Strašidla z Červené Lhoty

Strašidla z Červené Lhoty

Tisk

vzpoura strasidel 200Není to obvyklé, ale taky to není nic výjimečného – strašidla jednoznačně k hradům, zámkům a pevnostem patří. Ta Jiřího Holuba v pohodě strašila a pomáhala svému kastelánovi v zámku nad rybníkem kde se dalo. Jejich soužití bylo výtečné. Co nezvládl někdejší baletní mistr Pivoňka se svou neustále hladovou kočkou Matyldou, s tím jim pomohla rodina ducha Edmund s celou početnou rodinou. Dokázala zajímavě osvěžit výklad historie o nečekané efekty.

Bacha na emeritní kantory

Příjemnému a prospěšnému soužití byl konec po návštěvě výpravy pedagogů na penzi, především pak matematika Bušty. Nelíbilo se mu, že výklad pana Pivoňky byl doprovázen podivnými jevy. Jeho protest vyřešil Edmund tím, že s ním mrskl oknem do rybníka, kde se setkal s fešnou vychovatelkou Kristýnou, která kdysi proklála sama sebe, když neuchránila svého chovance násilí.
To se matematikovi nelíbilo – co se nedá spočítat, neexistuje. Proto poslal stížnost až na ministerstvo. Stejně na věc nahlížel i ministerský úředník Josef Kroupa, který vyrazil na Lhotu strašidlům zatnout tipec.

Naštěstí strašidla se nedala, trochu pomohlo náhlé lásky vzplanutí Kroupy ke Kristýně, vzepřela se a kastelán Pivoňka mohl dál kastelánovat, Matylda se mohla nerušeně cpát a Edmund se ženou Eulálií, bratrem Konrádem a synem Božetěchem dál pobývat v prostorách svého zámku. Jen Kristýna už neměla své místo v rybníce, protože se svým zamilovaným udatníkem odjela do Prahy, kde v domě u Čertovky spokojeně žili.

vzpoura strasidel 1

Holubovo mistrovství

Jiří Holub je mistr slova a vtipu, taktéž je jedinečným znalcem jazyka dětí a neskonale obratným glosátorem událostí. Jeho hravý příběh zanese malé i velké do snového světa, v němž se dějí věci doslova neuvěřitelné. Přitom v ničem nelze pochybovat, že jde jen o výmysl a fantazii. Vše se může stát, stačí, když se chce. Jeho příběh – knihu, která nekončí – Vzpoura strašidel / Kristýna se (ne)v(d)ává vydalo JaS nakladatelství v roce 2020. Našla oblibu u velkého počtu čtenářů a poskytuje zábavu doslova celým rodinám. Může se označit za knihu rodinnou. Se strašidly lze oslavit narozeniny a zavražděniny, přitom se načerpá mnoho podnětů pro pořádání vlastní oslavy s netradičními efekty. Taky člověk pochopí, o čem je balet, případně jak se pluje po řekách a dalších tocích z Prahy až do Červené Lhoty, aniž by člověk narazil na gangstera.

vzpoura strasidel kniha

Kniha do ucha

Není rozhodně podivné, že se Onehotbook posléze knihy ujal a rok na to ji vydal. Jaroslav Plesl dodal skvělému textu další nadstavbu. Posloucháte ho a ani nedutáte. Výtečný aktér sehraje sám veškeré postavy, dokonale upoutá popisnými pasážemi a napětí doslova vystupňuje k nejvyšší možné míře. To vše obkrouží hřejivou atmosférou a výsledkem jsou čtyři hodiny a dvě minuty neskonale rozpustilého, v mnohém napínavého a vtipy prošpikovaného poslechu, na jehož základě si čtenáři připomenou knihu a nečtenáři spěchají do knihovny pro výtisk s tím, že konečně začnou číst.

Příběh, který Jiří Holub psal primárně pro děti, je pro všechny, kteří mají rádi legraci. Nezbývá než popřát příjemnou zábavu.

vzpoura strasidel audio1

KNIHA

Název: Vzpoura strašidel / Kristýna se nevzdává
Autor: Jiří Holub
Ilustrace: Juraj Martiška
Žánr: dětská literatura
Nakladatelství: JaS nakladatelství, s. r. o.
Rok vydání: 2020
Počet stran: 200
Hodnocení: 99 %

AUDIO
Interpert: Jaroslav Plesl
Vydavatelství: OneHotBook 2021
Formát: CD mp3 – 4 hodiny a 2 minuty
Hodnocení: 99 %

vzpoura strasidel audio2

Zdroj foto: JaS nakladatelství a OneHotBook

www.ohehotbookcz a www.facebook-com/jasnakladatelstvi/


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Zuzana Hubeňáková: „I když si připadáme všichni vybití jak digitálky, humor si nesmíme nechat vzít!“

Zuzana Hubenakova 200Zuzana Hubeňáková je liberecká spisovatelka, která začínala jako blogerka. V roce 2014 zvítězila v prestižní soutěži Blogerka roku a v několika dalších ročnících na ni byla nominována. Do povědomí širší čtenářské obce se do...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Hraničář Will a jeho přátelé jsou zpátky

nositele-duboveho-listu 200Fanoušci Hraničářova učně se konečně dočkali a po více než půl roce je tady díky Bookmedia a Audiotéce další pokračování příběhů o Willovi a jeho přátelích, tentokrát s názvem Nositelé dubového listu.


Literatura

Letní oddechovka Musíme zůstat spolu

musime zustat spolu 200U nakladatelství Moba vyšla v červnu kniha slovenské autorky Jany Benkové s názvem Musíme zůstat spolu. Pokud si chcete odpočinout a moc nepřemýšlet, můžete sáhnout právě po této knížečce.

Divadlo

Posté a naposledy. Divadlo RePublika uvede poslední reprízu úspěšného satirického divadelního představení Boss Babiš

boss babis200Přežilo politické zákazy, přežilo pandemii Covidu, kdy nejen divadla nemohla hrát. Nyní satirické divadelní představení Boss Babiš, se kterým Divadlo RePublika projelo celou Českou republiku, uvede 18. května od 19:30 hodin v divadelním sále kl...

Film

Skandinávská filmová série Oddělení Q je zpět. Pátý díl Marco zamíří do českých kin na začátku srpna

DMarco 200o českých kin se 5. srpna vrátí populární filmová série Oddělení Q, která vzniká podle knižních bestsellerů dánského autora Jussiho Adler-Olsena. Stejně jako v sérii knižní i v kinech bude pátým dílem film s názvem Marco. Tým detektivů v čele s Carl...