Listolet: Vítr, déšť i bláto

Listolet: Vítr, déšť i bláto

Tisk

listolet 200Normální písničky. Posluchač ani víc nežádá. Je spokojený. Přesně tohle mě napadlo při poslechu alba s názvem Listolet z tvůrčí dílny stejnojmenné hudební formace.

 

 

Žádná rychlokvaška. Deset skladeb, které najdete na tomto cédéčku, mělo dostatek času na postupné uzrávání. A dobře tak! Základ alba vznikl už v roce 2008 jako reakce na rozpad zlínské skupiny Krutý omyl, v níž vystupovali dva tvůrci - listoletci, tedy Tomáš Háček (klávesy, akordeon, kouzelná skříňka, kazu, vrtulka, zpěv) a Kuba Navrátil (kytary, mandolína, saxofon, hrnce, tamburína, zpěv).

Produkt jednorázového studiového projektu však skončil na nějakou dobu v šuplíku, protože tyto písně neměl kdo hrát. Až v roce 2011 konečně nazrál čas a v Brně vznikla kapela Listolet. Duo zakladatelů doplnili muzikanti Marek Vráblík (basová kytara), Martin Susedík (el. kytara), Petr Kucman (bicí). Když se předloni ukázalo, že písně naživo fungují, rozhodl se Listolet zrevidovat už zmiňovanou nahrávku a konečně vydat regulérní album. Ke zdaru díla pomohli otcům zakladatelům Háčkovi a Navrátilovi hosté, například baskytarista Michal Procházka, flétnistka Irena Homo Janigová, kytarista František Eliáš či klarinetistka Kristýna Urbánová.

listolet

Hudba vystavěna na folkrockových základech je citlivě vyzdobena chytlavými dechovými linkami a zapamatovatelnými vokálními melodiemi. Poetické podzimní obrazy navozují melancholickou atmosféru a nutí přemýšlet o tom, co kapela zpívá. „Já vím, že už ti splývá/ já to vím, že už ti splývá/ ta cesta nekonečně blátivá/ říkáš, že padl na tebe stín/ zamotaná do pavučin/ jen těžko můžeš pohnout s tím…,“ zaslechnete kupříkladu v písni Krajina a tušíte, že tu jde asi o víc, než o konkrétní kus země kdesi na Moravě.

Listolet má rád zdánlivě obyčejná slova: vlak, vítr, trámy, zdi, podkroví, prach, hvězdy… A právě z nich vytváří působivé písničky. Třeba Starý dům, to je hit pro rádia i televize. Když ho posloucháte, musíte dát pozor na nahé víly, bazilišky a meluzíny, co kvílí v komínech. Další píseň, která vám zcela jistě vleze do hlavy, se jmenuje Leť holka leť: „Byli jsme spolem i lesem/ ale ten popel je teď v polích roznesen/ tak leť holka leť/ zas zpívej o dům dál/ já lituju jen věcí/ které jsem neudělal…“

Naopak rozpaky vzbuzuje skladba V restauraci U Sama, v níž se objevuje Barrack Obama a také Usáma. Pokud chtěl Listolet uhnout na jinou kolej, aby byla legrace, tak si úspěšně otestoval, že tudy cesta nevede. Podobně se mu zadařilo i v „odlehčené“ skladbě Dobrý být. Kapela je „doma“ spíše v písních, jako jsou Spící listí nebo Zpomalený déšť. Bude zajímavé sledovat, zda si duch těchto skladeb přenese třeba i na další album.

Zvláštní pochvalu zasluhuje booklet, v němž najdete texty všech deseti písní. Nejdřív čtěte a pak poslouchejte. Všechno má svůj čas. Jako listí v té naší krajině.

Název: Listolet
Interpret: Listolet
Žánr: Alternativní folk/rock
Skladby: 1/ Krajina, 2/ Starý dům, 3/ Spící listí, 4/ V restauraci U Sama, 5/ Promilou, 6/ Podél kolejí, 7/ Leť holka leť, 8/ Zpomalený déšť, 9/ Dobrý být, 10/ Tančící listí
Stopáž: 44:30
Vydavatelství: Indies Scope, 2012
Hodnocení: 75 %

Zdroj foto /obálka: www.indies.eu


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Berchtold

berchtold 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Cesta na Dakar: Kniha o opravdové odvaze a odhodlání

Cesta na dakar 200V nakladatelství Jota vyšla v lednu kniha Gabriela Novotná Cesta na Dakar. Příběh první české motorkářky, která se vydala na nejnáročnější rally světa sepsal novinář a motorkář Jan Somerauer.

 

Divadlo

Petr a Lucie: Štěstí je tu a všechno ostatní je tam

petr a lucie 200Městské divadlo Zlín převedlo na velkou scénu novelu Romaina Rollanda, a to v muzikálové podobě. Za jejím vznikem stojí zajímavý příběh, protože toto dílo vzniklo díky náhodně objevené nahrávce slovenského muzikanta Deža Ursinyho a na je...

Film

Opět zavládne Scandi

Scandi 2024 perexS každoročně pořádanou přehlídkou severské filmové tvorby SCANDI se setkáme i letos, a to opět zásluhou distribuční společnosti Film Europe. Všechny zařazené snímky zakoupila pro tuzemské promítání, takže je v příštích měsících budou m...