Vlastivědná procházka Rudým Žižkovem

Vlastivědná procházka Rudým Žižkovem

rudy zizkov 2 perexRudý Žižkov. Takový název nesla vlastivědná vycházka Žižkovem, kterou v druhé půli srpna uspořádal obvodní výbor KSČM Praha 3. Uličkami a náměstíčky této čtvrti, která se může pochlubit bohatou historií i geniem loci, prováděli místopředseda KSČM Milan Krajča a Pavel Ambrož z třetí městské části.

 

„Vycházka je tentokrát věnována 100. výročí vzniku komunistické strany (nejen) na Žižkově a jejím cílem jsou místa spjatá s bohatými dějinami komunistického a dělnického hnutí v naší městské části,“ uvedl v úvodu Milan Krajča. Sraz byl u pomníku Jaroslava Seiferta.

rudy zizkov 1

Pomník Jaroslava Seiferta u tramvajové zastávky Lipanská

V rámci procházky bylo možné připomenout si dávné časy například na Havlíčkově náměstí, místu někdejších dělnických demonstrací, zavzpomínalo se na hostinec Bezovka, kde se ve velkém sále v roce 1905 konala akce „Za 1. máj 1890“, přičemž hostinec byl zbořen v roce 1936. Milan Krajča informoval i o Kapslovně, první a největší továrně na Žižkově, založené v roce 1827. Konávaly se tam stávky, přičemž první stranickou buňku tam vedla Anežka Hodinová Spurná. Další štací byla ulice Jeseniova, kde po roce 1913 žil novinář a předseda Slovenské republiky rad Antonín Janoušek.

rudy zizkov 2

Lidový dům, někdejší hostinec „U bílého beránka“ či „U beránků“

Socha Jaroslava Haška i byty Franty Sauera

Zastávka byla i u Lidového domu, kdysi hostinci „U bílého beránka“ či „U beránků“, kde působil ochotnický spolek Jiřího Wolkera. Na Žižkově je též socha humoristy a autora švejkovských příběhů Jaroslava Haška. Vzpomínka byla věnována i hostinci U Brabců, kde koncem roku 1920 působila Černá ruka, která zabírala prázdné byty, jež rozdávala chudým, kteří neměli kde bydlet. Tam působil i bouřlivák Franta Sauer (který je znám především tím, že vedl akci, kdy dav lidí v roce 1918 zbořil Mariánský sloup na Staroměstském náměstí). Milan Krajča ukázal i domy, kde žil. A mnoho dalšího, zastávek bylo více než deset. Procházka byla ukončena v hostinci v Jeronýmově ulici, která kdysi byla místem setkávání politických činovníků. Dobré pivo tam mají dodnes. Účastníci akce dostali pamětní list.

rudy zizkov 3

Účastníci vlastivědné vycházky u sochy Jaroslava Haška

Foto: autorka


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.

Rozhovor

Tereza Kadečková: Draků není nikdy dost

116339490 210826513650369 423286207714227236 nO dracích a lidech je název debutového románu mladé české autorky Terezy Kadečkové. Proč si zvolila zrovna tuto tématiku a žánr? Byl rozdíl v psaní povídek a p...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Z archivu...


Literatura

Návštěva malé smrti

navsteva male smrti 200Dostala se mi do rukou útlá knížka Návštěva malé smrti a dýchlo na mě hořkosladké kouzlo. Námět je trochu strašidelný, pomyslela jsem si. Co to má znamenat? Jenže od počátku až do konce jsem jedním dechem ...

Divadlo

„Dělat si srandu z blbců, na tom není nic špatného“

blbec k veceri 200Inscenace Blbec k večeři má podtitul gurmánská komedie na cizí účet a v minulé sezóně ji uvedlo Městské divadlo Zlín. Režie se ujala Hana Mikolášková a život ji vdechli především Marek Příkazký a Josef Koller.

...

Film

Hrdinové Země bez zákona nemají s prohibicí slitování

zeme bez zakona plakatPremiéra americké gangsterky Země bez zákona, odehrávající se ve 30. letech v čase vrcholící prohibice, nemohla do Česka dorazit ve vhodnější dobu. Hlavní protagonisté, bratři Bondurantovi, v ní české publikum pro...