David Deida: Prostá pravda

David Deida: Prostá pravda

Tisk

prost 200V anglickém originálu je tato kniha známá jako Blue Truth… Bavilo mne pátrat po emočním původu toho výrazu „modrá pravda“. Blankytná, průzračná, ryzí pravda. Pravda tak jednoduchá, že nad ní stojíme v úžasu. Prostě PROSTÁ.

 

 

A musím říci, že tato kniha se autorovi velice povedla. Ve zkratce shrnuje téměř všechna zákoutí lidské duše: láska, oddanost práci, milování, vztahy, touhy, sex, smrt… Někdy jsou to slova něžná a všeobjímající, jindy máte pocit, že do vás autor šije, no… jak to říct… až nešetrně.

V každé jeho knize je vše

Protože to je u nás už několikátá kniha v pořadí od stejného autora (v originále ale byla jedna z jeho prvních, vydaná už v roce 2004), mohu srovnávat. Ano, dostala jsem i dotaz, kterou knihou má člověk začít, když chce Davida Deidu pochopit. Doporučila jsem asi tu, která tu byla jako první, a sice Cestu pravého muže, ale možná je to zvyk a úcta k prvotině. Začít můžete téměř jakoukoliv, snad kromě Cesty vášně, která je příliš divoká. Ve všech knihách jsou rozvíjena stále stejná témata, základy jsou stejné, ale co se mění – a co je čtenářsky nesmírně vzrušující – jsou detaily! Detailní zabíhání tu sem, to onam, ale autor si vždycky v každém tématu najde něco nového, nový nápad, novou odnož svých vlastních myšlenek, a rozvíjí je dál. Sám je objevitelem přirozené moudrosti.
A chápu, že ve svých spisovatelských začátcích mohl mít dojem, že právě objevil vše, a svou knihu pojmenoval po té průzračné a blankytné pravdě – ono toho tady je totiž víc než dost a je to moudré psaní, které vám vystačí až do konce života. Pokaždé v něm totiž najdete něco nového a dosud nepoznaného. V některých pasážích opravdu vypadá jako titul, který David Deida zamýšlel jako poslední nebo finální. Myšlenky jsou tak hluboké a syrové, že jsem si často říkala, že Prostá pravda je kniha, která se mi ze všech jeho dosud vydaných čte nejhůře, nejvíc těžce.
Na druhou stranu byly chvíle, kdy mi pohladil moje naivní a romantické ego toužící po… Ááách, rozplynutí se! No, která z nás by to neznala. Alespoň někdy.
Takže někdy se čtenářka romantičtějších mravů rozplývá nádhernou představou, že… (je bohyně?)
„Pokud váš mužský partner redukoval život na problémy, řešení a projekty, zahrňte ho svou ženskou energií. Jako monzun, jako oceán vlhkého světla, vymáchejte tělo vašeho partnera v rozkoši; ponořte svého partnera do hlubokých vod lásky, z nichž není úniku. Hluboká intimita nespočívá v tom, že dostanete, co chcete, nebo že oba uděláte ústupky, ale v tom, že darujete největší dary své sexuální podstaty. Všimněte si své povrchní mužské potřeby řešit nějaký problém, nebo naopak své povrchní ženské potřeby spojit se s partnerem na emocionální úrovni, a místo toho zkuste nabídnout své nejhlubší srdce a otevřete se úplně jako celý přítomný okamžik.“

prost 1


Pro koho je tato kniha?
Pro každou ženu… protože ženy obecně více tíhnou k prožívání reality tak, jak ji popisuje David Deida. Protože tady opět autor pomáhá ženám rozklíčovat své emoce a porozumět jim. Nedávat si za vinu pocity vzteku, bezmoci či snad dokonce závisti, ale naučit se z nich poučit. Vzít si to, co nabízí, a eliminovat jejich ničivou sílu. To je i důvod, proč bych knihu doporučila i mužům. I oni přece nejsou bez emocí.
A všem, kdo právě nyní touží po nějaké bohaté a kvalitní krmi pro svou duši, pro svůj duchovní rozvoj. Kdo stojí na nějaké životní křižovatce a mají pocit, že jsou jako lidská bytost v tomto světě naprosto ztraceni. A v neposlední řadě každému zamilovanému člověku, protože v takovém rozpoložení je vnímání a pochopení této knihy notně ulehčeno. Je totiž o tom „zamilovat se do svého vlastního života“. Jediné mínus pro někoho, kdo čte podobnou knihu poprvé, mohou být části, kde se autor opravdu rozohní a stojí si za svou pravdou, která vám třeba nebude tolik po srsti…. Ale doporučuji takové pasáže přejít s ledovým klidem, je možné, že se k nim za pár měsíců či dokonce let vrátíte a plně je pochopíte. Výborně se při této četbě vzpomíná na svůj život a zpětně si uvědomuji vlastní plusy, mínusy, chyby i dobré tahy.
David Deida je považován za jednoho z nejpřevratnějších a nejprovokativnějších duchovních učitelů současnosti. Jeho učení a knihy o radikálně praktické spiritualitě hluboce ovlivnily směr našeho duchovního a sexuálního růstu.
Jeho knihy byly přeloženy do více než pětadvaceti jazyků a stávají se doporučenou literaturou na univerzitách, workshopech a v mužských i ženských skupinách po celém světě. Jako cenný zdroj duchovní transformace a posvátné sexuality ho cituje mnoho dalších autorů.
Nakladatelství Synergie vydalo v češtině další čtyři bestsellery Davida Deidy – Cesta pravého muže (2011), Cesta vášně (2012), Když jde o muže (2013) a Cesta nespoutané ženy (2013), Intimní splynutí (2014) a připravuje několik dalších. David Deida také pořádá workshopy duchovního růstu a posvátné blízkosti zaměřené na probuzení mysli, těla i srdce.

Autor: David Deida
Originál: Blue Truth
Přeložil: Michal Strenk
Originál vydalo: Sounds True, Inc, 2004
Vydání první
ISBN: 978-80-7370-341-7
Vydalo: nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com, 2014
Hodnocení: 99 %

( 0 hlasů )


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Saxofonista Milo Suchomel pokrstil svoj tretí album „... chcem robiť filmovú hudbu. Čakám na ponuky režisérov, kedy ma už konečne oslovia...“

Suchomel Rozh perexMilo Suchomel pokrstil 27. apríla svoj nový album Jazz In The City v priestoroch klubu Babylon v Bratislave. Patrí nielen medzi popredných hudobníkov na jazzovej scéne...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

„Cejl neměl Bůh na mapě“

krvavy-bronx 200Nakladatelství Host se spojilo s nakladatelstvím Druhé město a dalo dohromady velmi zajímavé dílo nazvané Krvavý Bronx.

 

...

Literatura

Dívka, která se vydala za tak trochu jiným šálkem čaje

Cajova divka perexJedním dechem se čte příběh „Čajová dívka z Kolibříkové ulice“, jehož autorkou je pařížská rodačka Lisa See, která vyrostla v Los Angeles a mnoho času strávila s otcovou rodinou pocházející z Číny. Hodně tedy věděla o tamních...

Divadlo

Jára Cimrman na Vás dýchne v několika českých kinech

jara cimrman ceske nebeGénius samotný se nám ukáže skrze Divadlo Járy Cimrmana, které slaví 45 let od svého založení. U této příležitosti dojde 4. října k historicky prvnímu přímému satelitnímu přenosu z České republiky, díky kterému se na p...

Film

Střihoruký Edward je dokonalá klasika

strihoruky edwardStřihoruký Edward (1990) je dokonalá klasika. Johnny Depp si ve filmu vystřihl roli mechanického nekňuby, nad kterým se ustrne nejeden člověk a zvlhne nejedno oko. Mohl být šermí...