Nechte děti proniknout do světa vlků

Nechte děti proniknout do světa vlků

vlci 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Vlci s podtitulem Na toulkách s fotografem zvířat Axelem Gomillem určená čtenářům od 8 let, ale zaručeně zaujme i dospělé!

 

 

Axel Gomille v první kapitole nazvané Návrat legendy popisuje, že smyslem této publikace je, aby generace dětí rozuměla vlkům lépe. „Zlý vlk existuje jen v pohádkách. Vlci se i nadále rozšiřují a je možné, že jednou budou žít i ve vaší blízkosti. Přál bych si, abyste na to byli dobře připraveni a abyste všem lidem, které návrat vlků trápí, nebo snad dokonce záměrně šíří nepravdivé informace, mohli předložit věcné argumenty. Tím totiž napomůžete toho, aby tyto šelmy v srdci Evropy mohly žít i v budoucnu,“ apeluje zde.

Začátek knihy se zaměřuje na mýty o vlcích, seznamuje čtenáře s vlkem obecným včetně informací o jeho výskytu, dále se věnuje vlkům a jejich příbuzným (mě překvapil vlček etiopský nebo dhoul). Následují kapitoly o smyslech a dorozumívání, lovu, nebo smečce. Alex Gomille dále prozrazuje, jak být vlkům na stopě nebo jak je na cestách s fotoaparátem. Dotýká se také pozorování vlků a problematiky spojené s vlky v sousedství lidí, což je velmi důležitá osvěta. V závěru se nachází další informace, rejstřík a klasicky tiráž a poděkování.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Porozumějte světu vlků

Titul je zdařile graficky provedený – moc se mi líbí, jak pracuje se zelenou barvou evokující přírodu a také je dobře členěn. A nádherné fotografie těchto jedinečných čtyřnohých stvoření jsou opravdovou třešničkou na dortu, a to od fotografie na titulní straně po ty nejmenšího formátu. Malou výtku si zaslouží jen svislé popisy, které se mi jevily jako velmi nepraktické.

Nejsem si úplně jistá, jestli kniha zaujme tak malé čtenáře (ty vedené k lásce k přírodě rozhodně), ale já si ji moc užila a dozvěděla se spoustu nových informací. Zaujalo mě například, že vlci jsou schopni slyšet vytí jiného vlka na vzdálenost šest kilometrů a při dobrých podmínkách až 10 kilometrů nebo že jejich teritoria mají v Německu průměrnou rozlohu 200 km čtverečných. „Pro srovnání: Kolín nad Rýnem se rozkládá na ploše 400 km2. Žije v něm více než milion lidí, ale bylo by zde místo jen pro dvě vlčí smečky,“ píše se na straně 43.

Axel Gomille – zoolog, režisér, autor knih a úspěšný fotograf se už několik let vydává mezi volně žijící vlky po celém Německu. Pozoruje je a jejich život zachycuje na jedinečných snímcích. Jeho fotky vlků vás uchvátí a díky nim nahlédnete do života těchto fascinujících zvířat, jako byste se ocitli v jejich bezprostřední blízkosti.

vlci titulka

Vlci
Autor: Axel Gomille
Překlad: Lenka Pučalíková
Žánr: pro děti a mládež
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 64
Hodnocení: 88 %

https://www.knihykazda.cz/vlci/


 

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Hluboká modř moře: Láska na divokém pobřeží Bretaně

hlubokaNěmecká autorka Marie Lamballe vydala po úspěšném románu Hortenziová zahrada svou další knihu s názvem Hluboká modř moře. Čtenářky se opět mohou těšit na romantický příběh lásky, která se odehrává na bretaňském pobřeží.

...

Divadlo

Kolečko v Disku pracuje s buchtami i bohyněmi

buchty a bohyne200Petr Kolečko (Okresní přebor) napsal divadelní hru přímo na míru čtyřem absolventkám, čtvrtého ročníku Katedry herectví činoherního divadla pražské DAMU, Nikol Kouklové, Evě Josefíkové, Marii Poulové

Film

Přátelský podvod aneb Mystifikace (nejen) v české literatuře 20. století

mys 200Historická sebereflexe českého národa o sobě samém mnohdy vycházela z podvržených podkladů, tvářících se přitom naprosto seriózně a důvěryhodně, ba státotvorně. Tak tomu bylo v případě Hájkovy kroniky, při sporech kolem Rukopisů. A stejná slova lze vztáhno...