Festival Věčná naděje zahájí klasikou i jazzem

Festival Věčná naděje zahájí klasikou i jazzem

vecna nadeje200Festival Věčná naděje zahájí letos dvojicí koncertů. 25. března uvedou organizátoři premiéru koncertního záznamu Kvartet pro konec času. Zazní kompozice Gideona Kleina, Johanna Sebastiana Bacha a Oliviera Messiaena v provedení předních českých hudebníků - houslisty Jana Mráčka, klarinetisty Irvina Venyše, klavíristy Martina Kasíka a violoncellisty Jiřího Bárty. 25. dubna pak proběhne livestream Jazzový večer ze Španělské synagogy. Vynikající čeští jazzoví hudebníci David Dorůžka, Robert Fischmann a Martin Novák vystoupí s autorským repertoárem i přearanžovanými skladbami světových skladatelů.

Unikátní festival pořádaný Nadačním fondem Věčná naděje mapuje od roku 2017 českou, německou, židovskou a křesťanskou kulturu, jejichž soužití a prolínání dalo na našem území vzniknout pozoruhodným hudebním dílům. Organizátoři se systematicky věnují prezentaci děl hudebních skladatelů tvořících v těžko představitelných podmínkách koncentračních táborů během 2. světové války. Cílem je zachovat a dále rozvíjet unikátní umělecký odkaz výjimečných uměleckých kvalit, nést v dnešní době tolik potřebné poselství humanity.

Festival, který zahrnuje nejen samotné koncerty, ale také přednášky či divadelní vystoupení,
představil letos na svém youtube kanálu filmový dokument Terezínští autoři. 25. března bude tamtéž možné zhlédnout jen několik dní starý záznam koncertu z neogotického prostoru pražské modlitebny Církve českobratrské evangelické na Vinohradech. Čtveřice Mráček, Kasík, Venyš a Bárta, představí dílo Gideona Kleina, Johanna Sebastiana Bacha a Oliviera Messiaena.

Právě Klein, jehož Ukolébavku si budou moci diváci koncertu vyslechnout, spadá do okruhu tzv. terezínských autorů. Narodil se roku 1919 v Přerově, působil jako pianista a korepetitor, v listopadu 1941 se dostal do Terezína, kde organizoval hudební život a zároveň pracoval na svém díle. V říjnu 1944 byl odsunut do Osvětimi, zahynul na počátku roku 1945. Za bližší seznámení stojí také historie Messiaenova Kvartetu ke konci času. Vznikl roku 1941 v koncentračním táboře ve Zhořelci, kde byl také vězni 15. prosince poprvé odehrán. Koncertu se účastnily stovky spoluvězňů, několik měsíců poté byl Messiaen propuštěn a dožil se 83 let. Kvartet ke konci času patří k nejdůležitějším dílům tohoto francouzského skladatele a milovníka ptačího zpěvu.

Příznivkyně a příznivci jazzu se pak mohou těšit na letošní duben, kdy proběhne živé vysílání druhého festivalového koncertu z dechberoucí nově zrekonstruované Španělské synagogy v Praze. V rámci jazzového večera vystoupí přední oceňovaný kytarista David Dorůžka, flétnista Robert Fischmann a bubeník Martin Novák.

V říjnu a listopadu tohoto roku uvede festival nejen dílo tzv. terezínských autorů, ale také dětskou operu Brundibár nebo koncert významné norské hudebnice Bente Kahan. Více informací o programu naleznete na sociálních sítích festivalu nebo webových stránkách www.vecnanadeje.org

 

vecna nadeje1

Program festivalu Věčná naděje 2021

25. 3. 2021, 19.30 - Záznam koncertu na youtube kanálu festivalu
Modlitebna Církve českobratrské evangelické, Korunní ulice, Vinohrady
Jan Mráček - housle
Irvin Venyš - klarinet
Martin Kasík - klavír
Jiří Bárta - violoncello
Program:
Ukolébavka Gideona Kleina / housle, klavír
Johann Sebastian Bach - 5. violoncellová suita
Olivier Messiaen - Kvartet ke konci času

25. 4. 2021, 19.30 - Livestream
Španělská synagoga
Jazzový večer
David Dorůžka – kytara
Robert Fischmann - flétna
Martin Novák - perkuse, bicí

24. 10. 2020, 19.30 hod.
Státní opera
členové orchestru a sólisté Státní opery
Jana Mimrová – dirigentka
Vilém Veverka - hoboj
Program:
Pavel Haas : Studie pro smyčce
Pavel Haas : Suita pro hoboj a smyčce (úprava Ondřej Kyas)
Viktor Ullmann : Císař Atlantidy
Gideon Klein : Partita pro smyčcový orchestr (úprava Vojtěch Saudek)
Hans Krása : Suita z opery Brundibár (úprava David Matthews)

říjen 2021
Winternitzova vila
Přednáška Dr. Zuzany Peterové a Mgr. Tomáše Fedoroviče, Ph.D.: Život a hudba v Terezíně

říjen 2021
Kostel sv. Šimona a Judy
PhilHarmonia Octet
Roman Janál – baryton
Program:
Gideon Klein – Divertimento
Gustav Mahler – Chlapcův kouzelný roh

říjen 2021
kostel sv. Vavřince
Adam Skoumal – klavírní recitál
Program:
Johann Sebastian Bach - Largo ze Sonáty BWV 529 (arr. Samuil Feinberg)
Karel Berman - Reminiscence - Suita pro klavír solo (Okupace", "Osvětim - Továrna na mrtvoly" a "Sám - sám")
Felix Mendelssohn Bartholdy - Písně beze slov op. 4
Leoš Janáček - Sonáta 1.X.1905 (Z Ulice)
Josef Suk – Jaro op. 22a

říjen 2021
Divadlo Kolowrat
Bente Kahan / Polsko – zpěv, kytara
Adam Skrzypek / Polsko – kontrabas
„Why is the Word so silent“ – 13 básní Ilse Weber

7. 11. 2021, 11.00 hod.
Stavovské divadlo
Brundibár
Dětská opera Praha

listopad 2021
Pablo de Sarasate: Carmen
Roman Patkoló / Slovensko – kontrabas
Miriam Rodriguez Brüll / Slovensko - kytara

 

vecna nadeje2

Více informací:
Youtube kanál Věčná naděje: bit.ly/YouTube_Vecna_Nadeje
YouTube: Terezínští autoři youtu.be/IrTKtPpq93w
YouTube dokument o festivalu Věčná naděje: https://youtu.be/JZ5fsZoEE40
Facebook: www.facebook.com/vecnanadeje


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Ráda bych ještě jednou řekla: „Tak Karle, dobrý světlo!“

malek200Chtěla bych dnes krátce zavzpomínat na pana Karla Málka, moudrého a skromného člověka, který mi vstoupil do života a zanechal tam otisk už napořád. Poznala jsem ho jako pamětníka, vypravěče, fotografa a spisovatele. Na svou knihu Letecké legendy byl práv...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...


Literatura

Další zdar pro čtenáře young adult? Dům fúrií od Madeleine Rouxové

dum furii 200V listopadu vyšel první díl nové série u nás oblíbené americké autorky Madeleine Rouxové, s tajuplným názvem Dům fúrií. Dokáže lapit mladé čtenáře do svých temných sítí a ponuré atmosféry, jako tomu by...

Divadlo

Vražedkyně nebo oběť?

lady macbeth z ujezdu perexMladá Kateřina vede na první pohled záviděníhodný život. Výhodný sňatek jí zabezpečil dobré společenské postavení, bohatství a pohodlí. Okradl ji však o její svobodu a vášnivou touhu žít naplno. Manžela víc ...

Film

Velice účelná procházka Alexandra Hackenschmieda

Hackenschmied 200Alexander Hackenschmied nepatří k našim nejznámějším dokumentaristům - a není se čemu divit. Vždyť tu působil jen v době před druhou světovou válkou a poté se (s mírně pozměněným příjmením - jako Hammid) prosazoval ve Spojených státech. Jeho samost...