Startuje nový ročník cen o nejlepší dětské audioknihy Ceny Bystrouška 2021
Banner

Startuje nový ročník cen o nejlepší dětské audioknihy Ceny Bystrouška 2021

bystrouska 200Již potřetí se tento rok budou udílet ceny za nejlepší audioknihu pro děti Ceny Bystrouška, kde oceněné tituly vybírá dětská porota. Tou letošní se stává literárně-dramatický soubor HOP-HOP ze ZUŠ Ostrov z Karlovarského kraje. Patronkou Cen Bystrouška 2021 je herečka Jitka Ježková.

 

 

Základním principem Cen Bystrouška je, že o nich rozhodují samy děti. Každý rok tvoří porotu jeden dětský kolektiv – literárně-dramatický soubor, kroužek či jiná skupina zaměřená na dramatickou výchovu se zkušenostmi s mluveným slovem. Uvedený soubor se stává hodnotitelem přihlášených audioknih vydaných v uplynulém školním roce ve třech kategoriích podle věku (4 – 6 let, 7 – 11 let, 12 a více let).

Herečka Jitka Ježková, interpretka audioknihy Naslouchač, loňského vítěze nejstarší kategorie k Cenám Bystrouška říká: „Víc než u čehokoliv jiného jsem zde ráda patronem, protože to znamená, že děti zajímá literatura, i když zde je již v lehce zprostředkované podobě. Nejlepší na této ceně ale je, že o vítězi rozhodují samotní posluchači – děti. A letos jsou nominována taková díla, v podání skvělých interpretů, že se máte na co těšit.

bystrouska 1

Štafetový kolík putovní poroty v roce 2021 převzali členové literárně-dramatického souboru HOP-HOP ze Základní umělecké školy Ostrov v Karlovarském kraji. Pod vedením tvůrčího a pedagogického týmu umožňuje dětem a studentům seznamovat se s taji divadla, vytvářet vlastní inscenace a oslovovat diváky z jeviště. Je dlouhodobě úspěšný a známý z divadelních přehlídek Dětská scéna, Mladá scéna, Wolkrův Prostějov, Šrámkův Písek, Jiráskův Hronov.

Že to porota nebude mít s výběrem těch nejlepších audioknih jednoduché ukazuje už dvacítka přihlášených titulů od celkem devíti vydavatelů věnujících se tomuto žánru. Vyhlášení titulů proběhne během října 2021 v živém přenosu rozhlasového pořadu Tobogan. Přesné datum bude zveřejněno během srpna. Vyhlašovatelem Ceny Bystrouška je Asociace vydavatelů audioknih z. s. ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku.

Kategorie 4 – 6 let

 • Kamil - malíř snů (čte a zpívá Petr Stach, Spolek pro Sedlčansko a Královéhradecko z.s)
 • Luisa a Lotka (čte Zuzana Kajnarová, OneHotBook)
 • O pyšné lokomotivě a další pohádky o mašinkách (čte Pavel Zedníček, Supraphon a.s.)
 • Pohádkové poslouchání (čte Petr Kostka, Albatros Media)
 • Pohádky (čtou Petra Špindlerová a Jitka Moučková, AudioStory s.r.o.) 

bystrouska 2 Luisa a Lotka

Kategorie 7 – 11 let

 • 25 strašidelných pověstí (čte Jan Kanyza, Supraphon a.s.)
 • Anička na řece (čte Martha Issová, Albatros Media)
 • Dobrodruh (čte Ondřej Brousek, OneHotBook)
 • Příhody matky Přírody (čte a zpívá Petr Vaněk, Surikati, s.r.o.)
 • Sněhová královna (účinkují Iva Janžurová, Jan Cina, Anna Fialová, Kateřina Winterová a další, Audiotéka)
 • Správná pětka na Pašeráckém vršku (čte Michaela Maurerová, OneHotBook)
 • Staré řecké báje a pověsti pro děti (čte Ondřej Kepka, Grada Publishing, a.s.)
 • Stela a 16 huskyů (čte Klára Sedláčková Oltová, Témbr)
 • Vánoce pro Kočku (čte Simona Babčáková, Audiotéka)

bystrouska 3 Snehova kralovna

 

Kategorie 12 let a více

 • Agnes a Zakázaná hora (čte Veronika Khek Kubařová a Hynek Čermák, OneHotBook)
 • Boj o první místo (čte Vojtěch Kotek, Albatros Media)
 • Divoká pustina (čte Aleš Procházka, Audiotéka)
 • Malý princ (čtou Tatiana Dyková a Vojtěch Dyk, Témbr)
 • Osm světel - Židovské příběhy a pohádky (čtou Arnošt Goldflam, Jan Potměšil a Jaroslav Kepka, Supraphon a.s.)
 • Temný pán - Školní roky (čte Petr Čtvrtníček, OneHotBook) 
bystrouska 4 Temny pan - Skolni roky

Více informací naleznete na www.cenybystrouska.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

THOMAS ENGER: "Detektivku jsem zkoušel psát 15 let"

enger tomas200Jaké bylo vaše dětství? Protože pokud bychom soudili podle vašich knih, tak nic moc idylického ….
Narodil jsem se v Oslu roku 1973 do rodiny fyzioterapeutky a učitele francouzštiny a angličtiny (když bylo třeba i němčiny...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

PAT A MAT poprvé promluví hlasem Pavla Zedníčka

pat a mat zednicekHerec Pavel Zedníček oživil svým hlasem postavičky Pata a Mata na novinkové audioknize. CD Pat a Mat vyšlo u vydavatelství FONIA.Jedná se o zvukovou adaptaci slavného večern...


Literatura

Pozor: Za dveřmi tma

za dvermi tma 200V červnu vydalo nakladatelství Metafora debutový román Anne Bayleyové Za dveřmi tma, ve kterém odhalíte odvrácenou tvář na první pohled spořádaného a bohabojného amerického maloměsta. A to, co se uvidíte, se vám líbit rozhodně nebude!<...

Divadlo

Muzikálová verze oscarového snímku měla premiéru v Brně

grandhotel perexTak jako kdysi Vídeň uvedla do světa operetu, tak se v Americe, na Broadway narodil muzikál. Každým rokem tam vznikají nová a nová díla, ne všechna však vydrží v repertoáru těch divadel víc měsíců a ne všechna se dostanou dál do světa....

Film

Saulův syn navrací noční můru minulosti

sauluv syn paraSaulův syn je maďarské drama, které nám jako svůj debutní film přináší režisér a scénárista László Nemes. V českých kinech ho můžeme vidět od 18. 2. 2016. Snímek nově ohodnocený soškou Oscara za neanglicky m...