ŠVIHADLO křtí do třetice jarní album VŮNĚ TRÁVY
Kultura21.cz

ŠVIHADLO křtí do třetice jarní album VŮNĚ TRÁVY

svihadlo 200Houpavé rytmy reggae se hravě proplétají s českými texty na nejnovějším albu skupiny ŠVIHADLO. Deska VŮNĚ TRÁVY sice vyšla v březnu, ale kvůli koronaviru se její křest už dvakrát odsouval. Nový termín je nyní do třetice všeho dobrého naplánovaný na 23. září do pražského Lucerna Music Baru.

 

 

Album vyšlo po devíti letech, obsahuje 11 písní s osobními tématy životní filosofie, ekologie i vztahů. Jeho název kupodivu neodkazuje na marihuanu. “Není to o hulení,” usmívá se Petr Šturma, autor písní a zakladatel kapely, která hraje už neuvěřitelných 37 let. Titulní song, podle kterého se jmenuje celé album, přitom vzniknul na poslední chvíli. “Dlouho jsme neměli název. Pak jsem ale četl článek ve známém českém časopisu o jejich vietnamské fotografce. Líbily se mi snímky i překlad jména, které znamená právě Vůně trávy,” vysvětluje Šturma.

Vzpomněl si přitom na svou cestu Vietnamem na kole, na deltu Mekongu. “Bylo to sice před deseti lety, ale najednou se mi písnička poskládala v hlavě,” zmiňuje hudebník, který každoročně v únoru vyráží s kamarádem do světa. Vždy na kolech na tři týdny - Kostarika, Mexiko, Tanzánie, Nepál, Indie. Letos se v tomto termínu vypravil netradičně s celou kapelou na Jamajku, protože na kole už tam kdysi byl. Pár dní po návratu však místo plánované oslavy nového alba přišla korokrize a rušení koncertů.


Dvakrát rušený křest

Album VŮNĚ TRÁVY vyšlo 13. března 2020 na labelu 100PROmotion v distribuci Supraphon. Jeho křest se koná po dvou korona-přesunech 23. září v pražském Lucerna Music Baru.

Do křtu alba, které je od jara v prodeji, zbývají v těchto dnech necelé čtyři týdny. “K poslechu je i na všech klasických streamovacích službách, jako je Spotify nebo Apple Music,” uvedl Šimon Kotek z vydavatelství 100PROmotion.Na desce se objevuje celá řada hostů, někteří se podíleli na textech spoluautorsky: Kato (Prago union), Vasilův Rubáš, Michal Šeps, Yannick Tevi (Vanua2), Vincent Richards, Bharata Rajnošek, Alexey Chudinov (Barbecue), Jana Otáhalová.

Osobní zpovědí je pro Petra Šturmu píseň Livingstone, ve které se vypořádává se svou vírou, či spíše nevírou v boha. “Vlastně věřícím trochu závidím, že se mají o co opřít. Závidím v písni cestovateli Livingstoneovi, který jako misionář šířil víru v Africe. Shodou okolností jsem ale text napsal v Indii,” dodává a komentuje devítiletou pauzu od vydání předchozího alba: “Jsem pracovně i rodinně dost vytížený, takže nevychrlím každý rok hromady písniček. Chci, aby album mělo smysl.”

O Švihadle

Kapela je 37 let vytrvalým zástupcem reggae v Čechách (založena v roce 1983 v Mladé Boleslavi). Za dobu své existence vydala 5 řadových a 2 výběrová alba (OVĚŘIT!). Vytrvale objíždí kluby a festivaly v České republice a na Slovensku, koncertovala v okolních zemích a dokonce i v Číně. Jednou z nejposlouchanějších skladeb na Youtube je Na Jamajce půl srdce mám (420 tisíc).

Více informací: www.svihadlo.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

POKEC s Terezou Kostkovou a Liborem Boučkem

pokec 200Moderátorská esa Terezu Kostkovou a Libora Boučka veřejnost moc dobře zná. Co mají společného? Mají za sebou moderování velkých televizních show. Tereza bravurně uvedla (spolu s Markem Ebenem) StarDance…když hvězdy tančí, TýTý nebo Silvestr. Libor má v...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Literatura

Zkurvenej příběh

zkurvenej pribeh200Bernard Minier, jeden z populárních francouzských spisovatelů, přichází s novou knihou. „Zkurvenej příběh“ je i přes svůj vulgární název inteligentní román, další mrazivá detektivka s jedinečným podpisem svého autora.

Divadlo

Divadelně-pohybové představení MANSON v NoDu: když je tanec eufemismem pro agresi
ImageNa otázku, proč miluji skupinu DOT 504 (a vedle mě i stovky dalších fanoušků a příležitostných diváků), se nabízí velice snadná odpověď: protože jsou mladí, talentovaní, charismatičtí a otevření novým experimentům. A...

Film

Záhy vypukne svátek filmu

febio perex1Největší a současně nejzávažnější filmovou akcí konanou v Praze je nepochybně Febiofest, letos uspořádaný ve dnech 19. až 27. března 2015. Již po několik let jej zdobí soutěžní sekce - v čele poroty letos stane le...