Československý jazzový festival v Přerově? To jsou světové hvězdy i nadšené publikum!

Československý jazzový festival v Přerově? To jsou světové hvězdy i nadšené publikum!

Tisk

jazz foto V sobotu 21. října skončil v Přerově 40. ročník Československého jazzového festivalu, který i tentokrát stavěl na hudebních osobnostech a současných trendech jazzové muziky. Hlavnímu programu, který se uskutečnil od čtvrtka 19. října do soboty 21. října 2023 za účasti hvězd a známých jmen, předcházel 12. října podzimní prolog se dvěma premiérami. Vystoupili na něm interpreti jazzově laděná Helena Vondráčková a Američan Ray Greene.

 

Jako první vystoupila Helena Vondráčková, kterou uvedl osvědčený moderátor a publicista Aleš Benda. Přitom zpěvačce, která udělala kariéru jako popová královna a má za sebou úspěšná turné v Jižní Americe, Kanadě nebo Japonsku, není cizí ani jazzový repertoár. Vždyť už na své první talentové soutěži v Lucerně vyhrála právě s Gershwinovými písněmi. Když ji později doprovázela kapela Strýci vedena jazzmanem Luďkem Švábenským, zařazovala i jazzové písně. Před lety zabodovala i na pražském mezinárodním jazzovém festivalu, často zpívala s Orchestrem Gustava Broma a s Martinem Kratochvílem a kapelou Jazz Q natočila pop-jazzovou desku Paprsky.

Helena Vondráčková a Charlie Band - Ray Greene

V Přerově ji doprovázela kapela vedená Charliem Blažkem. Helena Vondráčková zpívala více než hodinu, neslezla z jeviště a zařadila řadu nestárnoucích jazzových evergreenů Billyho Strayhoma, A. C. Jobima. Barta Howarda, Duke Ellingtona nebo Cole Portera. Některé skladby byly v angličtině, některé v češtině, autorem je Pavel Kopta. Bylo to příjemné vystoupení, což vřele ocenilo i publikum.

„Na jazzového festivalu v Přerově jsem si zazpívala nádherné jazzové standardy za doprovodu výborných muzikantů Charlieho Blažka, Vladimira Klimenta, Vítka Pospíšila, Michala Hejny, Jiřího Helady a Juraje Bartoše, a jsem tomu ráda. Moc jsem si to užila a ráda si to třeba ještě někdy zopakuji. Jazz mi zůstane vždycky pod kůží, miluji ho, takže se možná ještě domluvím a natočím jazzovou desku,“ prohlásila Helena Vondráčková.

jazz fotos 1

Patnáct minut po české zpěvačce následovalo vystoupení americké hvězdy, která je známá i českému publiku. Jednak už na za sebou řadu koncertů, jednak boduje i jeho aktuální album Stay. Jmenuje se Ray Greene a v Přerově vystoupil se čtyřčlennou kapelou (Reggie Wshington – baskytara, Jonas Vogelsang – kytara, zpěv, Jhonson „Jhony Keys“ Francois – klávesy, Alex Bernath – bicí).

Ray Greene je americký zpěvák a trombonista, producent a multiinstrumentalista. Svá hudební studia absolvoval na prestižní Berkley College of Music v Bostonu. Nahrával ve studiu s takovými velikány, jako jsou Aretha Franklin, Isley Brothers nebo Natalie Cole. Zásadním způsobem se také podílel na tvorbě proslulé soul-funkové skupiny Tower Of Power a v posledních dekádách se stal klíčovým členem a hlavním mužským zpěvákem v kapele kytarové legendy Carlose Santany!

Hudbou jeho srdce je soul a R&B. V jeho skladbách a hlasovém projevu je i odkaz gospelu, jazzového zpívání a blues, což bylo slyšet právě i v Přerově. Byl hudební vodopád, který uhranul přerovské publikum. Byl to prolog jak se sluší a patří. Super předehra letošního přerovského jazzového festivalu.

jazz fotos 2

Peter Lipa - Loop Jazz Orchestra feat. Dave Weckl

První festivalový večer zahájil legendární slovenský zpěvák Peter Lipa, kterého už přerovské publikum takřka důvěrně zná. Nevystupoval tu poprvé a jeho hudební styl tu bezesporu patří. Publikum to ostatně ocenilo. Petra Lipu na pódiu doprovodili saxofonista Michal Žáček, baskytarista Michal Šimko, za piano usedl Peter Lipa junior a za bicí Michal Fedor.

„Právě na letošním festivalu jsem si znovu ověřil, že je pořád stejně dobrý. Pořád se mi líbí jeho pěvecké nasazení, barva hlasu i velmi slušivý vlasový sestřih,“ nechal se slyšet Aleš Benda.

Druhá část večera pak patřila početnému bandu The Loop Jazz Orchestra s fenomenálním americkým bubeníkem Davem Wecklem, hlavní hvězdou čtvrtečního festivalového večera. Nadšené publikum v sále bylo ve své živlu a dávalo to znát potleskem a maximální spokojeností.

V rámci večera proběhl i křest nové výpravné knihy Aleše Bendy Brána jazzu otevřená, která vyšla k příležitosti 40. ročníku jazzového festivalu v Přerově. Dílo provází čtenáře festivalovými zážitky z let 2006 až 2022, a volně tak navazuje na knihu Labyrint jazzu a ráj srdce, jež mapovala festivalové dění od počátku do roku 2005.

jazz fotos 3

Top Dream Company- František Uhlíř - Jeff Lorber Trio

Jako první zahrála v pátek večer česká kapela Top Dream Company, která nabídla skvělou zahranou a zazpívanou (Jakubem Vaňasem) funk-soulovou a jazzová smršť. Tato skupina, kterou znám roky, nemohla zklamat ani na přerovském festivalu. V rychlém sledu a ve stupňovaných gradacích posluchače doslova převálcovala – a to teprve večer začínal… Poté následoval hudební blok věhlasného českého kontrabasisty Františka Uhlíře s kapelou, a na závěr očekávané americké Jeff Lorber Trio.

Přední představitel české jazzové kontrabasové školy František Uhlíř, který vystoupil se svým bandem, si zkomponoval a nahrál ke svým sedmdesátinám suitu s názvem Story of My Life - Music for Septet, kde hraje důležitou roli číslo sedm. „Kromě prologu tvoří suitu sedm hudebních vět, které popisují jeho životní a hudební cestu a které napsal přímo na tělo sedmi skvělým jazzovým hráčům,“ uvedl Aleš Benda.

A pak už následovala nejzářivější sestava letošního festivalového jubilea – Jeff Lorber Trio, jehož každý člen je sám o sobě nositelem obrovského nánosu jazzového hvězdného prachu.

„Věhlasný klávesista Jeff Lorber v triu s baskytaristou Jimmym Haslipem a bubeníkem Sonnym Emorym ukázali, proč patří ke světové špičce v jazzu a žánrových fúzích. Leader Jeff Lorber představil své nejslavnější skladby, z nichž mnohé se v minulosti staly natolik populární, že si je vybrali jako samplový podklad pro své písně i další umělci zejména v oblasti hip hopu a R&B. Nechyběla ani Lorberova pecka Tune 88, která již dlouhou dobu patří mezi oblíbené a často hrané jazzové standardy z fusion éry sedmdesátých let. Všichni tři instrumentalisté se střídali v nápaditých sólech, po kterých vždy následoval bouřlivý aplaus. Publikum obdivovalo hbitost Lorberových prstů na dvojici kláves, bubenickou ekvilibristiku Sonnyho Emoryho i basovou brilanci Jimmyho Haslipa a v závěru nechtělo pustit trio z pódia,“ říká Filip Neuls, organizátor přerovského jazz festu.

 jazz fotos 4

BBC Borise Urbánka a hosté - Academic Jazz Band - Judith Hill

Hudební ohňostroj kapely BBC Boris Urbánek a hosté, to byl začátek sobotního večera. A byl to dobrý tah. Kapela má nejen koule, ale i výdrž až do závěrečných tonů. Její pojetí moderního jazzu, kde se mísí žánrové odbočky i žhavé muzikantské proudy, bylo strhující. Hudební síla, dravost a hravost Borisovy osobnosti a k tomu účast špičkových hráčů, to byl jeden z mých největších zážitků letošního ročníku přerovského jazz festu. Ostravského jazzmana a klávesistu doprovodili tenorsaxofonista Jiří Halada, na altsaxofon hrál Jan Tengler, soprán saxofon Michal Žáček, kytaru vzal do ruky Vít Štaigl, baskytaru Jenny Krompolc a za bicí usedl Vojta Sedlák.

Československý jazzový festival Přerov ale letos nebyl jediným oslavencem - neuvěřitelných 65 let své existence oslavil právě v sobotu 21. října na pódiu také místní orchestr Academic Jazz Band. Legendárním orchestrem (dříve Dixieland XI) prošly desítky skvělých muzikantů a dodnes je to pojem. V orchestru, který byl založen v roce 1958, zaznamenala úspěchy na domácích i zahraniční scéně a natáčela nahrávky jak pro rozhlas a televizi, nicméně v poslední době výrazně omládl.

Finále jubilejního 40. ročníku Československého jazzového festivalu Přerov měla na starosti zpěvačka a multiinstrumentalistka Judith Hill, kterou si pro její hlas vybrali ke spolupráci jako doprovodnou vokalistku třeba Michael Jackson, Stevie Wonder, Prince, Ringo Starr nebo Eric Clapton.

„Mezitím se postupně vypracovala v osobnost,“ míní Filip Neuls, „jež dokáže sama utáhnout náročné vystoupení nejen díky svému obrovskému hlasovému fondu, ale i flexibilnímu střídání elektrické kytary a kláves. Je též autorkou většiny skladeb, které na svých koncertech hraje. V Přerově ji doprovázeli její rodiče Michiko Hill (klávesy) a Peewee Hill (baskytara), které doplnil bubeník John Staten. Vděčným přerovským posluchačům zahrála Judith i své největší hity Pepper Club, Jammin' in the Basement a Cry, Cry, Cry. Na konci Judith přidávala dokonce dvě skladby. Tečka za letošním festivalovým jubileem měla příměs jazzu, soulu, R&B, funku a zašla až k samotným kořenům jazzové hudby, tedy k blues.“

A resumé? Podle mého názoru se festival, jehož pořadatelem je Nadační fond Přerovského jazzového festivalu, povedl po všech stránkách. Bylo tu spokojené, ne-li nadšené publikem, ve Velkém sále Městského domu vystupovali skvělí hudebníci a zpěváci, ba dokonce světové či mezinárodní úrovně, které mají co do činění s jazzem a profesionalitou, což celé svědčí i o chytré dramaturgii a organizaci.

Zkušený a věci znalý je i ředitel jazzového festivalu Rudolf Neuls, o něhož oceňuji jak jeho nápady, vkus a cit, tak jeho skvělý tým. V tom je tajemství úspěchu. Proto se už teď těším na 41. festivalový ročník!

jazz fotos 5

Zdroj foto: Robert Rohál


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kristína Peláková: Chcela by som si zahrať v rozprávke alebo filme

DSC 2146kopia6web-nKristína je 25ročná speváčka z Košíc, ktorá našu republiku reprezentovala na súťaži Eurovision Song Contest 2010. Skončila síce na 16. mieste, ale jej úspech sa rozrástol a v súčasnosti sa venuje spevu, ku ktorému inklinuje od...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Procházka po britských galeriích a muzeích

altNejen milovníkům Velké Británie a umění je určena kniha Britské galerie a muzea vydaná Radioservisem. Autor Jaroslav Beránek chce dokázat i pochybovačům, že Británie má co nabídnout…

Divadlo

Touha po ženichovi jako nejlepší cesta do pekel

hratky s certemNedílnou součástí Mikulášovy družiny jsou čerti. Proto není divu, že pár dní před tím, než řinčení pekelných řetězů rozezvučí ulice, uvedlo Městské divadlo Zlín pohádku z pera Jana Drdy Hrátky s čertem

Film

DVD Pohádkář

Pohadkar 200Český film Pohádkář, který vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy spisovatelky Barbary Nesvadbové, měl loni na podzim v kině svoji premiéru. Český lev ho ocenil za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli (Matěj Hádek), nejlepší kameru, zvuk i...