Když je ve městě tma a mlha

Když je ve městě tma a mlha

Tisk

LUNO booklet200Představuji si, že přesně takovou hudbu si ve svém autě pouští řidič, který jede a nezná cíl. Formace Luno a její třetí disk Zeroth v sobě nesou tíseň člověka z těchto časů. Muzikanti kolem charizmatické zpěvačky Emy Brabcové se zkrátka trefili do něčeho velmi podstatného.

 

 

Skupina Luno vznikla koncem roku 2009. A protože její členové nejsou žádní začátečníci, není překvapením, že se kapela neztratila v šedém průměru. Naopak – dnes je zajímavou součástí alternativního proudu electro-rock-popu.

Frontmanku kapely si možná někteří z vás pamatují z formací Khoiba nebo Roe-Deer. Baskytarista Šmity hrál v partičce Prostitutes a jako vyhledávaný zvukař má za sebou pestrou cestu, mimochodem v této roli procestoval Evropu s Black Lips. Bubeník Jan Janečka je nepochybně zručný muzikant, proslavil se v Southpaw a vystupoval také s Glenem Hansardem. Kytarista a klávesák Martyn Starý je nejmladším členem kapely a přinesl hodně nespoutané energie.

LUNO foto

Na albu Zeroth nehledejte klasické písničky s chytlavými refrény, ale spíše atmosféru, nálady a pocity. Luno je městská hudba. Když si tuhle kapelu pustíte do uší, můžete mít dojem, že kráčíte po mostě a pod vámi pulsuje stereotypní život. Ale pozor, nezaměňovat ho s ospalostí! Pravidelné minimalistické rytmy vám totiž na klidu nepřidají, sálá z nich těžko popsatelná nervozita. Jako by v příštím okamžiku mělo něco někde bouchnout. Ne, nemusí hned padat domy nebo obchodní centra, stačí jen, že odněkud se ozve zlý nebo zoufalý výkřik. A vy ho slyšíte třeba jako ostrou kytaru.

Muzika je tu jako odlidštěná krajina plná nevzhledných ploch a chladných budov. A taky strojů a stroječků, které pozvolna přebírají vládu. Jinou funkci má zpěv Emy Brabcové. Melancholický podmanivý vokál se táhne nad „krajinou“ jako hlas odjinud. Může vás i hypnotizovat. Záleží, jak se na něj napojíte. Asi není náhoda, že zpěvačka Ema B. se v civilu zabývá muzikoterapií. Poslouchejte opakovaně, víc, ještě víc a dojde vám to.

LUNO booklet

Luno může na někoho působit jako depkařská póza, jako zručně přetavená inspirace islandské šamanky Björk, jako… Ano, podobných nálepek lze vymyslet minimálně devět. Užitečnost alba Zeroth mohu vyjádřit ještě úplně jinak: je to ideální potrava pro samotáře. Pro duše bloumající městy zrovna ve chvílích, kdy je mlha a tma.

Jak jsem už naznačil, nic moc veselého nečekejte.

No heil syndrome

Název: Zeroth
Interpret: Luno
Žánr: electro/rock/pop
Skladby: 1/ Wrong start, 2/ Plasma generator, 3/ Her sex code, 4/ Human centipede, 5/ This is the fake, 6/ Heart cavernoma, 7/ No heil syndrome, 8/ The last time you made me come back on the coach, 9/ Zeroth, 10/ Sizrhen
Stopáž: 35:12
Vydavatelství: Indies Scope, 2012
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto /obálka: www.indies.eu


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Bára Basiková: Můj syn máminy písničky neposlouchá

BB perexZpěvačka s výjimečným hlasem, jakým se může na naší hudební scéně pochlubit jen málokdo. A také osobnost, které není zatěžko říct pořádně od plic, co si myslí, třebaže se její postoje mohou někomu zdát kontroverzní. Taková je pěvecká stálice Bára Basik...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

„Heloisa: Na počátku mého života byla slova.“

navrat slov 200Týmito „slovami“ sa začína najnovšie dielo macedónskeho spisovateľa menom Goce Smilevski – postmoderný román Návrat slov. Nové prerozprávanie príbehu stredovekej lásky Heloisy, Abélarda a ich syna Astralaba, kde na počiatku boli slová a n...

Divadlo

Osmý ročník Pernštejnlove startuje předprodej a láká na Robina Ferra nebo Válku Roseových v podání Divadla Tramtarie

pernstejnlove-200Na pět červencových dnů od 25. do 29. července se Zámek Pardubice a jeho nádvoří, parkán i valy stanou dějištěm 8. ročníku divadelního festivalu pod širým nebem Pernštejnlove. I letos láká na řadu kvalitních divadelních představení, kte...

Film

Vánoce, Vánoce přicházejí, radujme se...

dvanact mesicku majkusova vojtekTelevizní vánoční programy spoléhají na jistotu: zejména každoroční opakování pohádek vytváří jakousi jistotu, že vše zůstává při starém - nic z toho, nač ...