Proč hodní psi nedojdou k jižnímu pólu?

Proč hodní psi nedojdou k jižnímu pólu?

hodni-psi-k-jiznimu-polu-nedojdou perexKdyž Major Thorkildsen náhle zemře, zůstanou jeho věrný psí společník Tassen a ovdovělá paní Thorkildsenová sami. Se svou ztrátou se vyrovnávají různými způsoby – paní Thorkildsenová utápí žal v alkoholu a Tassen jej zajídá vynikajícími pochoutkami.

 

Jednotvárnost jejich života naruší až příběh o Roaldu Amudsenovi a jeho smečce neohrožených psů, kteří podnikli odvážnou výpravu na jižní pól. Oba dva toto vyprávění fascinuje, a tak se vydají do knihovny, kde chtějí získat další informace o této historické události. Bádání jim do života vnese trochu radosti a nadšení. Na scéně se však čím dál častěji objevují syn a snacha paní Thorkildsenové, kteří touží po jejím nádherném domě…

Příběh o stárnutí, smrti, přátelství a životě vyprávěný z pohledu psa
Knihu Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou, napsal norský spisovatel Hans-Olav Thyvold. Jedná se o jeho první beletristické dílo. Kromě této novinky, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Ikar, napsal spoustu populárně naučných knih, například o Roaldu Amudsenovi nebo Bruci Springsteenovi. Byl také novinářem a moderátorem v rádiu i televizi.

Příběh o Tassenovi a paní Thorkildsenové je psaný v ich-formě. Vypravěčem je pes Tassen, který se musí vyrovnat s nečekanou situací. Přišel o pána, kterému byl oddaný, a tak mu nezbývá nic jiného než upnout se na paní Thorkildsenovou. Jejich bolest je sblíží, a tak mezi nimi začne vznikat opravdové přátelství. Kniha ale není jen o poutu mezi psem a člověkem. Vypráví také o životě, stárnutí a smrti, takže se rozhodně nejedná o jednoduché čtení.

Nikdy se nevzdávat
Navzdory tématům, kterým se příběh věnuje, v knize nechybí ani humor. Někdy je laskavý a jindy sarkastický, ale vždy pobaví. Tassen ani jeho nová paní se nikdy nevzdávají, což do jinak smutného příběhu vnáší záblesky optimismu. Důležitou roli zde sehrává i Amudsenova výprava, která oba hrdiny fascinuje. Díky tomu se o ní dozvíte spoustu zajímavostí. Některé z nich jsou ale dost brutální.

Tempo vyprávění je pomalé a poklidné. Tassen a paní Thorkildsenová občas podnikají malá dobrodružství, avšak nejvíc prostoru je věnováno Tassenovým filozofickým úvahám, vzpomínkám a již zmiňované výpravě na jižní pól. Kniha tak zaujme především čtenáře, kteří hledají realistický příběh plný podnětných myšlenek.

hodni-psi-k-jiznimu-polu

HODNÍ PSI K JIŽNÍMU PÓLU NEDOJDOU
Autor: Hans-Olav Thyvold
Originální název: Snille hunder kommer ikke til Sydpolen
Překlad: Eva Dohnálková
Žánr: román
Vydáno: Ikar, 2021
Edice: Světový bestseller
Počet stran: 280

Hodnocení: 70 % 

www.knizniklub.cz/knihy/459010-hodni-psi-k-jiznimu-polu-nedojdou.html


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Na našich představeních bývá veselo, říká Jiří Zbořil

zbor perexModerátor a organizátor kulturních vystoupení Jiří Zbořil jezdí po republice s Divadlem Evy Hruškové, s Janem Přeučilem nebo se zpěvačkou Marcelou Březinovou. „Je vidět, že lidé byli dlouho doma a strašně jim chybí sociální kontakt - pobavit se, dá...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Cestovatel, věž a červ


cestovatel vez cert200Jedna z kvalitných kníh odbornej literatúry, ďalší zo skvostov Alberta Manguela, v ktorom (žiaľ či našťastie) nájdeme sami seba.

 

 <...


Literatura

Inspektor Zastávka vyšetřuje

zlocin200Vloni uplynulo 90 let od úmrtí jednoho z našich nejlepších malířů, Jakuba Schikanedera. V rámci připomínkových akcí, kdy byla například otevřena velká retrospektivní výstava ve Valdštejnské jízdárně, se nakladatelství Albatros připojilo se svou „troš...

Divadlo

Pražské Divadlo Kolowrat ovládne shakespearovské divadlo v originále

prague shakespeare festivalVýjimečnou příležitost setkat se v originální angličtině s inscenacemi Williama Shakespeara a jeho postavami budou mít čeští diváci od 21. září do 3. listopadu na scéně Národního divadla v divadl...

Film

Japonský režisér Kaneto Šindó slaví rovnou stovku

altNenalezneme na světě mnoho režisérů, kteří by i ve stu letech stále natáčeli. Kromě čilého Portugalce Manoela de Oliveiry, jenž navzdory 104 rokům má rozpracovány hned dva projekty, je to světoznámý japonský filmař Kaneto Šindó - v jap...