Hodně ostré songy

Hodně ostré songy

altNaštvanost může být nadčasová. Alespoň v případě slovenské punkrockové kapely Davová psychóza to platí dvojnásobně. Legendární album Kríza vedomia, které nedávno vyšlo v reedici, se totiž až překvapivě snadno trefuje do společenské atmosféry posledních dnů.

 

 

Taky jste někde četli, že „kapitalismus nefunguje“? Toužíte po jiném „spravedlivějším“ systému? Štve vás korupce? Trápí vás, že státu odevzdáváte tolik peněz na daních? Vadí vám arogance mocných? Hledáte někoho, kdo vám promluví z duše?

Kapela Davová psychóza jela na zmíněné pocitové a názorové vlně už před čtrnácti lety. V roce 1998 nahrála a vydala album Kríza vedomia. Sada ostrých písní měla u fanoušků punkových protestsongů velký úspěch. Nyní se vrací, aby připomněla, že leckteré problémy nezmizely.

Hrozba nacionalistických vášní, nedodržování lidských práv, diktát peněz, globalizace, ohrožení přírody, podvyživené dětí v zaostalých zemích… To jsou stále žhavá témata. V nekompromisních textech se objevují i naléhavé otázky. Kupříkladu v písni Rieka se slovenští punkeři ptají, zda jsou na světě lidé, kteří ještě neochutnali vynikající chuť Coca-Coly a jestli na zemi existují místa, kde lidská ruka nepřinesla smrt a utrpení.

alt

Davová psychóza je vskutku angažovaná, řekněme politická kapela. Její hudba vyznačující se pořádnou dávkou energie a rychlým tempem zde funguje jako podpora pro texty, které se podobají kázáním a projevům aktivistů. Žádné laciné rýmovačky pro zábavu. Tohle je obžaloba „nedokonalého“ systému, tvrdá kritika neřešených problémů, vytrvalé tepání do živého.

Co je podstatné, mezi řádky a silnými slovy zní touha po osobní svobodě, toleranci a lásce. Jenže – jak se dostat k cíli? Třeba tím, že vezmu kytaru a budu zpívat o  „svinstvu“, kterého je všude kolem nás dostatek? I to je cesta… Nebýt lhostejný.

Na někoho může Kríza vedomia působit jako „nepřijatelný levičácký extrém“, na jiného jako „nová inspirace pro 21. století“ a někdo uzná, že jsou názory, o nichž se vyplatí občas přemýšlet a hledat jejich reálné zdroje. Ať to máte jakkoliv, Davová psychóza a její dílo patří k základnímu vzdělání každého příznivce česko-slovenského punkrocku.        

Kríza vedomia
Interpret: Davová psychóza
Žánr: punkrock    
Skladby: 1/ Intro, 2/ Horiaca Európa, 3/ Ĺudská práva, 4/ Práca, 5/ Urob zo mňa sviňu, 6/ Dovtedy, pokým nebude neskoro, 7/ Ilúzia, alebo realita, 8/ Rieka, 9/ Žiť neznamená trpieť, 10/ Boj o život, 11/ Epitaf pre Boha, 12/ Búrka, 13/ Kočovníci, 14/ Ohnivý kóň, 15/ Čierná diera.  
Stopáž: 44:43   
Vydavatelství: Papagájův Hlasatel Records, 2012  
Hodnocení:  85  %

Zdroj foto /obálka: www.phr.cz


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Bílý: Zapomínáme, že čas je cyklický

janbily perexKdyž jsem četla knihu Jana Bílého Živoucí kruh, poněkud jsem se tématu obávala. Už v prvních chvílích mne však neuvěřitelně nadchla a přečetla jsem ji na jeden zátah. Návrat do cyklického času se ukázal jako logická cesta duše, ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Jak to ten pes myslí

Pes kniha 200Lámali jste si občas hlavu nad tím, proč Váš pes dělá určité věci, které kolikrát nelze logicky vysvětlit? Rádi byste ho pochopili, popřípadě daným situacím předešli? Autorka knihy Arden Mooreová – právem uznávaná poradkyně v ...

Divadlo

Pražské Divadlo Kolowrat ovládne shakespearovské divadlo v originále

prague shakespeare festivalVýjimečnou příležitost setkat se v originální angličtině s inscenacemi Williama Shakespeara a jeho postavami budou mít čeští diváci od 21. září do 3. listopadu na scéně Národního divadla v divadl...

Film

Inherent Vice – drama, u něhož nevíte, co je skutečnost a co jen sen

inheren200V současném Hollywoodu už je jen velmi málo ryze osobitých a nekonvenčních tvůrců, o nichž by se dalo takřka s jistotou říct, že patří mezi ty kultovní. Jedním z nich je nepochybně rodák z Californie Paul Thomas Anderson, který sbíral největší uz...