Jak se žije v pákistánském Pešávaru?

Jak se žije v pákistánském Pešávaru?

Tisk

ve-stinu-duhy200V Nakladatelství HOST vyšla kniha Ve stínu duhy s podtitulem Příběh o životě v Pákistánu. Její autorkou je Marcela Müllerová a nabízí pohled do úplně jiné kultury.

 

 

 

Ve stínu duhy obsahuje autorčiny vzpomínky ve formě deníkových zápisů, a to z let 2007 až 2008. Tato časová prodleva však vůbec nevadí a nijak nenarušuje čtenost.

Marcela v porodnici dostane od manžela dárek v podobě letenky do pákistánského Pešávaru. K tomu jí dodá, že tam bude pracovat v projektu zaměřeném na prevenci přírodních katastrof a celou tuto rodinu tak čekají dva roky v cizí a také nebezpečné zemi… Čeká je tedy spousta kulturních šoků – od bydlení, lékařské peče, denního života i přístupu k ženám.

Osobně mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy začetla. Stránky mi ubíhaly pomalu a nemohla jsem se rozhodnout, jestli je mi Marcela sympatická, nebo spíše ne. Každopádně to neměla lehké a brzy jsem ji začala spíše obdivovat a byla jsem zvědavá, co vše v Pešávaru ještě zažije.

Při čtení bylo zajímavé sledovat, jak se zde rodina zabydluje a jak si dokáže na nové poměry zvyknout. Obzvlášť to bylo vidět například z hlediska služebnictva, kdy při výpadku hned Marcela bědovala, jak se má bez nich zvládnout starat o domácnost, dítě a nemocného manžela, což by u nás bylo naprosto běžné.

Zaujalo mě čtení o kalášských ženách, když byla autorka s manželem na dovolené u města Čitrál, ráda jsem si přečetla více o ramadánu a líbily se mi i historky, když Pákistán navštívila rodina Marcely.

„Kdo má duši umělce, nemůže být živ jen vařením,“ zastávala jsem se Saidy.
„No jo, madam, ale ona se jednou musí vdát a být dobrá hospodyně. Když bude malovat, muž ji začne být a vyžene ji.“
„Vždyť je to ve vaší moci, tak ji dejte někomu, kdo pro to má porozumění!“
„Madam, každý muž potřebuje především hospodyni, vždyť by se mu ostatní smáli, kdyby seděl hladový, zatímco jeho žena maluje.“
„Ale ona nebude malovat od rána do večera. Je to jedna z mála svobod, které ta holka v životě má a bude mít.“
„Madam, naše ženy nepotřebují svobodu. Vždycky, když ji dostanou, nedopadne to dobře. Buď utečou od rodiny, nebo je muži začnou bít. To je naše kultura.“ (str. 188)

Ke konci knihy se situace v Pešávaru začínala komplikovat a neměla jsem z popisovaných situací vůbec dobrý pocit. Nedovedu si představit, že bych na nějakém takovém místě byla a člověk si u toho jen říká, jak si ani neuvědomujeme, jak se v naší republice máme dobře. Už jen proto je dobré si knihu přečíst. Závěrem si myslím, že je škoda, že zde chybí popisky fotografií a alespoň některé z nich nejsou barevné.

Marcela Müllerová (nar. 1974) pochází z Dolních Vilémovic na Českomoravské vrchovině. Vystudovala tlumočnictví a překladatelství německého a ruského jazyka na Univerzitě Karlově v Praze a v letech 2007 až 2010 žila s rodinou v Pákistánu. V současnosti žije a pracuje v Německu.

ve-stinu-duhy

Ve stínu duhy
Příběh o životě v Pákistánu
Autor: Marcela Müllerová
Žánr: cestopis
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2022
Počet stran: 335
Hodnocení: 84 %

https://www.hostbrno.cz/ve-stinu-duhy/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Adam Mišík: Návrat Flamenga s mým tátou byla ta nejúžasnější věc, co se mohla stát.

adam misik200Adam Mišík je zatím pro většinu lidí jméno méně známé. Patnáctiletý chlapec, který se na svoji životní cestu připravuje od píky a váží každého kroku. Žongluje s pěti míčky, škola, přátelé, rodina, hudba, herectví a všechno drž...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...


Literatura

Děravé paměti Michala Viewegha

Děravé paměti 100Michal Viewegh v letošním roce oslavil kulaté 60. narozeniny a u té příležitosti si nadělil i knižní dárek v podobě autobiografie s názvem Děravé paměti. Podtitul Šedesát báječných let pod psa potom mluví za vše.

...

Divadlo

Na Plovárnu jedině v lázních!

plovarna 200V rámci multižánrového festivalu LUHOvaný Vincent čeká jeho návštěvníky také divadlo. A ne ledajaké. Půjde o žonglérsko-akrobatické představení Plovárna souboru Bratři v tricku. Kde jinde strávit nedělní odpoledne rozmarného léta než v Jurkov...

Film

Tereza Hirsch, režisérka, o které ví svět, ale u nás o ní skoro nikdo neví

TH perexTereza Hirsch je mladá a úspěšná režisérka, scenáristka a producentka. Narodila se německé matce a českému otci. Vyrůstala v Praze. Filmařinu studovala v Los Angeles: „Došlo k tomu v podstatě náhodou. Chtěla jsem si někam odjet odpočinout a zvítěz...