Multižánr pod titulem Beseda u Bigbítu

Multižánr pod titulem Beseda u Bigbítu

beseda u bigbitu 200Festival Beseda u Bigbítu s podtitulem „Kultura z jiného světa“ co do počtu účastníků a velikosti se určitě nemůže rovnat s jinými festivalovými velikány u nás, ale atmosféra, která se v tasovském Topolovém hájku odehrává je nepopsatelná.

 

První srpnový víkend se do Tasova nedaleko veselí nad Moravou sjelo něco málo do čtyřech tisíc posluchačů alternativní hudby, kteří mají v oblibě malé festivaly a domácího ducha Slovácka. Že jsme se ocitli na trochu jiném festivalu, než jsme normálně zvyklý, nám bylo jasné hned při příjezdu. Parkovné zdarma, stanové městečko taktéž, všude usměvavý lidé z produkce, kteří nás vítali doslova s otevřenou náručí, první návštěvníci už byli připravení na zahajující vystoupení Beaty Bocek. Atmosféra se začala pomalu dávat do pohybu.

Už tohle mě okamžitě okouzlilo. Na druhé straně stál samozřejmě velmi kvalitně sestavený line-up, který se skládal výhradně z tuzemských interpretů, ale mohli jste zde najít i například kapelu z USA, Británie, Polska nebo Maďarska. Návštěvníci festivalu buďto jeli na jistotu a své vybrané interprety už dobře znali z klubové scény, a nebo stejně jako já, svého oblíbence mezi malými a pro velké festivaly „divnými“ kapelami teprve hledali.

Dle mého názoru nejznámějším jménem celého festivalového programu pro mnoho návštěvníku byl Peter Lipa a jeho Band, který svým kvalitním jazzem rozproudil sobotní podvečer na hlavní scéně. Naproti tomu stála soutěž malých písničkářů, mezi kterými se dalo také najít výborné interprety, skladatele a hudebníky.

Britští Pineapple Thief nepředvedli vůbec představení hodné takového velikána, na jaký jsme od nich zvyklí. Tahákem sobotního večera měl být Dave Herrero and the Heroes Brothers Band, ale upřímně nepředvedli nic světoborného a jejich blues splynulo s dalšími ohranými kapelami. Ale pětistovka vstupného je i pro mnohé z nás poměrně velkou částkou a proto i tyhle kapely sklidily nemalý potlesk a byly trhákem.

beseda u bigbitu 2

Za zmínku a mezi ty výjimečnější představení letošní Besedy rozhodně patří kladenské Zrní, kteří neustále rostou a získávají si více fanoušků, ohromili také již domácí MIDI LIDI. Jsou kapelou spíše pro tyhle malé festivaly a klubovou scénu, dle mého názoru na velký festival nepatří. Mucha završila na hlavním pódiu páteční program a kdo si na její vystoupení počkal, nebyl zklamán. Na vedlejší scéně bodoval Borris Carloff, jehož epický pop a celkové představení ohromilo nejen mě, ale i mnoho posluchačů pod pódiem.

Ale nejlepším představením, které se mi vrylo do paměti, byly Volkova Sisters z Maďarska. Uhranuli snad všechny posluchače svým elektrickým rockem. Ale nebyla to jenom hudba, která tvořila tento malý festival. Návštěvníci mohli navštívit dílnu pro zručné ruce, kde si vyrobili malý suvenýr v podobě voodoo panenky, nebo mohli horké odpoledne trávit v pojízdné kavárně či již tradiční čajovně u vodní dýmky. Kdo přeci jen měl po pátečním programu horkou hlavu, šel si ji zchladit do místního splavu a při tom mohl navštívit výstavu, která patřila k doprovodnému programu Apolónovy návštěvy. Jednalo se o propojení zvuku a větru, vše dohromady dalo výsledek prazvláštní zvonkohry, která byla aplikována přímo ve vodě nad splavem.

Shrnula bych to jako velmi zajímavý a nový zážitek. Tak příštím rokem znovu na shledanou, Besedo.

beseda


Oficiální foto: Beseda u Bigbítu 2013, autor: Pavel Strážay


 

Zobrazit další články autora >>>

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

David Svoboda: „Myslím si, že kulturně zdaleka nezaostávám“

200rozOlympijský vítěz v moderním pětiboji z Londýna David Svoboda se věnuje sportu maximálně a volného času si proto moc neužije. Když se však i přes velkou zaneprázdněnost naskytne nějaká volná chvilka, rád si zajde třeba na zajímavý koncert či divadelní př...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Jak se popasovat se závažnou nemocí a důstojně dožít svůj život?

Nanezijeme200 tuto otázku odpovídá ve své knížce „Nežijeme věčně“ americký lékař indického původu Atul Gawande. Rozebírá v ní své zkušenosti se systémem péče o staré nebo nevyléčitelně nemocné lidi, kterým zbývá nemnoho času na sebe a své bližní. Autor upozo...

Divadlo

Již rok se hraje v Divadle Na Maninách původní český muzikál, Robinson Crusoe

robinson 200Autorem hudby muzikálu Robinson Crusoe je Zdeněk Hrubý, scénáře Ivan Hubač a texty písní napsal Jan Krůta. Režisérem představení je herec a režisér Václav Knop, choreografem představení je Tomáš Kuťák.

...

Film

Šestý ročník filmového festivalu Expediční kamera putuje po ČR a SR, dorazí i do Doks!

EK-perexFilmový festival Expediční kamera odstartoval již 19. února v pražském kině Aero a festival následně putuje do dalších 220 českých a slovenských měst. Slavnostně ukončen bude 1. a 2. dubna v brněnském kině Scala. Na mnoha místech se můžete těšit na dop...