Lucie Výborná jako tulák po hvězdách a holka do nepohody
Banner

Lucie Výborná jako tulák po hvězdách a holka do nepohody

mezi svety perexNovinářce, rozhlasové a televizní moderátorce Lucii Výborné koluje v žilách dobrodružná krev, kterou je nutno čas od času okořenit adrenalinem, serotoninem a pořádnou dávkou endorfinů. Z poklidného přístavu rozhlasového studia si tedy odskakuje točit rozhovory pro unikátní televizní pořad Extreme Interviews, kde zpovídá nejrůznější osobnosti v neobvyklých situacích a v náročném prostředí. V knize Mezi světy však vypráví o sobě. O své vášni pro hory, touze po poznání, o přátelích a lidech, kteří ji nejvíce ovlivnili, a také o momentech prozření či okamžicích na hraně bytí a nebytí. 

Prostřednictvím deníkových záznamů se s ní čtenáři vydávají na vrcholky hor, do mrazivých končin Antarktidy, mezi české vojáky do Afghánistánu nebo do surfařského ráje na Havaji. Vysoko, daleko, hluboko, nebo možná ještě lépe: co nejvýš, co nejdál, co nejhlouběji. Teprve tam zažívá opravdové štěstí. A přestože jako profík vypráví a píše o expedicích na osmitisícovky, stává se pro ni samotnou horolezení věcí čím dál intimnější a v těch nejhezčích chvílích se jí nechce říkat vůbec nic. Máme tedy kliku, že se přeci jen o nějaké ty zážitky podělí, že si o nich můžeme přečíst a prohlédnout si pro mnohé z nás nedosažitelná místa alespoň na fotkách.


Přestaň zírat a staň se tím, co vidíš. Splynutí je cíl
Nejvíce zastoupené jsou pasáže o horách, na mě však udělala nejhlubší dojem kapitola věnovaná ostrovu Oahu. Sopečné hory a pláže, jejichž břehy omývá nekonečný oceán. Na obřích vlnách se prohánějí surfaři. „Lidé, kteří podlehli něčemu tak energeticky silnému, že jakákoli droga je proti tomu jako párek v rohlíku na hlavním nádraží.“ (úryvek z knihy) A Lucie Výborná dále píše: „Myslím, že ten klid dělá taky přítomnost oceánu, ten pohled do nekonečna. Zírat na něco, co tě přesahuje, může mít filosofický rozměr. Pak je ale ještě vyšší stadium: přestat zírat na vlny a stát se jimi.“ Ačkoliv v knize je více filosofických úvah, tak tato asi nejlépe vystihuje důvod toho věčného puzení. Důvod, proč se lidé vydávají na místa odlehlá a více či méně nebezpečná. Právě tam se dají zažít okamžiky krystalického bytí.


Hvězdy jako útočiště
Vsadím se, že kdyby Lucie mohla, vydala by se i do vesmíru. „Nechci se nikdy nechat připravit o úžas dítěte nad krásou světa, nad detailem v každém krystalku ledu. A rozum, ten mi zase říká, že jsme přišli z hvězd, že jsme hvězdný prach a prach jednou budeme. Hvězdy jsou moje útočiště, když mi zoufale chybí sdílení a připadám si sama. Vlezu si na oblohu, počítám je, a osamění mizí s příchodem nekonečna.“ Obsahem knihy tedy zdaleka nejsou jen cestopisné údaje, vyprávění o zdolávání vrcholů a extrémních výkonech. Přirozenou součástí jsou i velmi osobní poetické vsuvky a několik vyznání lidem, kteří prošli životem Lucie Výborné a zanechali v něm svoji stopu. Podobnou, jakou zanechává ona v těch našich.


Světy, mezi nimiž se Lucie Výborná pohybuje, jsou velmi pestré, stejně jako obsah její knihy. Myslím, že titul osloví nejen „lidi z jejího kmene“, ale každého, kdo má rád přírodu, kultivovaný projev a láká ho volání dálek. Fanoušci této sympatické "holky do nepohody" by si právě tento její počin rozhodně neměli nechat ujít.

mezi svety


Lucie Výborná mezi světy
Autor: Lucie Výborná
Nakladatel: Universum (EUROMEDIA GROUP, a.s.)
Vydáno: 2020/11
Počet stran: 312


Hodnocení: 95 %


www.euromedia.cz/mezi-svety/kniha/13701
www.knizniklub.cz/knihy/513636-mezi-svety


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Udělejte si hezký večer, přijďte do Pekla!

pek 200Těmito slovy láká na jedinečnou tragikomedii Peklo – Dantovské variace jeden z tanečníků skupiny 420PEOPLE. Jde o choreografa a tanečníka Václava Kuneše, kterého jsme spolu s jeho kolegyní Natašou Novotnou poprosili o zodp...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...


Literatura

Sbohem, cizinko aneb román o vztazích s detektivní zápletkou

sbohem cizinko daniela kovarova"Neporovnávej svůj život s jinými. Nemáš potuchy, čím museli projít.“
Regina Brett

...

Divadlo

Nový muzikál Mýdlový princ na prknech Divadla Broadway

MP perexUž od začátku ledna probíhají v pražském Divadle Broadway zkoušky na nový muzikál Mýdlový princ, jehož premiéra je ohlášena na 12. března 2015. Zatímco režisérem inscenace, která je avizována rovněž jako hudební komedie, je...

Film

Mamma Mia! Pokračování letního hitu je konečně tady

mamma-mia 1Muzikál Mamma Mia! si před deseti lety získal srdce diváků po celém světě a ti od té doby doufali, že se dočkají pokračování osudů bláznivé Donny a jejich blízkých. Jejich čekání je konečně u konce – a mohou se těšit hned na dva příběhy!