Centrální stezka - Napříč Českem od západu k východu

Centrální stezka - Napříč Českem od západu k východu

Tisk

centralni stezka perexHned jak jsem tuhle knihu držela v rukou, bylo mi jasné, že si ji nejen se zájmem prolistuji, ale že se hned nechám inspirovat některou z kapitol a brzy si nazuju turistické boty, nasadím batoh a vyrazím na výlet. Reprezentativní plnobarevnou publikaci "Centrální stezka - Napříč Českem od západu k východu" vydalo nakladatelství Universum (EUROMEDIA GROUP, a.s.), jejím autorem je Jan Hocek. 

 

Nejvíce mě lákalo Posázaví a údolí Berounky. A jelikož mě v polovině července pracovní povinnosti zavály do oblasti Benešova, první volba byla jasná. Trasu jsem šla sice v protisměru, ale na kráse jí to neubralo a o zážitek z putování krásnou přírodou jsem rozhodně nepřišla. Zvládla jsem dvě etapy, a to 17. (Na Konopiště za Ferdinandem d´Este z Benešova u Prahy do Týnce nad Sázavou), odkud jsem pokračovala 16. (Kolem Zlaté řeky z Týnce do Davle). Díky knížce jsem byla připravená jak na výškový profil a počet kilometrů, tak na místa a zajímavosti, které by si poutník po trase neměl nechat ujít. Báječně to klaplo, včetně příznivého počasí.

centralni stezka 2

Centrální stezka je součástí  Via Czechia, která představuje ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Celkem 6 tras je vyznačeno  samostatně pro pěší putování, cykloturistiku, přejezdy na lyžích a vodácké splouvání. Síť aktuálně čítá dohromady přes 10.000 kilometrů tras – tedy téměř nekonečné možnosti poznávat celoročně a různými způsoby českou krajinu, přírodu, památky nebo poutní místa. (zdroj informací: viaczechia.cz)

centralni stezka Sazava

Obě zmiňované etapy jsem si náramně užila včetně výhledů na skály lemující "zlatou" řeku, na nichž a pod nimiž se nacházejí malebné trampské osady. Ujít jsem si nenechala ani koupačku v jednom lesním rybníčku a samozřejmě v samotné Sázavě. Na "ucabrtané" nožky byla voda chladivým balzámem!  Vřele doporučuji všem milovníkům turistiky a výletů, aby si knihy o stezkách Via Czechia nejen pořídili, ale aby se jimi nechali inspirovat k poznávání naší krásné vlasti.  Už teď se těším na další etapy, aktuálně to vypadá nejspíš na výšlap kolem Zlína.

centralni stezka uvod

Centrální stezka – Napříč Českem od západu k východu
Autor: Jan Hocek
Nakladatel: Universum (EUROMEDIA GROUP, a.s.)
Jazyk: česky
Pořadí vydání: 1.
Rok a měsíc vydání: 2023/03
Počet stran: 264
Typ, vazba: Kniha, pevná
Formát, hmotnost: 229 × 268 mm, 1218 g

Hodnocení: 100 %

www.knizniklub.cz/knihy/638143-centralni-stezka-napric-ceskem-od-zapadu-k-vychodu.html


 

PřihlášeníNEJ za měsíc

Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Alžběta Bublanová: „Hodně vnímám pocity, ať už ty své, tak i ty cizí.“

alzbeta bublanova 200Alžběta Bublanová se narodila 8. dubna 1984 v Brně, vystudovala gymnázium v Tišnově a poté odešla do Prahy, kde úspěšně absolvovala magisterské studium na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Za svou prvotinu, povídkovou sbírku...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...


Literatura

Bible každého typografa
knihy 2Nakladatelství Host vydalo publikaci Martina Peciny, která shrnuje dosavadní poznatky o knihách a typografii. V České republice se jedná o vůbec první ucelenou příručku pro všechny, kteří se rozhodli knihy vydávat nebo si chtějí rozšířit v oboru zkuš...

Divadlo

Městské divadlo Brno představuje tituly pro sezónu 2022/2023

mdb 200Stanislav Moša, ředitel MdB říká, že si pro diváky v sezóně 2022/2023 připravili 9 nových inscenací a myšlenky na jejich konečnou podobu je už nyní naplňují krásným očekáváním. Čtyři z nich se odehrají na Hudební scéně a pět pak na Činoherní. Dvě z nich se ...

Film

Pravidla moštárny - srdcervoucí klasika

mostarna perexPravidla moštárny – už jste určitě slyšeli aspoň tento název, že? Nebo jste dokonce četli knižní předlohu filmu, o kterém je právě řeč. V každém případě – podívejte se, nebo se podívejte znovu, protože jde o j...