Kam se vydat: České a moravské hrady a zámky neusínají ani v tuhé zimě
Banner

Kam se vydat: České a moravské hrady a zámky neusínají ani v tuhé zimě

zima rozmberk 200Zima až praští, všude závěje sněhu jako vyšité z Ladových obrázků. Zalezete s šálkem horkého čaje za kamna, ale brzy zjistíte, že v televizi nic nedávají a strávit už druhý den s knížkou se vám moc nechce. Jenže kam o víkendu vyrazit, když už vás i lyžování omrzelo? Vydejte se na hrad nebo zámek!

 

 

Kam se podívat po zavátých cestách?

Ano, myslíme to naprosto vážně. Namítnete-li, že letní turistická sezóna už dávno skončila, máte samozřejmě pravdu. Jenže na mnoha hradech a zámcích sezóna s podzimními plískanicemi nekončí! Naopak, někteří kastelánové a jejich personál zajišťující údržbu památek neusíná ani v zimě. Kam se tedy můžete podívat i v době, kdy jsou cesty zaváté, tedy od listopadu až do března?

Projděte se s pohádkou

Rodiny s dětmi mohou navštívit zámek v Mníšku pod Brdy ve Středočeském kraji. V únoru roku 2013 tu probíhají zámecké loutkové a pohádkové prohlídky, kdy návštěvníky doprovázejí zázračné bytosti z říše fantazie. Na zábavné procházky, během nichž děti mohou pátrat po známých českých pohádkách ukrytých na zámku, je ovšem nutné si předem rezervovat místo. Prohlídky probíhají vždy ve 13:40, 14:30 a 15:30 hodin.

Královské hrady otevřou brány

Uvítají vás i dva významné české královské hrady. Na Křivoklát, loveckou stanici mnoha českých panovníků, se můžete až do 22. března podívat každou sobotu. Prohlídky probíhají vždy ve 12:00 a ve 14:00 hodin. Máte-li zájem hrad navštívit i v jiný den, je to možné, ovšem jenom po předchozí rezervaci.

Karlštejn, gotický hrad postavený jako ochranná pevnost pro české korunovační klenoty, otevírá své brány 2. února a celý únor bude přístupný o víkendech mezi 10:00 a 15:00 hodinou.

zima krivoklat

Na Hlubokou za lovem

Vydat se lze také jihočeský zámek Hluboká v únoru i březnu otevřený denně mimo pondělí od 10:00 do 16:00. Nabídnou vám zimní prohlídkovou trasu, kterou se provází už od 1. listopadu 2012 až do 31. března 2013. A je na co koukat, uvidíte nově zpřístupněné temperované prostory. Můžete se projít soukromými apartmány posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Prohlédnete si v nich třeba lovecké trofeje a zbraně, protože lov býval oblíbenou šlechtickou kratochvílí.

zima hluboka

Lákají soukromé pokoje i královské komnaty

Tím ovšem náš výčet památek přístupných i v zimě nekončí. Celoročně má otevřeno i skanzen Betlém u Hlinska. Podívat se tam můžete každý den kromě pondělí od 8:30 do 16:00 hodin. Navštívit můžete i jihočeský hrad Rožmberk se soukromými pokoji šlechtického rodu Buquoy, kde jsou prohlídky od úterka do pátku v 11:00 a 13:00 hodin, o sobotách, nedělích a svátcích pak od 10:00 do 15:00 v každou celou hodinu. Láká i severočeský zámek Sychrov denně od 10:00 do 14:00, kde najdete královské apartmá, knihovnu a zámeckou kapli, kulečníkový sál či jídelnu.

zima rozmberk

Zdroj foto: internet (stránky zmíněných památek)


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Pro skupinu Flattus je Sunday Music Jam srdcovka!

flattus 200Skupina Flattus vystoupí na začátku září na akci Sunday Music Jam. Co plánují a jak se jim vede se dozvíte v tomto rozhovoru.

...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...


Literatura

Intelektuálové se vyjadřují o svém národu

vymer200Aleš Urválek (*1974) je mladý pedagog Ústavu germanistiky, nordistiky a nederlandistiky Masarykovy univerzity v Brně a okruhem jeho studijního zájmu se stala moderní německojazyčná literatura, dějiny idejí a recepce německé literatury u nás. Publikac...

Divadlo

Hledá se vrah

posledni vikend 200V české premiéře se ve Východočeském divadle v Pardubicích představila detektivní hra Agathy Christie Poslední víkend.

...

Film

Nazareth schválili rockument a může do kin!

nazareth rockument 200Rockový dokument, který vám dá nahlédnout do tajů a šíleností, které musí muzikanti cestující napříč zeměmi absolvovat. Režisér Miloslav Šmídmajer se již po třetí v životě rozhodnul o výlet do života slavnýc...