Krásní a stateční Buddhovi bojovníci za osvobození Tibetu

Krásní a stateční Buddhovi bojovníci za osvobození Tibetu

Tisk

buddhovi bojovnici dunhamVětšině z nás se při zmínce o Tibetu vybaví usměvavá tvář Jeho Svatosti dalajlamy žijícího v exilu a šířícího myšlenku nenásilí. I on však velmi obdivuje tibetské bojovníky za svobodu, jejichž příběh nám vypráví Mikel Dunham ve své knize Buddhovi bojovníci. Příběh mužů, kteří prošli výcvikem CIA, hrdinně čelili čínské invazi a byli odhodláni za svobodu a za svého dalajlamu položit život.

 

Hned v úvodu nás autor seznamuje s pohnutkami, které jej vedly k tomu, že po sedm let sbíral informace a vedl rozhovory s lidmi, kteří se přímo účastnili protičínského odboje. Přibližuje nám politickou situaci v Tibetu a v Číně po Druhé světové válce, poprvé nám představuje bojovné budhisty s pověstí fyzicky odolných a urputně nezávislých lidí, výborné stopaře, lovce a jezdce na koních, zocelené drsnými podmínkami velehor, v nichž se narodili a žili – Khampy, Amďany a Gology a barvitě je vystihuje následující charakteristikou: „Khampové byli proslulí a obávaní pro svou válečnickou pověst, pro svůj stoicismus a statečnost i pro svůj fyzický vzrůst (jsou vyšší než lidé středního Tibetu). …Každý řádný muž vlastnil alespoň jednu pistoli nebo pušku vykládanou stříbrem, i kdyby to byla jen mušketa. I nejchudší z žebráků nosil meč nebo obrovský nůž uvázaný u pasu a uměl s ním zacházet. Navzdory své drsnosti byli Khampové krásní lidé. Výrazné lícní kosti, ostře řezané nosy, silné čelisti a divoké oči pod čepicemi z liščí kožešiny – byli to hrdí lidé….Klanět se až na zem před Buddhou bylo stejně přirozené jako mít ruku položenou na jílci meče….Ocenili dobrý vtip i na svůj úkor…bylo ale také dobré nezapomínat, že v sobě mají něco z levharta. I krotký levhart je pořád levhart….“

V následujících kapitolách nám Mikel Dunham dál odkrývá složité politické pozadí mezinárodní situace a s tím spojené důvody, proč svět otevřeně neposkytl Tibetu podporu, přestože o ni několikrát oficiálně i neoficiálně žádal. Velmi zajímavým aspektem knihy je i autentický náhled na příčiny Dalajlamova postoje k dění v Tibetu včetně jeho počáteční neochoty odejít  ze Lhasy a konečného dobře organizovaného útěku do indického azylu.


Společně s Khampy se můžeme účastnit odboje, absolvovat výcvik ve středisku CIA, pokračovat v záškodnických akcích častokrát proti mnohonásobné přesile čínských vojáků a sdílet jejich odhodlání bojovat do posledního dechu, živené popisy neuvěřitelných zvěrstev, která čínští okupanti páchali na tibetském obyvatelstvu.


Díky výpovědím přímých svědků a účastníků boje za osvobození Tibetu si můžeme udělat obrázek o jeho průběhu od roku 1950, kdy Mao Ce-tung  se svou Lidově osvobozeneckou armádou vtrhnul do Tibetu „ve jménu tibetského lidu“ , až do roku 1974, kdy dopadením Wangdüa, jednoho z posledních statečných obránců, povstání skončilo.


Tibet se ocitl v nenasytném břiše Číny, což dokumentují mapy na začátku a na konci knihy. Ta první zobrazuje Tibet před čínskou okupací, druhá pak jeho okousané území z roku 2011.


Tibetské provincie Amdo, Gholog a Kham, domovy mužů se srdcem levharta a jejich rodin, schramstnula, i s jejich nerostným bohatstvím, Čína a jejich názvy nahradila jména čínských provincií Čching-Chaj, Kansu a S´- Čchuan…

Kniha je na svém konci doplněna o poznámky a vysvětlivky k jednotlivým kapitolám, slovníček použitých pojmů, seznam použité literatury a jmenný rejstřík. Čtenáře potěší kvalitní pevná vazba s přebalem, vlepená látková záložka, průvodní fotografie a mytologické kresby.

buddhovi bojovnici dunham

Pamětníci vyprávěných událostí již pomalu vymírají, ale hrůzy a bezpráví páchané na Tibeťanech by neměly skončit v propadlišti dějin. Také proto je potřeba číst takovéto knihy s vysokou výpovědní hodnotou. Ještě smutnější připomínkou jsou zoufalé protestní činy tibetských budhistických mnichů a mnišek, kteří se upalují, aby upozornili na více než půl století trvající čínskou okupaci a znovu burcují k boji za osvobození Tibetu. Výzvy k podpoře tibetské snahy však svět více či méně opomíjí – ať již ze strachu před reakcí rozpínavé a lidnaté Číny nebo proto, že je jim osud tibetského národa lhostejný. SVOBODU TIBETU!

Buddhovi bojovníci, Příběh tibetských bojovníků za svobodu, účasti CIA, čínské invaze a pádu Tibetu
Autor: Mikel Dunham
Překlad: Petr Bílek
Žánr: fakta, dokument
Rok vydání: 2011
Počet stránek: 392
Vydavatel: nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka
Hodnocení: 100%

Zdroj foto: paseka.cz


 
Banner

Přihlášení



Vzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Mistryně ČR v Pole Dance Lucie Šimková: „Šplh na tyči jsem ve škole nenáviděla.“

simkova5 200Pole dance, neboli tanec u tyče, je moderní taneční disciplína, která spojuje dohromady hned několik prvků jako jsou např. balet, akrobacie nebo gymnastika. Tento netradiční sport si na svou stranu získává stále více nadšenců. Svědčí o tom i ...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Snový svět - nebo ne?

knihkupkyne200Taky míváte tak živé sny, že po probuzení cítíte, že jste události v nich doopravdy prožili? Snové výlety mívá i hrdinka knihy Kitty a její alter ego Katharyn. Který svět je ale reálný, ten ve kterém žije Kitty sama a vede knihkupectví se s...


Literatura

Kdo naposledy prolije krev polobohů?

bohove olympu200Bohyně Gaia sice je díky svým stoupencům den ode dne silnější, avšak jejímu úplnému probuzení a následné zničující pomstě chybí už jen jeden malý detail – kapka krve. Tato poslední a zároveň nejmocnější esence znovuzrození koluje v žilá...

Divadlo

Tvořit! Ale za jakou cenu?

Leni200

Umělci jsou zvláštní sorta lidí. V jejich konání je pohání nespecifikovatelná síla, která je udržuje v činorodosti, a nutí je tak neustále něco tvořit. Protože pokud herec, zpěvák, malíř či jinak umělecky nadaný člověk...

Film

Sedm statečných se vrací

sedm statecnych200Při honbě za divácky atraktivními náměty filmaři hledají „zlatou rybku“ také v úspěšných, dokonce ikonických dílech minulých desetiletí – takže jen letos se nové verze dočkali Ben Hur i Vinnetou, nyní následováni SEDMI STATEČNÝMI. Rež...