Igor Brezovar opět na cestě

Igor Brezovar opět na cestě

Tisk

igor brezovar200Půl roku po vydání prvního dílu velké jízdy Igora Brezovara přichází její pokračování a opět stojí za to!

 Igor Brezovar je slovinský cestovatel žijící v České republice, kterého mohou lidé znát například z pořadu Po jedné stopě. V nakladatelství JOTA mu v loňském roce vyšly dvě knihy o jeho velké jízdě na motorce po šesti kontinentech.

V tomto dílu čtenáři nejprve s Igorem a jeho kamarádkou Alenkou zamíří do Asie. Navštíví například Turecko, Gruzii, Írán, Kazachstán, Mongolsko, ale také Rusko nebo Japonsko. V Evropě se Igor představuje jako vzorný otec a v roce 2009 odlétá do Ameriky. Začíná na Aljašce, tráví čas v Kanadě a nějakou část projíždí i se svou ženou Vesnou. Mě zaujaly zážitky hlavně z Jižní Ameriky, například z Kolumbie plné přívětivých lidí.

Moc se mi líbí, jak Igor Brezovar k cestování přistupuje. Snaží se poznávat především to, jak tam lidé žijí, ale nenechá si ujít ani známé památky nebo přírodu. Na stránkách knihy tomu však nevěnuje zbytečně moc textu, rád píše hlavně o lidech a také svých pocitech. Samozřejmě nechybí spousta zážitků, ve kterých se často projevuje Igorova nátura – já bych to popsala tak, že si na něj lidé nepřijdou. Když se jej někdo snaží natáhnout, on si vždy poradí, a to navíc s grácií. Když po něm například chtěli policisté úplatek, on jim ukázal ceduli, kde sám žádal peníze a dostal tak policisty do úzkých a mohl odjet s úsměvem na rtech.

„Střední Ameriku mám pomalu za sebou. Měl jsem z ní velký respekt. Na začátku, někde v dalekém Mexiku, jsem se jí docela bál. Teď mohu potvrdit, že je nádherná, skvělá, docela bezpečná, temperamentní a žijí zde fajn lidé. Je to chudý kontinent, ne příliš velký, ale přesto jsou zde ale jedna z nejhezčích pohoří, pláže a fantastické jídlo. Rýže a fazole. Klasika pro tuto část světa. Tak skvělá je Střední Amerika!“ (str. 254)

Zatímco první díl jsem dočítala v letadle z dovolené ze Skotska, druhý jsem četla doma a zpočátku to nebylo úplně ono. Nějak jsem se nedokázala naladit a čtení se mi zdálo zdlouhavé. To se však v nějakém momentu zlomilo a už jsem se od knihy nemohla odtrhnout. V závěru jsem dokonce byla za Igora téměř dojatá, líbilo se mi, jak vše završil a přenášela se na mě přes stránky jeho radost. Líbila se mi i statistika poslední etapy plná zajímavých čísel (400 pivek, 20 zastavení policií nebo počet přejetých zvířat) a nejen cestovatelé ocení závěrečné všeobecné rady, které jsou napsané bez úprav!

Kdo má rád cestovatelské knihy, nebo nedá dopustit na motorky, případně se rád díval na Po jedné stopě, neměl by si Velké jízdy nechat ujít. Já na ně nedám dopustit a už se moc těším na Igorovu přednášku, která mě v březnu čeká!

Igor Brezovar (* 1973) se narodil v malebné vesnici Žužemberk ve Slovinsku. V 16 letech se s celou rodinou odstěhoval do tehdejšího Československa. Za to, že bude muset opustit kamarády, mu jeho táta slíbil novou stopětadvacítku. A tím to všechno začalo. Od krátkých projížděk Prahou po vyučování přes návštěvy sousedních států až po cestu kolem světa. S hercem Martinem Písaříkem nyní společně točí pro Českou televizi pokračování cestopisného seriálu Po jedné stopě.

igor brezovar

Igor Brezovar. Velká jízda pokračuje
Na motorce po šesti kontinentech
Autor: Igor Brezovar
Žánr: cestování
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2023
Počet stran: 348
Hodnocení: 88 %

https://www.jota.cz/igor-brezovar-velka-jizda-pokracuje.html


 

PřihlášeníNEJ za měsíc

Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Sylva Lauerova perexFanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i no...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...


Literatura

Román nejen pro mladé: Odvrácená tvář lásky

odvracena tvar lasky200Neptej se na minulost a nepočítej s budoucností… Dvě jasná pravidla. Jak dlouho ale můžou fungovat v lásce?

 

...

Divadlo

Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Peskova divadlo perexEliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát s...

Film

Film Tělo Duše Pacient nově na YouTube

Tělo-duše-pacient PJak oznámit pacientovi, že jeho diagnóza je vážná? Jak uklidnit matku, jejíž dítě kolabuje? Jak se dokázat rozhodnout v krizové situaci? Lékařská profese vyžaduje nejen detailní znalost diagnostických a léčebných postupů, ale také os...