14|15 BAŤŮV INSTITUT nabízí zábavu a poznání pro děti i dospělé
Kultura21.cz

14|15 BAŤŮV INSTITUT nabízí zábavu a poznání pro děti i dospělé

14 15 200Krajské kulturně vzdělávací centrum 14|15 BAŤŮV INSTITUT nabízí spoustu zábavy i poučení. Kromě prohlídky jedinečných stálých expozic muzea a galerie jsou pro návštěvníky připraveny i poutavé krátkodobé výstavy s doprovodným programem a další akce pro celou rodinu.

 

Děti zajisté zabaví tvořivé dílny, které jsou připraveny k aktuálním muzejním výstavám Nomádi Evropy a Od Kosmy přes Dalimila a z nichž si mohou brát inspiraci k tvorbě. První dílna se uskuteční ve čtvrtek 10. února. V ní si děti vytvoří drátěné šperky jako pro princeznu. Další dílna 26. února naučí, jak si vyrobit tkané a drátěné záložky do knihy. Obě dílny se konají v čase 10.00 - 12.00 a 14.00 - 16.00 a jsou určeny dětem od 5 let i jejich doprovodu.

Tvoření nabídne také výtvarné hřiště Galeřiště, kde děti ve věku 2 - 5 let můžou v doprovodu rodičů tvořit a hrát si. Nejbližší Galeřiště se uskuteční ve čtvrtek 10. února v 10 hodin pod vedením lektora Petra Nýdrleho. Pro starší děti je připravena 19. února od 14 hodin Sobotní dílna v galerii aneb divadlem k výtvarnému umění, která nabídne čas ve světě fantazií a pohádek malíře Petra Nikla.

14 15 galeriste

Hlavně dětem je určena také výstava Komenský v komiksu v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. Výstava Kláry Smolíkové a Lukáše Fibricha originálním způsobem provází životem a dílem Učitele národů. Výstava, která zaujme svým komiksovým zpracováním i interaktivními prvky, je k vidění v 2. podlaží budovy 15 do 26. února. „Edukační programy našich paměťových institucí jsou naplněním představy o vzdělávání mimo školu. Je to způsob, jak přivést děti k umění a současně jim nabídnout informace jinou – a často i zábavnější cestou než ve školní lavici,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství.

Dospělé návštěvníky zve Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně na komentované prohlídky výstav.

Ve středu 16. února v 17 hodin provede galerijní výstavou Rozum versus cit²: Zlínský průmyslový design 1959–1992 její kurátor Vít Jakubíček a ve čtvrtek 24. února v 16 hodin je připravena komentovaná prohlídka muzejní výstavy Nomádi Evropy – příběh slovenského drátenictví s jejím kurátorem Ondřejem Machálkem. Jedná se o poslední komentované prohlídky těchto výstav, které budou - stejně jako ostatní krátkodobé výstavy muzea a galerie umístěné v 1. podlaží budovy 14 - k vidění už jen do 27. února.

Zajímavosti o nové výstavě galerie Francisco Goya: Caprichos – Rozmary (1793-1799), cyklus grafických listů, která představuje vrcholné grafické dílo tohoto španělského malíře, přiblíží její kurátorka Ladislava Horňáková v úterý 22. února v 17 hodin. K této výstavě jsou připraveny samoobslužné pracovní listy, kde se lidé mohou prostřednictvím různých úkolů ať už výtvarných nebo dramatických seznámit s tvorbou i životem F. Goyi.

14 15 goya

Všem milovníků cestování je určený čtyřdílný cyklus přednášek muzea. První přednáška věnovaná exotickému Thajsku se uskuteční 17. února. Průvodcem na cestě bude Jakub Greschl, který se navzdory hendikepu dětské obrny intenzivně věnuje cestování a má za sebou návštěvu více než 30 destinací. Posluchačům představí turisty oblíbené Thajsko ve výjimečné atmosféře, která před pár lety zavládla v zemi po úmrtí tamního krále. Následovat budou přednášky k neméně zajímavým místům, jako je Libanon s Michalem Štěpánkem (10. 3.) a Skotsko s Janem Husákem (31. 3.). Rozhodně originální dojmy z cest pak bude prezentovat Marek Tkáč z Klubu H+Z v přednášce „Třaskavý Afghánistán“, kdy představí tuto málo známou zemi tak, jak ji měl možnost poznat jako pyrotechnik na misích Armády ČR (7. 4.).

Zdroj foto: Dalibor Novotný (archiv KGVU)

Více informací na www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz, www.kfbz.cz a www.14-15.cz.


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Juraj Hnilica: V našich textech písní převládá hodně emocí, o sexu, bláznivých věcech a pro teenagery

DSC 1314webSlovenský úspěšný zpěvák Juraj „Ďuro“ Hnilica se vydal v tomto měsíci na turné po českých městech. Pro náš magazín nám poskytl v minulých dnech rozhovor.

...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...


Literatura

Kdo si zahrává se studenty v Údolí?
ImageJednou z  knižních novinek nakladatelství DEUS je román německé spisovatelky Krystyny Kuhn Údolí. Sezóna 1: Hra. Jedná se o úvodní díl knižní řady Údolí, jehož druhá část se dostane ...

Divadlo

Co se škádlívá, to se rádo mívá
ImageV neděli 12.února 2012 uvedlo Městské divadlo Zlín pohádku Jak si spolu hráli. Na jedné louce se ocitli dva – Zajda a Felix. Ona veselá, hravá, trošičku potrhlá, ale v hloubi duše hodná bytůstka. On, na ...

Film

Gladiátor je taky sportovec

200filmFilm Gladiátor (2000) byl ve své době jedním z nejlepších filmů vůbec. Více než dvouhodinové drama, které kombinuje zručné švihání mečem a citové vydírání, je výsledkem nejenom značné filmové evoluce, ale taky té společenské. Russell Crowe v něm totiž...