemýšlí a není si z nějakého důvodu jistý, určitě by si tuto knihu neměl nechat ujít – třeba jej inspiruje, nebo mu poskytne důležité odpovědi.

Otakar Schön (*1978) je nedostudovaný knihovník a novinář. Už čtvrtstoletí se živi po vzoru Terryho Pratchetta prací v teple a suchu a většinou ani nemusí zvedat nic těžkého. Posledních 15 let má na starosti technologickou rubriku Hospodářských novin. Záliba v počítačích, videohrách a audio a videotechnice ho přivedla k touze mít vlastní elektrárnu, která všechny ty žravé hračky bude pohánět. A protože je klikař, rozhodl se k realizaci v ten nejhorší možný okamžik, kdy elektrárnu chtěl úplně každý.

zapisky zacinajiciho solarnika

Zápisky začínajícího solárníka
Autor: Otakar Schön
Žánr: hobby
Nakladatelství: Esence (Euromedia Group)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 184
Hodnocení: 84 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/667821-zapisky-zacinajiciho-solarnika.html


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Cíl veškerých mých psavých snah je jediný – dělat dětem radost,“ říká s úsměvem spisovatelka Daniela Krolupperová


altDaniela Krolupperová je velmi pilná spisovatelka. V loňském roce vydala šest knížek ve čtyřech nakladatelstvích, letos k nim přidala další – dobrodružný příběh Společenstvo klíčníků. Protože její nová knížka m...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Turistický seriál K21: Šťastná země

200 clanekMilí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na ...

Z archivu...


Literatura

Hrozí nám zánik civilizace?

pribeh civilizace200Zanikne na evropském kontinentu civilizace, pokud jej - v budoucnosti čítané na spíše jen desítky než stovky let - ovládne arabská populace? Ohlédneme-li se do minulosti, mnohokrát zjistíme, že stávající režimy či říše sice padly, avšak téměř bezprostředně j...

Divadlo

V neděli 31. října se ve vyprodaném Divadle na Vinohradech konal IV. ročník taneční show Roztančené divadlo

roztancene divadlo 200Autorský projekt Tanečních kurzů Martina Šimka & Terezy Řípové byl odstartován v roce 2016 v Městském divadle Mladá Boleslav, kde proběhl první ročník projektu Roztančené divadlo aneb když herci tančí. Po tamním úspěchu p...

Film

Nejočekávanější animovaný film posledních let Chlapec a volavka právě vlétl do kin

chlapec-a-volavka0Můj soused Totoro, Princezna Mononoke nebo Cesta do fantazie se řadí mezi nejpopulárnější animované snímky na celém světě a jejich režisér Hajao Mijazaki se může pyšnit miliony fanoušků. Po deseti letech se mistr animace vrací s nejnovějším snímkem, úc...