V Pradědově galerii najdeme největší betlém na světě
Kultura21.cz

V Pradědově galerii najdeme největší betlém na světě

pradedova galerie 200Letošní léto se nese ve znamení rozvolňování proticovidových opatření. Návštěvníci se konečně mohou vydat do svých oblíbených míst, kam během nouzového stavu nemohli. Nejinak je tomu u Pradědovy galerie U Halouzků – otec a synové, jejíž vyřezávaný betlém v životní velikosti je považován za největší na světě. V Jiříkově u Rýmařova těsně v blízkosti hradu Sovinec se nachází rozlehlá expozice, která se pyšní výstavou obřích soch, betlémů, postav bájí a pověstí.

Zakladatelem galerie je umělecký řezbář Jiří Halouzka, který je držitelem 25 českých a světových rekordů. Jeho celoživotní dílo jej zařadilo do seznamu významných osobností oxfordské encyklopedie, získal ocenění Un-Foe-Prae v Římě. Při osobní audienci pana Jiřího Halouzky u papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu, na jeho letním sídle Gandolfo vznikl posléze na návrh papeže vyřezávaný betlém, v současnosti je to největší betlém na světě. Galerii slavnostně otevřel prezident Světové unie betlémářů se sídlem v Římě Vladimír Vaclík. 

pradedova galerie 1

Turisté mohou vidět dřevořezbu „Pradědovu říši“ (6m x 2,3m), sochu Praděda (výška 10,4m, váha 15 tun), dřevořezbu „Vyznání mé rodné zemi (36m x 2m) a další zajímavé exponáty. V expozicích jsou mluvící sochy, které představují jednotlivá díla v šesti světových jazycích. Mimo jiné zde nalezneme pozorovatelnu živých daňků, muflonů a divočáků. Děti si mohou pohrát v dětském ráji, povozit se na kolotočích a využít mnoho dalších atrakcí. Malí návštěvníci také uvítají sochy draků, dračí sluj, tajemnou komnatu a sovinecké čarodějnice, peklo s hodnými čerty anebo poslední vodníky v Čechách. Na své si přijdou obdivovatelé českých tradic a obyčejů. Je zde i muzeum betlémů moravských řezbářů. Celou expozici doplňuje poslední večeře, křížová cesta a Ježíškův domov. Pradědovu galerii obklopuje Pradědova zahrádka arboretum s 500 druhy keřů a rostlin, ekologické nádrže, vodopád, velké mlýnské kolo a kostel sv. Michaela Archanděla s létajícími anděly. 

pradedova galerie2

Výstava obřích soch je celoroční, je otevřena i ve svátky, 365 dní v roce. Všichni zájemci jsou zváni ve dnech 3.7. 2021-4.7. 2021 na Tradiční řezbářské setkání 2021, kdy se v galerii sejdou řezbáři a mistři svého řemesla z celé republiky, návštěvníci je tak mohou vidět přímo při práci.

Foto: Andrea Martínková

 


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

I na operním jevišti jsem nikdy nepatřila k těm, kteří se postaví na rampu a předvádí jenom hlas, říká Dagmar Pecková

dagmar200I v rozhovoru s Dagmar Peckovou vám bude jasné, v čem je tato pěvkyně výjimečná, neskonale pracovitá, nebojácná a tvrdohlavá a přitom svá. Málokterá umělkyně její generace dává do ringu tolik energie, nápadů a mnohovrstevnatého talentu, který se projevuj...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...


Literatura

Krycí jméno TESSERACT – z lovce „cílů“ „cílem“ lovců

kryci jmeno tesseract lovec tom woodJe nájemný zabiják a je dobrý. Moc dobrý. Možná nejlepší na světě. Téměř nikdo netuší, jak doopravdy vypadá, jak se jmenuje a kde žije. Asi proto ho nepřítel tak podcenil. On vystupuje pod mnoh...

Divadlo

Premiéra muzikálu v Brně: Ženy na pokraji nervového zhroucení

foto perexPodle známé filmové komedie Pedra Almodóvara  z roku 1988 se v londýnském West Endu pustili naslovo vzatí odborníci muzikálového  žánru, Jefrey Lane (libreto) a David Yazbek (hudba a text písní) do divadelní...

Film

Jak pokračuje legenda Zprávaře

zpravar 200Film Zprávař 2 – Legenda pokračuje, je pokračování kariéry hlasatele zpráv a je konečně tady. Stylová, a přitom nechutná komedie s pevnými prsy a zadky, je přitom dojemná až k pláči.