Strašidla z Červené Lhoty

Strašidla z Červené Lhoty

vzpoura strasidel 200Není to obvyklé, ale taky to není nic výjimečného – strašidla jednoznačně k hradům, zámkům a pevnostem patří. Ta Jiřího Holuba v pohodě strašila a pomáhala svému kastelánovi v zámku nad rybníkem kde se dalo. Jejich soužití bylo výtečné. Co nezvládl někdejší baletní mistr Pivoňka se svou neustále hladovou kočkou Matyldou, s tím jim pomohla rodina ducha Edmund s celou početnou rodinou. Dokázala zajímavě osvěžit výklad historie o nečekané efekty.

Bacha na emeritní kantory

Příjemnému a prospěšnému soužití byl konec po návštěvě výpravy pedagogů na penzi, především pak matematika Bušty. Nelíbilo se mu, že výklad pana Pivoňky byl doprovázen podivnými jevy. Jeho protest vyřešil Edmund tím, že s ním mrskl oknem do rybníka, kde se setkal s fešnou vychovatelkou Kristýnou, která kdysi proklála sama sebe, když neuchránila svého chovance násilí.
To se matematikovi nelíbilo – co se nedá spočítat, neexistuje. Proto poslal stížnost až na ministerstvo. Stejně na věc nahlížel i ministerský úředník Josef Kroupa, který vyrazil na Lhotu strašidlům zatnout tipec.

Naštěstí strašidla se nedala, trochu pomohlo náhlé lásky vzplanutí Kroupy ke Kristýně, vzepřela se a kastelán Pivoňka mohl dál kastelánovat, Matylda se mohla nerušeně cpát a Edmund se ženou Eulálií, bratrem Konrádem a synem Božetěchem dál pobývat v prostorách svého zámku. Jen Kristýna už neměla své místo v rybníce, protože se svým zamilovaným udatníkem odjela do Prahy, kde v domě u Čertovky spokojeně žili.

vzpoura strasidel 1

Holubovo mistrovství

Jiří Holub je mistr slova a vtipu, taktéž je jedinečným znalcem jazyka dětí a neskonale obratným glosátorem událostí. Jeho hravý příběh zanese malé i velké do snového světa, v němž se dějí věci doslova neuvěřitelné. Přitom v ničem nelze pochybovat, že jde jen o výmysl a fantazii. Vše se může stát, stačí, když se chce. Jeho příběh – knihu, která nekončí – Vzpoura strašidel / Kristýna se (ne)v(d)ává vydalo JaS nakladatelství v roce 2020. Našla oblibu u velkého počtu čtenářů a poskytuje zábavu doslova celým rodinám. Může se označit za knihu rodinnou. Se strašidly lze oslavit narozeniny a zavražděniny, přitom se načerpá mnoho podnětů pro pořádání vlastní oslavy s netradičními efekty. Taky člověk pochopí, o čem je balet, případně jak se pluje po řekách a dalších tocích z Prahy až do Červené Lhoty, aniž by člověk narazil na gangstera.

vzpoura strasidel kniha

Kniha do ucha

Není rozhodně podivné, že se Onehotbook posléze knihy ujal a rok na to ji vydal. Jaroslav Plesl dodal skvělému textu další nadstavbu. Posloucháte ho a ani nedutáte. Výtečný aktér sehraje sám veškeré postavy, dokonale upoutá popisnými pasážemi a napětí doslova vystupňuje k nejvyšší možné míře. To vše obkrouží hřejivou atmosférou a výsledkem jsou čtyři hodiny a dvě minuty neskonale rozpustilého, v mnohém napínavého a vtipy prošpikovaného poslechu, na jehož základě si čtenáři připomenou knihu a nečtenáři spěchají do knihovny pro výtisk s tím, že konečně začnou číst.

Příběh, který Jiří Holub psal primárně pro děti, je pro všechny, kteří mají rádi legraci. Nezbývá než popřát příjemnou zábavu.

vzpoura strasidel audio1

KNIHA

Název: Vzpoura strašidel / Kristýna se nevzdává
Autor: Jiří Holub
Ilustrace: Juraj Martiška
Žánr: dětská literatura
Nakladatelství: JaS nakladatelství, s. r. o.
Rok vydání: 2020
Počet stran: 200
Hodnocení: 99 %

AUDIO
Interpert: Jaroslav Plesl
Vydavatelství: OneHotBook 2021
Formát: CD mp3 – 4 hodiny a 2 minuty
Hodnocení: 99 %

vzpoura strasidel audio2

Zdroj foto: JaS nakladatelství a OneHotBook

www.ohehotbookcz a www.facebook-com/jasnakladatelstvi/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Žáček a Born – tandem, ktorý nám závidia nielen v Čechách, alebo o Adolfovi Bornovi s Jiřim Žáčekom

zacek perexIch knihy stoja za to, aby boli v našej knihovničke. Upútajú prostým a krásnym literárnym obsahom a rovnako skvelou ilustráciou, ktorými nás očaria už od prvej stránky. Pre deti páčivé a nadčasové pre dospelých. Obsahovo vždy reflektujú prejav a k...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Spisovatel nemá být povýšen nad nic, čím jeho národ prochází…

prochazkova bohove 200Nejsou to bohové! Takový název nese sbírka politických úvah, projevů a rozhovorů, které spisovatelka Lenka Procházková publikovala v období od jara 2014 do podzimu 2015 na nezávislých interneto...


Literatura

Daredevil: Muž beze strachu 4 aneb pecka peckovitá

daredevil200Ponuře temný příběh Daredevila pokračuje ve čtvrté knize Muže beze strachu. Brian Michael Bendis a Alex Maleev nám na zlatém podnosu přináší poslední část této ságy.

Divadlo

„Ale, proboha, já nejsem můj milovaný Sartre, Wilde, Williams, Albee, Shakespeare…“ rdí se Petr Nýdrle

Jméno Petr Nýdrle je zlínským kulturním nadšencům jistě dobře známo, ale tento herec, učitel, scenárista a umělecký šéf zanikajícího divadla Malá scéna má co říct i ostatním. V rozhovoru se dozvíte věci o Malé scéně, ale budete svědky i osobního zamyšlení nad vážnějšími tématy.

Film

Nový cyklus Umění v kině ukáže zrod Botticelliho kultu krásy, odhalí neřesti Pompejí a představí Raffaelovy ženy

umeni v kine perexPo úspěšném uvedení snímků Ermitáž – síla umění, Frida – viva la vida nebo Tintoretto – rebel z Benátek se do kin chystá další část dokumentárního cyklu ze světa výtvarného umění. Trojice filmů tentokrát představí tvorbu renesa...