V listopadu vydalo nakladatelství Grada geniální příručku pro všechny, kteří by se chtěli zdokonalit v cizím jazyce. Na svědomí ji má erudovaná lingvistka Dagmar Sieglová a v knihkupectvích ji najdete pod názvem Cesta k cizím jazykům s lákavý podtitulem 100 + 10 metod, strategií, cvičení a rad pro učitele i samostudium.
O autorce
Dagmar Sieglová se dlouhodobě věnuje cizím jazykům a způsobům, jak si je co nejlépe osvojit. Při své pedagogické činnosti na vysoké škole se může opřít o bohatou lektorskou a metodologickou praxi z různých stupňů vzdělání i společenských odvětví. Na kontě má knihu o didaktických metodách pro 21. Století Konec školní nudy (2019).
O knize technicky
Přehlednější příručku jsem ještě nečetla, ani učebnice nejsou tak striktně uspořádané, že hned víte, kde jste, co hledáte, co je nejdůležitější a pak vidíte praktické rady a typy. Kniha nabízí informace O autorce, Úvodní slovo, Cíl a metodologie a dále se dělí na několik hlavních kapitol: Úvod, Čtení, Poslech, Mluvení, Psaní, Vizualizace. Na závěr nesmí chybět Poděkování, Shrnutí, Summary a hlavně Seznam literatury, který může pomoci při dalším bádání a samostudiu.
O knize prakticky
Kniha mě nadchla svým přístupem, velmi lidským a zároveň ambiciózním s důrazem na vůli učit se a vzdělávat se dál – jak studenti, tak učitelé. Zaměřuje se hlavně na angličtinu, ale informace zde obsažené můžete klidně aplikovat na jiné jazyky. Autorka nám poskytla pohled na svůj život a na učení se jazykům a to dělá také hodně, je to běh na dlouhou trať a není to ani o gramatice, nebo slovní zásobě, ale ochotě se neustále učit a poznávat cizí kulturu a její řeč.
O knize v praxi
Moc se mi líbilo Desatero jazykového vzdělání a jen mě mrzí, že v našich školách to prakticky nejde aplikovat. Aspoň ne na základních, na středních někde snad ano a na vysokých by to mělo být pravidlem. Tato příručka se totiž nehodí pro aplikaci na základní školy a na středních taky ne, ale pro vysokoškoláky je jak dělaná, nebo pro učitele, které zajímá, jaké možnosti učení nám nabízí 21. století. Velmi oceňuji i fakt, že zde autorka zařadila i kapitolu o Vizualizaci. Každý se sice učíme jiným způsobem, ale vizuální představivost pomáhá uspořádat myšlenky a zaměřuje se na využití slovní zásoby v praxi. Ať se jedná o pexeso, myšlenkové mapy nebo infografiku či další, ne tak známé způsoby (analýza SWOT, Potterův box), spatřuji v jejich užití ve výuce budoucnost.
O mých dojmech
Cesta k cizím jazykům mě nadchla a na mnoha místech mi autorka mluvila z duše. Pracuji jako lektorka jazyků a jen mě mrzí, že škola učí tradiční formy – našprtat se slovíčka, probrat danou gramatiku a nazdar, jede se dál v tomhle nekonečném kole. Tady nám ale nabízí širší souvislosti a celou řadu možností, jak se jazyku věnovat, jak ho uchopit a upevnit. Učitelé jazyků by si tuto knihu měli přečíst povinně a studentům bych ji doporučila jako podpůrný prostředek, pokud to s jazyky myslíte vážně – věřím, že vám otevře oči a pomůže lépe danému jazyku pozorumět.
Název: Cesta k cizím jazykům
Autor: Dagmar Sieglová
Žánr: naučná literatura, jazyky, lingvistika
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2020, paperback
Počet stran: 272
Hodnocení: 95 %
Odkaz: https://www.grada.cz/cesta-k-cizim-jazykum-11298/
< Předchozí | Další > |
---|