Kam se vydat: České a moravské hrady a zámky neusínají ani v tuhé zimě

Kam se vydat: České a moravské hrady a zámky neusínají ani v tuhé zimě

Tisk

zima rozmberk 200Zima až praští, všude závěje sněhu jako vyšité z Ladových obrázků. Zalezete s šálkem horkého čaje za kamna, ale brzy zjistíte, že v televizi nic nedávají a strávit už druhý den s knížkou se vám moc nechce. Jenže kam o víkendu vyrazit, když už vás i lyžování omrzelo? Vydejte se na hrad nebo zámek!

 

 

Kam se podívat po zavátých cestách?

Ano, myslíme to naprosto vážně. Namítnete-li, že letní turistická sezóna už dávno skončila, máte samozřejmě pravdu. Jenže na mnoha hradech a zámcích sezóna s podzimními plískanicemi nekončí! Naopak, někteří kastelánové a jejich personál zajišťující údržbu památek neusíná ani v zimě. Kam se tedy můžete podívat i v době, kdy jsou cesty zaváté, tedy od listopadu až do března?

Projděte se s pohádkou

Rodiny s dětmi mohou navštívit zámek v Mníšku pod Brdy ve Středočeském kraji. V únoru roku 2013 tu probíhají zámecké loutkové a pohádkové prohlídky, kdy návštěvníky doprovázejí zázračné bytosti z říše fantazie. Na zábavné procházky, během nichž děti mohou pátrat po známých českých pohádkách ukrytých na zámku, je ovšem nutné si předem rezervovat místo. Prohlídky probíhají vždy ve 13:40, 14:30 a 15:30 hodin.

Královské hrady otevřou brány

Uvítají vás i dva významné české královské hrady. Na Křivoklát, loveckou stanici mnoha českých panovníků, se můžete až do 22. března podívat každou sobotu. Prohlídky probíhají vždy ve 12:00 a ve 14:00 hodin. Máte-li zájem hrad navštívit i v jiný den, je to možné, ovšem jenom po předchozí rezervaci.

Karlštejn, gotický hrad postavený jako ochranná pevnost pro české korunovační klenoty, otevírá své brány 2. února a celý únor bude přístupný o víkendech mezi 10:00 a 15:00 hodinou.

zima krivoklat

Na Hlubokou za lovem

Vydat se lze také jihočeský zámek Hluboká v únoru i březnu otevřený denně mimo pondělí od 10:00 do 16:00. Nabídnou vám zimní prohlídkovou trasu, kterou se provází už od 1. listopadu 2012 až do 31. března 2013. A je na co koukat, uvidíte nově zpřístupněné temperované prostory. Můžete se projít soukromými apartmány posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Prohlédnete si v nich třeba lovecké trofeje a zbraně, protože lov býval oblíbenou šlechtickou kratochvílí.

zima hluboka

Lákají soukromé pokoje i královské komnaty

Tím ovšem náš výčet památek přístupných i v zimě nekončí. Celoročně má otevřeno i skanzen Betlém u Hlinska. Podívat se tam můžete každý den kromě pondělí od 8:30 do 16:00 hodin. Navštívit můžete i jihočeský hrad Rožmberk se soukromými pokoji šlechtického rodu Buquoy, kde jsou prohlídky od úterka do pátku v 11:00 a 13:00 hodin, o sobotách, nedělích a svátcích pak od 10:00 do 15:00 v každou celou hodinu. Láká i severočeský zámek Sychrov denně od 10:00 do 14:00, kde najdete královské apartmá, knihovnu a zámeckou kapli, kulečníkový sál či jídelnu.

zima rozmberk

Zdroj foto: internet (stránky zmíněných památek)


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Arogance u mého focení nemá žádnou šanci

Spingl 200Davida Spingla (29) uchvátilo focení již při studiu na střední škole. Se svými kolegy se spolupodílí na projektu „Proč ne...?“, ve kterém fotí zajímavé tváře neznámých lidí na ulici. Tématem jeho nynějšího focení je „street swag“. Čím ho modelka zauj...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...


Literatura

Jan Pirk je běžcem na dlouhou trať

Srdcar perexKnižní podoba rozhovoru novináře Tomáše Poláčka s kardiochirurgem Janem Pirkem je důkazem, že i při běhání si lidé mohou povídat, aniž by ztráceli dech. Společné běžecké tréninky jim poskytly dostatek času, aby probrali nejrůznější témata. Mluvi...

Divadlo

Celebrity

Celebrity 200Představení Celebrity je spíše než hrou hořkou výpovědí o stavu dnešní doby, a to nejen života celebrit, chcete-li slavných osobností, ale i našich životů a toho, co vše jsme schopni obětovat v zájmu naší důležitosti.

Film

Hastrman není horor, ale dojemný příběh o nesmrtelné touze

hastrman-finalni-trailerKonečně se mi podařilo zhlédnout Hastrmana Ondřeje Havelky, který byl natočen podle předlohy knihy Miloše Urbana. Snímek je to vskutku povedený. I když často naráží na nepochopení a těší se ob...