Tomáš Kočko a jeho palírna

Tomáš Kočko a jeho palírna

tomas kocko cestou na jihVšichni potřebujeme něco, co nás občas zahřeje… Zkuste album Cestou na jih! Tuto nahrávku má na svědomí vynalézavý moravský muzikant Tomáš Kočko. S Orchestrem a hosty předvádí velmi chutné produkty své tvůrčí palírny.

 

 

Zpívá se tu o lásce, o ženách, o mužích, o smrti, o pití, o síle živlů…, a nutí vás to přemýšlet, milovat, nenávidět, smutnit, plakat, tančit, dívat se do mraků… Ale pozor: než vyrazíte na cestu pohostinnou moravskou zemí, dobře si prohlédněte mapu ve skládacím (dvojjazyčném) bookletu. Ať víte, odkud kam směřujete. Frýdek-Místek, Valašská Bystřice, Žítková, Lopeník, Velká nad Veličkou, Uherčice, Velké Pavlovice, Vrbica. Z etnoregionů jsou tu zastoupeny: Lašsko, Moravské Valašsko, Moravské Kopanice, Hanácké Slovácko, Horňácko.

Tomáš Kočko tentokrát nenahrál autorské album, ale pustil se především do interpretací lidových písní. Mezi námi, záslužná činnost! Aranžérská kreativita a pestré nástrojové obsazení dávají jednotlivým písničkám nový náboj. Ve skladbě Máš, máš/Mamko, mamko, kterou lze označit za hit, se skvělé proplétají kytary, viola, šalmaje, zobcová flétna, cimbál, tamburína a podmanivé ženské hlasy (Zuzana Lapčíková, Libuše Černá).

Při poslechu dalších skladeb snadno zjistíte, že ve studiu se sešla parta muzikantů, kteří si s dědictvím předků radostně pohráli. Patříte k posluchačům, kteří chtějí být překvapováni? Pak vás asi potěší dixilendový šmrnc písně Pytal se mě jeden chlapec, prostor tu dostávají klarinet, trubka, pozoun, banjo i akordeon. Pokud byste měli chuť na temperamentní tanec, přepněte si okamžitě na I feel o poštaris, původně cikánská lidová „odevšad“ má v sobě opravdu hodně energie. Ale ještě si nesedejte, v tempu vás udrží pekelně rozjetá cimbálovka Nemožu uležeť/Pivečko mladencom. Tuhle rychlost by mohli závidět i někteří neopunkeři.

tomas kocko cestou na jih

I když toto album je poskládáno z nepůvodního materiálu, jednu autorskou píseň mezi ně protagonista celého projektu úspěšně propašoval. Jmenuje se Poslední božec. Možná si řeknete, kdo jiný by dokázal udržet takhle magické napětí, snad Nick Cave či Lou Reed. Nemohu si pomoct, tady Tomáš Kočko významně zabodoval.

Charakteristickým znakem alba je nejen zmiňovaná pestrost, ale také moravská zpěvnost, vyrostlá z hrdosti a vědomí tradic. Mezi zpěvy a tóny tušíte kouzla přírody, slunce, déšť i mlhu. Když si pustíte do uší baladu Ach, voděnko studená, napadne vás, že je něco silnější než vy. Písně přetvořené T.K. a jeho přáteli umějí nadnášet a zároveň tlačit k pokoře. 
Něco vám řeknu: album Cestou na jih by se krásně poslouchalo ve venkovském kostele.

Cestou na jih
Interpret: Tomáš Kočko & Orchestr
Žánr: World music
Skladby: 1/ Povídali, že sem umreu, 2/ Máš, máš/Mamko, mamko, 3/Na vrch Lopeníka, 4/ Okolo Pavlovic, 5/ Ach, voděnko studená, 6/ Poslední božec, 7/ Pytal se mě jeden chlapec, 8/ Nemožu uležeť/Pivečko mladencom, 9/ I feel o poštaris.
Bonus: 10/ I feel o poštaris (Radiomix – MP3), 11/ Máš, máš/Mamko, mamko (Zuzana Lapčíková s dcerou Magdou – MP3), 12/ Cestou na jih (Trailer – AV).
Stopáž: 35:03
Vydavatelství: Indies Happy Trails, 2012
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto/obálka: indiesrec.eu


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Mandrage: „Někteří tomu říkají komerce, já to nazývám propagace“

altSkupina Mandrage válcuje rádia s hity Šrouby a matice či Hledá se žena a sami jsou zatím válcováni fanoušky. Jejich Anděl za nejlepší hudební skupinu je používán jako činka a nepochybně jsou skvělá banda. Ostatn...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Bez výtahů není život v New Yorku jako dřív

vytah 200Knihy Linwooda Barclaye u nás dříve vycházely ve nakladatelství Readers Digest Výběr (ČR) a Knižní klub. Jeho posledního počinu se ujalo Domino a pro mě se jednalo o první setkání s autorem.

 

...

Divadlo

Burani slavnostně otevřeli novou divadelní sezonu

VýstřižekDivadlo BURAN TEATR je už hodně let součás...

Film

DONT STOP

altKontroverzní snímek DONT STOP, mající sotva čtrnáct dní po premiéře, rozdělil filmové kritiky i veřejnost na dva tábory. Jedni ho považují za kouzlem dobovosti ověnčené retro, druzí za hořkou plytkost. Neznámá jména, oblak poloamatérského díla...