Cesta k cizím jazykům

Cesta k cizím jazykům

cesta-k cizim jazykum 200V listopadu vydalo nakladatelství Grada geniální příručku pro všechny, kteří by se chtěli zdokonalit v cizím jazyce. Na svědomí ji má erudovaná lingvistka Dagmar Sieglová a v knihkupectvích ji najdete pod názvem Cesta k cizím jazykům s lákavý podtitulem 100 + 10 metod, strategií, cvičení a rad pro učitele i samostudium.

 O autorce

Dagmar Sieglová se dlouhodobě věnuje cizím jazykům a způsobům, jak si je co nejlépe osvojit. Při své pedagogické činnosti na vysoké škole se může opřít o bohatou lektorskou a metodologickou praxi z různých stupňů vzdělání i společenských odvětví. Na kontě má knihu o didaktických metodách pro 21. Století Konec školní nudy (2019).

O knize technicky

Přehlednější příručku jsem ještě nečetla, ani učebnice nejsou tak striktně uspořádané, že hned víte, kde jste, co hledáte, co je nejdůležitější a pak vidíte praktické rady a typy. Kniha nabízí informace O autorce, Úvodní slovo, Cíl a metodologie a dále se dělí na několik hlavních kapitol: Úvod, Čtení, Poslech, Mluvení, Psaní, Vizualizace. Na závěr nesmí chybět Poděkování, Shrnutí, Summary a hlavně Seznam literatury, který může pomoci při dalším bádání a samostudiu.

O knize prakticky

Kniha mě nadchla svým přístupem, velmi lidským a zároveň ambiciózním s důrazem na vůli učit se a vzdělávat se dál – jak studenti, tak učitelé. Zaměřuje se hlavně na angličtinu, ale informace zde obsažené můžete klidně aplikovat na jiné jazyky. Autorka nám poskytla pohled na svůj život a na učení se jazykům a to dělá také hodně, je to běh na dlouhou trať a není to ani o gramatice, nebo slovní zásobě, ale ochotě se neustále učit a poznávat cizí kulturu a její řeč.

O knize v praxi

Moc se mi líbilo Desatero jazykového vzdělání a jen mě mrzí, že v našich školách to prakticky nejde aplikovat. Aspoň ne na základních, na středních někde snad ano a na vysokých by to mělo být pravidlem. Tato příručka se totiž nehodí pro aplikaci na základní školy a na středních taky ne, ale pro vysokoškoláky je jak dělaná, nebo pro učitele, které zajímá, jaké možnosti učení nám nabízí 21. století. Velmi oceňuji i fakt, že zde autorka zařadila i kapitolu o Vizualizaci. Každý se sice učíme jiným způsobem, ale vizuální představivost pomáhá uspořádat myšlenky a zaměřuje se na využití slovní zásoby v praxi. Ať se jedná o pexeso, myšlenkové mapy nebo infografiku či další, ne tak známé způsoby (analýza SWOT, Potterův box), spatřuji v jejich užití ve výuce budoucnost.

O mých dojmech

Cesta k cizím jazykům mě nadchla a na mnoha místech mi autorka mluvila z duše. Pracuji jako lektorka jazyků a jen mě mrzí, že škola učí tradiční formy – našprtat se slovíčka, probrat danou gramatiku a nazdar, jede se dál v tomhle nekonečném kole. Tady nám ale nabízí širší souvislosti a celou řadu možností, jak se jazyku věnovat, jak ho uchopit a upevnit. Učitelé jazyků by si tuto knihu měli přečíst povinně a studentům bych ji doporučila jako podpůrný prostředek, pokud to s jazyky myslíte vážně – věřím, že vám otevře oči a pomůže lépe danému jazyku pozorumět.

cesta-k cizim jazykum

Název: Cesta k cizím jazykům
Autor: Dagmar Sieglová
Žánr: naučná literatura, jazyky, lingvistika
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2020, paperback
Počet stran: 272
Hodnocení: 95 %

Odkaz: https://www.grada.cz/cesta-k-cizim-jazykum-11298/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Já rád hraju všude, ale všechna ta místa, kde vystupujeme, mají něco do sebe, říká bubeník Libor Školný

libor perexV otrokovické rockové kapele GAIA je její bubeník Libor Školný největším srandistou. Jeho smysl pro humor je pověstný a nakažlivý. Civilním povoláním je zlínský rodák svářeč - zámečník, ale k muzice má blízko už odma...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Kristus jako výtržník, co napravuje svět

VYTRZNIK 200Píše se rok 2010 a někde nad Švýcarskem, zavěšena na nanovláknech a kryta nejmodernější vojenskou technologií, se vznáší základna samotného Boha.

 

...

Literatura

Co je odtud vidět: německý venkov, podivínství a malé zázraky života

Co je odtud vidětKdyž Selma řekla, že se jí v noci zjevila okapi, věděli jsme, že někdo z nás brzy zemře,“ zahajuje své vyprávění Selmina desetiletá vnučka Luisa. Staré venkovské vědmě Selmě se dosud zdálo o africké antilo...

Divadlo

Jak se francouzská revoluce proměnila v povyk

1789 200Národní divadlo v Praze si umanulo, že bude uvádět experimentální hry - a vylézají z toho příšernosti. Čekání na Godota se změnilo v pitvořivou roztlemenost, ze slavného experimentálního počinu Ariane Mnouchkinové 1789 aneb Dokonalé štěstí režisér Vl...

Film

Zahajovací večer Severského filmového podzimu

sfp 200Severský filmový klub zahájil ve čtvrtek 9. listopadu v kině Lucerna další ročník festivalu Severský filmový podzim. Jeho cílem je přiblížit divákům severskou filmovou tvorbu a vybrat to nejlepší co se v poslední době urodilo. Filmy se promítají v originálním znění s českými ...