Kam až vás může dovést touha bloudit a objevovat?
Kultura21.cz

Kam až vás může dovést touha bloudit a objevovat?

mista kam se nechodi perexKdyž v sobě najdete potřebnou odvahu a vydáte se na cesty, musíte počítat s tím, že pravděpodobně budete čelit určitým komplikacím. Většina z nich vyplyne z kulturních rozdílů nebo z kulturního šoku, ty další jsou pouze dílem náhody.

 


Kromě toho, jak se vypořádat s nečekanými problémy, je potřebné znát i další informace a položit si několik otázek. Jaké je to cestovat sám a je to bezpečné? Jak navázat přátelské vztahy s lidmi v oblastech, do kterých cestujete? A hlavně – proč vlastně cestuji a jak přesně to obohacuje můj život?

Kam až vás může dovést touha bloudit a objevovat?
Když v sobě najdete potřebnou odvahu a vydáte se na cesty, musíte počítat s tím, že pravděpodobně budete čelit určitým komplikacím. Většina z nich vyplyne z kulturních rozdílů nebo z kulturního šoku, ty další jsou pouze dílem náhody. Kromě toho, jak se vypořádat s nečekanými problémy, je potřebné znát i další informace a položit si několik otázek. Jaké je to cestovat sám a je to bezpečné? Jak navázat přátelské vztahy s lidmi v oblastech, do kterých cestujete? A hlavně – proč vlastně cestuji a jak přesně to obohacuje můj život?

Cestopis o místech, které turisti moc nenavštěvují
Tyto otázky si musel zodpovědět i Jakub Venglář, cestovatel a autor blogu Za horami.cz, který se rozhodl vydat své cestovatelské zážitky i knižně. Svou prvotinu nazval Místa, kam se nechodí a – jak už ostatně napovídá samotný název – představuje v ní netradiční místa, kde běžný turista nezavítá. To však neznamená, že nestojí za návštěvu. Právě naopak!

Zážitky, rady i tipy na články, které je dobré si pročíst
V úvodu knihy najdete Cestovatelský životopis, ze kterého se dozvíte, kterou krajinu a kdy Jakub navštívil. Těšit se můžete na autentické příhody z Ázerbájdžánu, Indie, Tádžikistánu, Ruska a Číny. Jen velmi málo prostoru je věnováno oblíbeným turistickým cílům, jako je například Tádž Mahal. Proto knihu ocení zejména cestovatelé, kteří milují objevování neznámých míst.

Mezi příběhy z cest jsou vložené krátké kapitoly plné praktických rad. Dozvíte se, jak plánovat jednotlivé cesty, jak se vypořádat s kulturním šokem a adaptovat se, jak řešit průšvihy na cestách a mnoho jiných praktických informací. Pokud autor některé téma více rozvíjí na svém blogu, doplní k textu také URL adresu konkrétního blogového článku.

Příjemným bonusem jsou nádherné fotografie, které dokonale doplňují čtivé a humorem protkané texty.

mista kam se nechodi

Místa, kam se nechodí
Autor: Jakub Venglář
Žánr: cestopis
Vydáno: CPress, 2020
Počet stran: 240
Místa, kam se nechodí/Albatrosmedia

Hodnocení: 90 %Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Na dráhu modelky se rozhodně nechystám, říká Soňa Drábková

sona perexOkatá a sympatická černovláska. Tak lze charakterizovat Soňu Drábkovou, která v minulých týdnech pózovala Robertu Rohálovi. Společně vytvořili fotografickou kolekci, jejíž vernisáž proběhne začátkem příštího roku v Kroměříži. Zatímco v případě ...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Z archivu...


Literatura

Ztracená brána Arnošta Vašíčka

altKdo by to byl řekl. V pražském podzemí se nachází brána, která nás může zavést do jiného, alternativního světa. Nikdo to netuší, strážci ji bedlivě hlídají. A pak se to stane. Tajemný zasvěcovací rituál cosi změnil. Kdesi v podzemí se cosi změnilo...

Divadlo

Na jeviště Městského divadla s ladnou grácií šelmy vtrhl Tracyho tygr

200divV sobotu 9. listopadu 2013 se v komorním prostředí Studia Z ve zlínském Městském divadle uskutečnila již čtvrtá premiéra této divadelní sezóny. Dlouho dopředu vyprodaný sál se zatajeným dechem sledoval peripetie Thomase Tracyho a jeho tygra. Tato dvojka...

Film

LA PELÍCULA v únoru představí filmy hvězdných španělských režisérů

La Pelicula perexPatnáctý ročník festivalu LA PELÍCULA nabídne v únoru v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové díla oceňovaných předních španělských režisérů, jako jsou například Pedro Almodóvar nebo Pablo Berger. Návštěvníci oblíbené filmové přehlí...