14|15 BAŤŮV INSTITUT nabízí zábavu a poznání pro děti i dospělé

14|15 BAŤŮV INSTITUT nabízí zábavu a poznání pro děti i dospělé

Tisk

14 15 200Krajské kulturně vzdělávací centrum 14|15 BAŤŮV INSTITUT nabízí spoustu zábavy i poučení. Kromě prohlídky jedinečných stálých expozic muzea a galerie jsou pro návštěvníky připraveny i poutavé krátkodobé výstavy s doprovodným programem a další akce pro celou rodinu.

 

Děti zajisté zabaví tvořivé dílny, které jsou připraveny k aktuálním muzejním výstavám Nomádi Evropy a Od Kosmy přes Dalimila a z nichž si mohou brát inspiraci k tvorbě. První dílna se uskuteční ve čtvrtek 10. února. V ní si děti vytvoří drátěné šperky jako pro princeznu. Další dílna 26. února naučí, jak si vyrobit tkané a drátěné záložky do knihy. Obě dílny se konají v čase 10.00 - 12.00 a 14.00 - 16.00 a jsou určeny dětem od 5 let i jejich doprovodu.

Tvoření nabídne také výtvarné hřiště Galeřiště, kde děti ve věku 2 - 5 let můžou v doprovodu rodičů tvořit a hrát si. Nejbližší Galeřiště se uskuteční ve čtvrtek 10. února v 10 hodin pod vedením lektora Petra Nýdrleho. Pro starší děti je připravena 19. února od 14 hodin Sobotní dílna v galerii aneb divadlem k výtvarnému umění, která nabídne čas ve světě fantazií a pohádek malíře Petra Nikla.

14 15 galeriste

Hlavně dětem je určena také výstava Komenský v komiksu v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. Výstava Kláry Smolíkové a Lukáše Fibricha originálním způsobem provází životem a dílem Učitele národů. Výstava, která zaujme svým komiksovým zpracováním i interaktivními prvky, je k vidění v 2. podlaží budovy 15 do 26. února. „Edukační programy našich paměťových institucí jsou naplněním představy o vzdělávání mimo školu. Je to způsob, jak přivést děti k umění a současně jim nabídnout informace jinou – a často i zábavnější cestou než ve školní lavici,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství.

Dospělé návštěvníky zve Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně na komentované prohlídky výstav.

Ve středu 16. února v 17 hodin provede galerijní výstavou Rozum versus cit²: Zlínský průmyslový design 1959–1992 její kurátor Vít Jakubíček a ve čtvrtek 24. února v 16 hodin je připravena komentovaná prohlídka muzejní výstavy Nomádi Evropy – příběh slovenského drátenictví s jejím kurátorem Ondřejem Machálkem. Jedná se o poslední komentované prohlídky těchto výstav, které budou - stejně jako ostatní krátkodobé výstavy muzea a galerie umístěné v 1. podlaží budovy 14 - k vidění už jen do 27. února.

Zajímavosti o nové výstavě galerie Francisco Goya: Caprichos – Rozmary (1793-1799), cyklus grafických listů, která představuje vrcholné grafické dílo tohoto španělského malíře, přiblíží její kurátorka Ladislava Horňáková v úterý 22. února v 17 hodin. K této výstavě jsou připraveny samoobslužné pracovní listy, kde se lidé mohou prostřednictvím různých úkolů ať už výtvarných nebo dramatických seznámit s tvorbou i životem F. Goyi.

14 15 goya

Všem milovníků cestování je určený čtyřdílný cyklus přednášek muzea. První přednáška věnovaná exotickému Thajsku se uskuteční 17. února. Průvodcem na cestě bude Jakub Greschl, který se navzdory hendikepu dětské obrny intenzivně věnuje cestování a má za sebou návštěvu více než 30 destinací. Posluchačům představí turisty oblíbené Thajsko ve výjimečné atmosféře, která před pár lety zavládla v zemi po úmrtí tamního krále. Následovat budou přednášky k neméně zajímavým místům, jako je Libanon s Michalem Štěpánkem (10. 3.) a Skotsko s Janem Husákem (31. 3.). Rozhodně originální dojmy z cest pak bude prezentovat Marek Tkáč z Klubu H+Z v přednášce „Třaskavý Afghánistán“, kdy představí tuto málo známou zemi tak, jak ji měl možnost poznat jako pyrotechnik na misích Armády ČR (7. 4.).

Zdroj foto: Dalibor Novotný (archiv KGVU)

Více informací na www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz, www.kfbz.cz a www.14-15.cz.


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Festivalové otázky pro: Albert Černý (Charlie Straight)

200 albertPřinášíme vám další rozhovor ze série festivalového ‚popovídání‘. Po koncertě Charlie Straight na Benátské noci se podařilo na chvilku odchytit frontmana a zpěváka Alberta Černého!

...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...


Literatura

Dračí mor aneb výlet do světa draků
ImagePokud máte rádi fantasy příběhy odehrávající se ve smyšlených světech, neměla by vaší pozornosti ujít kniha české autorky Jany Rečkové Dračí mor, kterou vydalo nakladatelství Straky na vrbě. ...

Divadlo

”Demokracie není právo do všeho mluvit, ale povinnost vědět, co mluvit,” říká Rudolf Jelínek

altJeden z nejznámějších českých herců všech věkových generací, Rudolf Jelínek, má za sebou neskutečnou filmovou a divadelní kariéru, bohaté zkušenosti s dabingem a lidé ho na ulici spíše než jménem oslovují jako majora Jiřího Hradce...

Film

Malé zamyšlení nad Jedním světem 2012
ImageKaždoročně pořádaná přehlídka filmů Jeden svět (letos ve dnech 6.-15. března) dokládá urputný, mnohotvárný boj o prosazení i dodržování základních lidských práv kdekoli na světě. Pro českého diváka má hlavně ten význam...