Na velké jízdě s Igorem Brezovarem

Na velké jízdě s Igorem Brezovarem

Tisk

velka jizda zacina200Nakladatelství Jota se pustilo do spolupráce s Igorem Brezovarem, kterému bude vydávat knihy o jeho cestování. První část nese názvem Igor Brezovar. Velká jízda začíná a nese podtitul Na motorce po šesti kontinentech.

 

 

 

Než jsem začala číst, tak jsem o Igoru Brezovarovi jen věděla, že existuje a je spojený s pořadem Po jedné stopě. Podobné knihy mám však ráda, užívám si cestování prostřednictvím stránek a spoustu toho poznám. Tady jsem jako bonus dostala i velmi zajímavého člověka, který mě opravdu bavil a často také překvapoval.

Kniha začíná vzpomínáním na Slovinsko, následuje vyprávění z Indie, velká část je pak z Afriky a podíváte se také do Austrálie. Vyprávění je protkáno i fotografiemi a na čtenáře nečekají popisy přírody nebo nějaká zeměpisná fakta. Naopak se texty zaměřují na lidi a zážitky s nimi. Igor jde občas do věcí po hlavě, což je v tomto ohledu opravdu plus. Navíc se nedá a často jsem se i zasmála nad jeho kroky nebo přístupem. Moc se mi také líbilo, že byl osobní a upřímný, a kromě cestování jsem se s napětím seznamovala i s jeho životním příběhem.

Při čtení jsem se také dozvěděla spoustu nového a něco mi přišlo opravdu zajímavé. Často se jednalo také o praktické rady. Zaujala mě například Igorova zkušenost o tom, že se chování místních lidí pozná podle přístupu na hranicích a fascinovaně jsem četla o Himbkách. Ty se nikdy nemyjí, ale jen potírají kozím sádlem, do kterého se přimíchávají červený prach získaný drolením kamenů červené barvy. Sádlem mají potřebou i hlavu a vlasy udělané do copánků. „K hygieně jim stačí pálení osvědčených bylinek nad ohněm, nad který si stoupnou, zvednou si „sukni“ z kozí kůže a kouř jim pomalu objímá celé krásně tvarované štíhlé tělo až k dlouhému krku,“ píše se v kapitole s názvem Vyléčil jsem Himbovi hemeroidy dále.

Velká jízda mě moc bavila, čtení jsem si užila a už se těším na další díl, protože jsem opravdu zvědavá, co bude dál a těším se, co dalšího Igor Brezovar ve světě zažije.

Igor Brezovar (* 1973) se narodil v malebné vesnici Žužemberk ve Slovinsku. V 16 letech se s celou rodinou odstěhoval do tehdejšího Československa. Za to, že bude muset opustit kamarády, mu jeho táta slíbil novou stopětadvacítku. A tím to všechno začalo. Od krátkých projížděk Prahou po vyučování přes návštěvy sousedních států až po cestu kolem světa. S hercem Martinem Písaříkem točí cestopisný seriál Po jedné stopě, Česká televize nyní premiérově vysílá jeho třetí řadu.

velka jizda zacina

Igor Brezovar. Velká jízda začíná
Autor: Igor Brezovar
Žánr: cestování
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2023
Počet stran: 370
Hodnocení: 88 %

https://www.jota.cz/igor-brezovar-velka-jizda-zacina.html


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Markéta Schneiderová: „Hodně mi záleží, aby člověk zapomněl, že je to jenom napsaný.“

schneiderova 200Jak se ze spisovatelky ‚do šuplíku‘ stane úspěšná blogerka, která trousí svá díla po světě? Co člověka nakopne, aby si začal plnit svůj sen a přitom se nezačal brát hrozivě vážně? Markéta Schneiderová je ženou činu. Osob...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...


Literatura

Marek Řezanka – Procházky po Jelení

prochazky po jeleni200

Máte rádi poezii a baví vás hledání příběhů ukrývajících se ve veršech? Jestli jste na obě otázky odpovědeli “ano”, básnická sbírka Marka Řezanku s názvem Procházky po Jelení vás určitě zaujme.

 

 

...

Divadlo

Autentická vzpomínka na devadesátá léta aneb punk’s not dead v brněnském HaDivadle

roky 90 200Jaká byla devadesátá léta pro generaci dnešních třicátníků? Jak jsme prožívali a vnímali dobu, kdy se naši rodiče opět stali dětmi v prchavém ráji divokého kapitalismu? Ondřej Novotný nám ve své nové divadelní inscenaci představuj...

Film

Prestižní soutěž Jameson Done in 60 Seconds v režii Jameson whiskey je zpět!

altV letošním roce proběhne již druhý ročník soutěže Jameson Done In 60 Seconds v rámci Jameson Empire Awards, která je určena pro všechny fanoušky filmu.

 

...