Vydejte se s Matyldou za drakem do středu země

Vydejte se s Matyldou za drakem do středu země

Tisk

ajdarMatyldina země je jedna z nejkrásnějších na světě. Jednoho dne ale přijde zemětřesení a nic není jako dřív. Až na Matyldu. Král ji proto pověří nebezpečným úkolem: má se vydat do nitra země za drakem Ajdarem, který zemětřesení způsobil, a zjistit co ho rozzlobilo. Statečná holčička putuje do podzemí a podaří se jí vyřešit nejen starosti draka Ajdara, ale i spousty dalších, zvláštních bytostí.

Na knížce mě na první pohled zaujal velmi výrazný a zajímavý vizuál, na kterém je jasně patrný původ autorky. Marjane Satrapi je v Íránu narozená francouzská komiksová kreslířka, ilustrátorka, režisérka animovaných filmů a autorka dětských knih. Svůj styl si kniha drží i uvnitř a řekla bych, že jsou ilustrace minimálně stejně důležité jako příběh, ne-li více. Ilustrace jsou barevné, výrazné a kniha je jich plná.

Text je úsporný, přečetli jsme knihu na jedno posezení. To však vůbec není na škodu. V kombinaci s povedenými ilustracemi, bláznivými postavami a dějem plným fantazie je to docela akční zážitek. Řekla bych, že text spíše různé možnosti načíná.

Nevolila bych jako četbu ke spaní, protože vybízí k mnoha hrám, otázkám a může být obrovským zdrojem další inspirace. V tom je potenciál této knihy ojedinělý a vůbec bych se ho nebála použít jako inspiraci k řízeným činnostem ve školce, nebo divadlo, či školní besídku.

Knížka přímo vybízí ke kreativnímu přístupu čtení. Na každé stránce jsem nechala dcerku nejdřív vyjmenovat, co na obrázcích vidí, co naopak chybí, jaké by navrhovala řešení, co je tam za barvy, zvířata a společně jsme pátraly po důvodech a vyvození. Ihned poté šla dcera hledat draka po domě a napojila vlastními hrami. Velmi snadno by se dalo navázat land artem, výtvarkou a dalšími aktivitami.

Je zkrátka vidět, že autorka zná dětský svět, umí ho šmrncnout kapičkou mytologie a hlavně nenutí. Jen nabízí spoustu malinkých legrácek, pobídek, námětů a cestiček, kterými se můžete vydat, když se chvíli necháte vést dětskou fantazií a zvědavosti.

Shrnuto a podtrženo, mě se to prostě líbilo. Od čeho jiného dětské knížky jsou, než jako zdroj radosti a možnost odletět na vzdálenou planetu jménem pohádkov. Pokud hledáte knihu, se kterou chcete více pracovat a rádi si zpestříte společný čas s dětmi, Ajdar vám k tomu poskytne spoustu prostoru.

Recenzentka Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída je předškolní pedagog, maminka a autorka knížek pro děti.

ajdar

Název: Ajdar
Autor: Marjane Satrapi
Ilustrace: Marjane Satrapi
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2024
Počet stran: 32
Hodnocení: 95%

https://obchod.portal.cz/detska-literatura/ajdar/#bibliograficke-udaje


 

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Na vlnách zvukomalebné knihy

Na vlnach s Petrem Voldanem 200V nakladatelství Jota vyšla kniha Na vlnách s Petrem Voldánem s podtitulem Ušima, očima i srdcem kolem světa. Budete překvapeni, jak řádky dokážou promlouvat…

 

...

Divadlo

Elita národa včera, dnes a zítra
ElityDoba se mění, ale lidé zůstávají stejní. Tento sociální jev má svou kladnou i zápornou stránku. Jestliže se ale v postkomunistických zemích objevují na vysokých společenských pozicích osoby spjaté s nechvalnou činností pro minulý režim, je tento úkaz silně...

Film

Prolomení kódu Enigmy postrčilo soukolí světových dějin

KodEnigmy perexŽivotopisné válečné drama Kód Enigmy vypráví příběh matematického génia, který díky svému úžasnému talentu pomohl zkrátit 2. světovou válku a zachránil tak tisíce lidských životů. Profesor matematiky a kryptoanalytik Alan Turing se spol...