Další až příliš dokonalá hospodyně v akci

Další až příliš dokonalá hospodyně v akci

Tisk

Hospodyne perexJodi Bishopová, úspěšná realitní makléřka a živitelka rodiny, to nemá v životě snadné. Stará se o dvě děti, její manželství s průměrným spisovatelem Harrisonem, který na ni žárlí, za moc nestojí, a k tomu všemu se musí věnovat také svým rodičům. Její máma má Parkinsonovu chorobu a otec už přestává zvládat starostlivost o ni. Mohla by situaci vyřešit dobrá hospodyně?

Zpočátku se zdá, že ano, protože Elyse, kterou Jodi zaměstnala, je prostě dokonalá. Milá, trpělivá, zkušená ošetřovatelka, laskavá, chápavá, vždy připravená pomoct. Není divu, že si ji celá rodina rychle oblíbí. Postupně se ale začínají objevovat náznaky, že je něco špatně. Jodi je nejdřív přehlíží, ale situace dospěje do momentu, kdy už je nemůže dál ignorovat. Koho to vlastně pozvala do života své rodiny? Kdo ta žena je, co chce a jak daleko je ochotná kvůli tomu zajít?

Novinka od oblíbené a oceňované spisovatelky

Knihu Hospodyně, která v českém překladu vyšla v Nakladatelství Kalibr, napsala Kanaďanka Joy Fieldingová. Ta je podle The New York Times jednou z nejprodávanějších autorek knih. Mezi její nejznámější díla, z nichž mnohá získala nejrůznější ocenění, patří například romány Jane utíká, Na špatném místě, Špatná dcera, Zmizení Samanthy Shipleyové, Povídej, co vidíš, V pavučině vztahů, Zachráníš mě ráno a Potok stínů.

Promyšlené rodinné drama

Hospodyně je často řazená mezi thrillery, ale o thriller rozhodně nejde. Navzdory tomu, že se v knize najdou napínavé pasáže i náznaky, se jedná spíše o rodinné drama, v němž autorka kladla důraz hlavně na komplikované rodinné vztahy a osobnostní vývoj hlavní hrdinky. Každý aspekt tohoto příběhu je dokonale promyšlený, a tak na konci do sebe všechny dějové linky skvěle zapadnou a protnou se v logickém závěru, který je v souladu s popisem událostí, s nimiž se Jodi musela vypořádat.

Styl psaní, který vás vtáhne do děje, a předvídatelnost

Joy Fieldingová píše čtivě, poutavě a zábavně, a tak vás její slova okamžitě vtáhnou do příběhu. K tomu přispívá i použitá ich-forma, díky které můžete všechno sledovat u pohledu Jodi, a také autenticita. Jodi je sama k sobě i ke čtenářům upřímná. Svěřuje se nejen se svými úspěchy, ale i se svým trápením a pochybnostmi a přiznává chyby, které vědomě i nevědomě udělala, čímž si rychle získá vaše sympatie. Je to zkrátka hrdinka z masa a kostí, jakou můžete potkat i v reálném životě, a ne nějaká dokonalá otravná superžena, která zásadně dělá všechno správně.

Jediný problém, na který můžete při čtení této knihy narazit, je jistá předvídatelnost. Jsou zde situace, o kterých vám bude hned jasné, jak se vyvinou, i zápletky, jejichž rozuzlení nepřekvapí. Tento nedostatek však vyvažuje zvládnutá psychologie postav, uvěřitelnost jejich konání, smysluplné dialogy a atraktivní téma, a tak jej možná vůbec nezaznamenáte.

Hospodyne

HOSPODYNĚ
Autorka: Joy Fieldingová
Originální název: The Housekeeper
Překlad: Milena Havlová
Žánr: román, pro ženy
Vydáno: Kalibr (EUROMEDIA GROUP, a.s.), 2023
Počet stran: 352

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/622641-hospodyne.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Modřany

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

O snech a jejich naplnění

Sen ktery se naplnil perexRok 1913. Rocco, Ráchel a Rosetta by se za normálních okolností nikdy nepotkali. Rocco je ochotný udělat všechno proto, aby se nestal mafiánem jako jeho otec. Rosetta je odvážná Sicilanka, která jen bránila svů...


Literatura

Někdo se dívá aneb mord na pařbě

200krimiČetba je pro většinu dnešních náctiletých vopruz a synonymum nepříjemné školní povinnosti, tedy nic, čemu by bylo záhodno se věnovat ve volném čase a dobrovolně. Punc a předsudky o nutném zlu a čase, který je stráven nad knihou, jako promarněném, však d...

Divadlo

Mamma Mia! Další vítězství Heleny Vondráčkové na muzikálové scéně

helena perex1Prozatím poslední muzikálovou rolí Heleny Vondráčkové je Donna v muzikálu Mamma Mia!, který se v Kongresovém centru Praha hraje bezmála rok. Přitom popová diva do něj vstoupila až v sobotu 21. listopadu, co...

Film

Film Tělo Duše Pacient nově na YouTube

Tělo-duše-pacient PJak oznámit pacientovi, že jeho diagnóza je vážná? Jak uklidnit matku, jejíž dítě kolabuje? Jak se dokázat rozhodnout v krizové situaci? Lékařská profese vyžaduje nejen detailní znalost diagnostických a léčebných postupů, ale také os...