V Pradědově galerii najdeme největší betlém na světě

V Pradědově galerii najdeme největší betlém na světě

pradedova galerie 200Letošní léto se nese ve znamení rozvolňování proticovidových opatření. Návštěvníci se konečně mohou vydat do svých oblíbených míst, kam během nouzového stavu nemohli. Nejinak je tomu u Pradědovy galerie U Halouzků – otec a synové, jejíž vyřezávaný betlém v životní velikosti je považován za největší na světě. V Jiříkově u Rýmařova těsně v blízkosti hradu Sovinec se nachází rozlehlá expozice, která se pyšní výstavou obřích soch, betlémů, postav bájí a pověstí.

Zakladatelem galerie je umělecký řezbář Jiří Halouzka, který je držitelem 25 českých a světových rekordů. Jeho celoživotní dílo jej zařadilo do seznamu významných osobností oxfordské encyklopedie, získal ocenění Un-Foe-Prae v Římě. Při osobní audienci pana Jiřího Halouzky u papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu, na jeho letním sídle Gandolfo vznikl posléze na návrh papeže vyřezávaný betlém, v současnosti je to největší betlém na světě. Galerii slavnostně otevřel prezident Světové unie betlémářů se sídlem v Římě Vladimír Vaclík. 

pradedova galerie 1

Turisté mohou vidět dřevořezbu „Pradědovu říši“ (6m x 2,3m), sochu Praděda (výška 10,4m, váha 15 tun), dřevořezbu „Vyznání mé rodné zemi (36m x 2m) a další zajímavé exponáty. V expozicích jsou mluvící sochy, které představují jednotlivá díla v šesti světových jazycích. Mimo jiné zde nalezneme pozorovatelnu živých daňků, muflonů a divočáků. Děti si mohou pohrát v dětském ráji, povozit se na kolotočích a využít mnoho dalších atrakcí. Malí návštěvníci také uvítají sochy draků, dračí sluj, tajemnou komnatu a sovinecké čarodějnice, peklo s hodnými čerty anebo poslední vodníky v Čechách. Na své si přijdou obdivovatelé českých tradic a obyčejů. Je zde i muzeum betlémů moravských řezbářů. Celou expozici doplňuje poslední večeře, křížová cesta a Ježíškův domov. Pradědovu galerii obklopuje Pradědova zahrádka arboretum s 500 druhy keřů a rostlin, ekologické nádrže, vodopád, velké mlýnské kolo a kostel sv. Michaela Archanděla s létajícími anděly. 

pradedova galerie2

Výstava obřích soch je celoroční, je otevřena i ve svátky, 365 dní v roce. Všichni zájemci jsou zváni ve dnech 3.7. 2021-4.7. 2021 na Tradiční řezbářské setkání 2021, kdy se v galerii sejdou řezbáři a mistři svého řemesla z celé republiky, návštěvníci je tak mohou vidět přímo při práci.

Foto: Andrea Martínková

 


 

PřihlášeníSoutěže

HONZA HOMOLA HRAJE V BARVÁCH NA STO LET STAROU KYTARU

Honza Homola z Wohnoutů pokračuje ve své sólové tvorbě, kdy v minulosti vydal již dvě alba. Od roku 2012, kdy vyšlo CD Čarovánky, nechal sólovou tvorbu spát a pustil se do malování obrazů. V době lock downu, kdy Wohnouti nekoncertovali, se začal učit hrát na housle. A když se vše pospojovalo, vznikla z toho nová píseň, ke které přizval jako hosta Terezii Kovalovou.

I ve Finsku může být vyhlášené letovisko

Palm Beach Finland je název další knihy finského spisovatele Anttiho Tuomainena, která vyšla v nakladatelství Kniha Zlín.
Kniha Zlín (Albatros Media)

Rozhovor

Je skvělé, že si školy uvědomují práci svých studentů, kteří se podílejí na kulturním rozvoji města. Rozhovor s Markem Barošem, dramaturgem M-klubu o festivalu Majáles 2016.

baros200Začátkem května, přesně v sobotu 7., se v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí uskuteční pátý ročník studentského festivalu Majáles 2016. Po zkušební vnitřní verzi z loňského roku se tentokrát opět dostane ven. Přibudou nové scény a poprvé se na...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Anketa

Myslíte si, že současná kultura upadá?
 

Z archivu...


Literatura

Těšíme se na Vánoce

200liteÚtlý sešit, jehož autor zůstal utajen, pokud jím není autor fotek Jiří Vyskočil, je určen dětem od 6 let, které se nemohou dočkat Vánoc, a jejich rodičům. Společně si mohou ukrátit čekání na Vánoce kreativní přípravou vánočních ozdob a prožít tak pohr...

Divadlo

Komediomat vyprodal zlínské Studio Z
ImageO partě improvizátorů Komediomat jste si mohli nedávno přečíst v našem rozhovoru. Nyní jsem se na ně opět vydala do Zlína, abych se uvolnila od stresu a nechala si nahnat do očí slzy smíchu.
 
 
...

Film

Tak trochu jiná láska - týden čínského filmu

Finding Mr. RightNejedná se o filmy Jiná láska nebo Tak trochu jiná love story. Řeč je o filmech, ke kterým se člověk zrovna často nedostane, pokud je nevyhledává. Mluvíme o asijských filmech. V pátek 26. 1. vyvrcholil v českobudějovickém...