Co kdyby události roku 1989 postavily komunistický režim znovu na nohy? To prozradí nová audiokniha nejčtenější tuzemské autorky

Co kdyby události roku 1989 postavily komunistický režim znovu na nohy? To prozradí nová audiokniha nejčtenější tuzemské autorky

Tisk

Listopad 200Jedna z nejoblíbenějších českých spisovatelek současnosti Alena Mornštajnová napsala svůj pátý román s názvem LISTOPÁD. Zamýšlí se v něm nad tím, jaké by byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my zůstali za železnou oponou, jež by nás dál oddělovala od zbytku světa a tvořila i bariéru mezi lidmi. Kromě tištěné knihy z nakladatelství Host vychází příběh zároveň jako audiokniha ve vydavatelství OneHotBook.

Socialismus neskončil, socialismus trvá,“ mohlo by se v Československu roku 2019 zpívat u příležitosti oslav třicetiletého výročí potlačení prodemokratické kontrarevoluce. Alternativní historii uplynulých tří dekád prožívají hrdinové nového románu Aleny Mornštajnové, jejichž svět se od dob takzvané normalizace příliš nezměnil – a jestli přece, tak jenom k horšímu. Marii účast na listopadových demonstracích vynesla patnáct let v kriminálu, která strávila dohady o dalších osudech svého manžela, syna a dcery. Magdalena vyrostla v ústavu pro děti, jichž se rodiče označení za nepřátele režimu údajně zřekli a které se mají stát novými komunistickými kádry. Přesto se ty dvě jednoho dne setkají – a ten okamžik ovlivní zbytek jejich života…

Listopád je v pořadí pátou knihou (a audioknihou) jedné z nejoblíbenějších a nepochybně nejčtenějších českých spisovatelek současnosti Aleny Mornštajnové. Čtenáři a kritici na jejích knihách oceňují především silné příběhy i poutavě vykreslené střety velkých dějin s intimním životem postav. Nejinak je tomu v její románové novince – s tím rozdílem že autorka hranice svého psaní posouvá o něco dál tím, že stvořila alternativní verzi toho, jak by vypadala dnešní realita, kdyby se situace v listopadu 1989 vyvinula jinak.

Zvukovou verzi Listopádu režírovala stejně jako předchozí autorčiny audioknihy režisérka Jitka Škápíková. Jak sama říká, „je zajímavé sledovat vývoj způsobu psaní Aleny Mornštajnové. Je to pokus o dystopický román a rozhodně zajímavý nápad. Vzhledem k tomu, že jsme vcelku nedávno točili Příběh služebnice a Svědectví Margaret Atwoodové, člověku nedá, aby nesrovnával. Listopád je literární dílo, ze kterého mrazí.“ A pochvaluje si též spolupráci s interpretkami. „Zajímavá byla práce s Evou Elsnerovou, s níž jsem se poprvé potkala před čtvrtstoletím, kdy hrála hlavní roli v mé první rozhlasové hře Světlo na pavlači vedle Jiřiny Jiráskové. Dlouho jsem si přála spolupráci zopakovat, ale podařilo se to až teď. A Veronika a Vilma jsou třešničkami na dortu, které audioknihu korunují.“

listopad Elsnerova

Jak se tato spolupráce vydařila, shrnuje i prozaička Alena Mornštajnová: „Ten příběh dobře znám – samozřejmě, vždyť jsem ho sama napsala –, a přesto od prvních slov v podání Vilmy Cibulkové poslouchám se zatajeným dechem. Věřím jí každou emoci, kterou do svých slov vkládá. Hlas Evy Elsnerové, jež se ujala role vševědoucí vypravěčky, je sametový a důvěrný, místy konejšivý, jinde varující. A Veronika Khek Kubařová jako kdyby se převtělila v naivní dívčinu smýkanou událostmi a spolu s ní dospívala a zjišťovala, že svět není takový, jaký se zprvu zdál být. Režisérka měla při výběru interpretek skvělou ruku tak jako u všech mých předchozích knih převáděných do zvukové podoby.“

Alena Mornštajnová (* 1963)
Vystudovala anglistiku a bohemistiku na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Pracovala jako lektorka anglického jazyka a překladatelka, nyní žije ve Valašském Meziříčí a věnuje se převážně psaní. Debutovala knihou Slepá mapa (2013), druhá próza Hotýlek vyšla v jejím domovském nakladatelství Host dva roky poté. Vzhledem k pozitivním ohlasům na třetí román Hana (2017) se stala jednou z nejoblíbenějších současných českých spisovatelek. Tento román se překládá do deseti cizích jazyků a obdržel řadu ocenění – mimo jiné Cenu Česká kniha 2018 – a stal se též Knihou roku 2017 portálu Databáze knih. Podobně úspěšný je i její román Tiché roky (2019), jenž v prvním ročníku čtenářské ankety Kniha roku získal ocenění v kategorii společenský román a zároveň se stal absolutním vítězem soutěže.

Veronika Khek Kubařová (* 1987)
Rakovnická rodačka vystudovala herectví na Pražské konzervatoři. Díky výkonu v absolventském představení Kytice podle Jiřího Suchého si zahrála i v divadle Semafor. Začínala v Mladé Boleslavi, v letech 2011–2014 byla členkou ansámblu Městských divadel pražských a od roku 2015 vystupuje v Dejvickém divadle, avšak hostuje i na dalších metropolitních scénách. Na plátně debutovala v komedii Rafťáci, následovaly role ve filmech Nejkrásnější hádanka, Ženy v pokušení, Lidice, Můj vysvlečenej deník, Tři bratři, Ženy v běhu, Modelář nebo v seriálech Na vodě, Cirkus Bukowsky, Specialisté a Zkáza Dejvického divadla. Je vítězkou desáté řady taneční soutěže StarDance.

Eva Elsnerová (* 1973)
Pochází z Teplic a na divadelní prkna poprvé vkročila ještě jako gymnazistka ve Východočeském divadle v Pardubicích. Již během studií na DAMU hostovala v pražském Národním divadle a stala se členkou divadelního spolku Kašpar, na jehož domovské scéně – v Divadle v Celetné – působí dodnes. Objevila se rovněž v představeních divadel Na Prádle, Na Jezerce nebo Jatka78 a účinkovala i v rámci Letních shakespearovských slavností. Od mládí se věnuje sólovému i sborovému zpěvu, příležitostně též dabingu. Zahrála si v seriálech Ulice, Ordinace v růžové zahradě či Specialisté, v televizní minisérii Zrádci nebo ve filmech Post Coitum a Bathory.

Vilma Cibulková (* 1963)
V roce 1980 absolvovala Střední pedagogickou školu v Karlových Varech a začala studovat na pražské DAMU. Ještě během studia hostovala v Divadle Na zábradlí a v letech 1984–1990 byla členkou činohry Národního divadla. V období let 1992–2003 působila v Divadle pod Palmovkou, poté do roku 2010 v Ungeltu a od roku 2008 hostuje v Divadle na Vinohradech. Řadu rolí ztvárnila i v televizních seriálech a ve filmu. Výrazné ženské postavy představovala například ve snímcích Kuře melancholik, Pramen života, Pupendo, Mazaný Filip, Krev zmizelého nebo Zemský ráj to napohled. V roce 2003 obdržela ocenění Český lev za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Pupendo). Dosud nejvyššího ocenění se dočkala na MFF v Moskvě 2010, odkud si přivezla cenu za hlavní roli v mrazivé komedii o tuhé normalizaci Zemský ráj to napohled (2009). 

Listopad obalka

Alena Mornštajnová: LISTOPÁD
Účinkují Veronika Khek Kubařová, Eva Elsnerová, Vilma Cibulková
Délka nahrávky: 9 hodin 32 minut
Režie: Jitka Škápíková

https://onehotbook.cz/collections/novinky/products/listopad


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Rozhovor

Rozhovor se Siri Pettersen, autorkou trilogie Havraní kruhy

Siri PettersenSiri Pettesen je norská spisovatelka a designérka, známa především díky své populární trilogii Havraní kruhy, která žne úspěchy i v České republice. Jak se cítila, když svou knihu držela poprvé v rukou? A je nějaká z jejich postav i...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

NALAKUJ TO NARŮŽOVO: Nahrávka, při které se budete smát i dojímat zároveň

Nalakuj to naruzovo200Upřímné a otevřené deníkové svědectví Martiny Formanové o týdnech a měsících po smrti milovaného manžela.

...

Literatura

Každý by měl mít svého tučňáka

tucnak200Co mě naučil tučňák je název nové knihy, kterou vydává nakladatelství Noxi. Jedná se o jedinečný příběh mladého učitele, jehož život významně ovlivnil tučňák Juan Salvador…

...

Divadlo

Muzikálová verze oscarového snímku měla premiéru v Brně

grandhotel perexTak jako kdysi Vídeň uvedla do světa operetu, tak se v Americe, na Broadway narodil muzikál. Každým rokem tam vznikají nová a nová díla, ne všechna však vydrží v repertoáru těch divadel víc měsíců a ne všechna se dostanou dál do světa....

Film

Co se stane, když se zloděj rozhodne napravit své chyby?

Cest zlodeju perexPotulný zpěvák Edgin (Chris Pine) je součástí party zlodějíčků, kteří kradou a následně prodávají vzácné artefakty. Tato práce je však velmi nebezpečná a může se při ní snadno stát, že skončíte v oprátce. A ani takový klikař jako Ed...