Zámek Holešov vystavuje Temné postavy evropské historie

Zámek Holešov vystavuje Temné postavy evropské historie

Tisk

holesov200Děsivý hrabě Dracula, krutá Alžběta Báthoryová nebo proslulý kat Mydlář – reálné historické postavy, které se však do minulosti nezapsaly zrovna nejlépe. Jejich životy a životy dalších devíti kontroverzních osobností evropských dějin přiblíží výstava, která začala 7. června ve sklepeních holešovského zámku. Atraktivní expozice nabízí exkurzi napříč šesti staletími a vznikla ve spolupráci se značkou Putovní výstavy CZ.

 

„Všichni ta jména známe. Jejich pověstmi opředené životy nás zajímají a chceme se o nich dozvědět více. Téma je sice trochu strašidelné, ale strašit určitě nemá. Snažíme se o sladění nabídky se zážitkem, protože naší letní cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi,“ říká kurátorka výstavy Jana Slovenčíková.

Dvanáct stylizovaných figurín temných postav evropské historie vytvořil sochař Vítězslav Šerý včetně věrohodných a charakteristických detailů, jako jsou skleněné oči, zuby a účesy. Dojmy z výstavy umocní audiovizuální efekty ve formě oživlých obrazů a zvukové smyčky zápisů z gotických kronik o výskytu upírů v Čechách a pozdějším upírském šílenství v období baroka.

holesov1

Kromě zmíněného Draculy, Alžběty Báthoryové a kata Mydláře výstava přiblíží třeba zhýralého a bezcitného inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu, který ve druhé polovině 17. století vedl čarodějnické procesy na Šumpersku, nebo Darju Nikolajevnu Saltykovovou, ruskou šlechtičnu a sériovou vražedkyni přezdívanou „satan v sukních“. Výstavu zakončí krutý představitel 20. století, šílený baron Roman Fjodorovič Ungern von Sternberg.

Výstava několik let putuje po českých a moravských památkách a muzeích a baví nejen dospělé návštěvníky, ale díky použitým moderním technologiím také děti.

Na zámku v Holešově bude k vidění až do 31. srpna 2023. Otevřena bude denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

holesov2

Více informací:

https://www.holesov.info/novinky/32-pritahuji-pozornost-ale-potkat-by-je-nikdo-nechtel

https://www.facebook.com/events/831461355010643/831461441677301?ref=newsfeed


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Poznat jiné země je velice obohacující

Dagmar Beňaková„Císařovna Sisi proslula jako vášnivá cestovatelka, navštívila tolik zajímavých a turisticky atraktivních míst, že jsem se vydala po jejích stopách. A pak mě napadlo, že bych vše mohla sepsat a že by její cesty mohly...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Poslední století koní

posledni-stoleti-koni perexPředstavte si, že si vedle vás sedne historik a spisovatel, ze kterého doslova vyzařuje úcta a láska ke koním. Úcta k dlouhé historii, kterou koně provázeli člověka, přičemž nakonec jen velmi málo se člověk ke koni ch...

Divadlo

Služky - První inscenace sezony 2015-16 v BuranTeatr Brno

Sluzky 200BuranTeatr hraje po mnoha různých stěhováních už několik let na Sokolském stadionu v Brně. Má tam své stabilní zázemí, má tam své diváky, o které díky pestré a nápadité nabídce inscenací nikdy nemá nouzi. Stejně tak bylo plno i na první premiéře sez...

Film

Prestižní soutěž Jameson Done in 60 Seconds v režii Jameson whiskey je zpět!

altV letošním roce proběhne již druhý ročník soutěže Jameson Done In 60 Seconds v rámci Jameson Empire Awards, která je určena pro všechny fanoušky filmu.

 

...