Letošní Culturea vzala návštěvníky do Egypta a Řecka
Banner

Letošní Culturea vzala návštěvníky do Egypta a Řecka

Tisk

culturea report 200Ve dnech 6. a 7. dubna se konal už pátý ročník cestovatelského festivalu Culturea, který pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Akce bývá vždy zaměřena na dva státy a ani letos tomu nebylo jinak a pořadatelé nechali přenést návštěvníky do slunného Egypta a Řecka.

 

Na programu toho bylo za ty dva dny mnoho a vybrat si mohl opravdu každý. Přednášky, workshopy, divadlo, dobré jídlo, … a když se někomu nechtělo být zrovna přímo na programu, mohl se poohlédnout po prostorech budovy, kde nalezl například stánek egyptského velvyslanectví, druhý den řeckou kavárnu a na venkovní platformě také dva živé velbloudy!

Egyptský den začal přednáškami o Egypťanech v Česku a čajích a dýmkách a tanečním vystoupením. Já se na program napojila na scénické čtení povídky s názvem Jedné letní noci, které předvedli studenti 2. ročníku zlínské Soukromé vyšší odborné školy umění. Povídka byla od předního představitele egyptské literatury Júsufa Idríse a byla skvěle ztvárněna. Děj nebyl nikterak složitý a jeho hrdinové byli mladí muži, kterým jeden z nich navyprávěl o jeho příhodách s krásnou ženou. Ti tomu uvěří, nadchnou se a touží zažít totéž… Velmi jsem obdivovala schopnosti herců, především tedy to, jak dokázaly pracovat s emocemi a používat různé výrazové prostředky. Celkově bylo toto scénické čtení velmi působivé a povedené.

culturea egypt2
Program pokračoval na kulturní vlně – představil se usměvavý a sympatický tanečník nazvaný Tanoura Man právě s tancem tanoura, což znamená tanec sukní. Ten sloužil k vyvolání transu a také spojení s Bohem. Sukně byla opravdu nádherná a také velmi multifunkční, z publika se jen ozývaly nadšené výdechy, když tanečník odnikud vytahoval malé deštníky a tančil dál s nimi, nebo když se sukně rozblikala malými světýlky. Jednalo se opravdu o výjimečný zážitek, který člověk běžně jen tak neuvidí – díky za něj!

culturea egypt1

Pak nastal čas na ochutnávku egyptské kuchyně s vtipným Ahmedem Hassaninim, spolumajitelem a kuchařem z brněnské restaurace Kupé. Organizátorům neudělal velkou radost, protože spojil vaření s workshopem, ale vše se zvládlo a návštěvníci mohli přihlížet přípravě egyptského národního jídla zvaného koshari, dále hummusu a také dipu z lilku (baba ganoush). Koshari je směs čočky, rýže, těstovin a rajčatové omáčky. To vše je postupné připravováno a na závěr doladěno zálivkou tvořenou česnekem, octem a římským kmínem. Co se týče hummusu, ten není přímo egyptský, jedná se o syrský nebo libanonský pokrm a každý ho dělá jinak, někde přidávají jogurt, někde ořechy nebo granátové jablko. Nejdůležitější prý je, aby byl dokonale hladký. Ahmed se svěřil, že ho „bavilo vaření, a proto je kuchař“ a všichni za to mohli být rádi, protože jídlo bylo moc dobré.

culturea egypt3

O nepříliš růžové realitě mluvil novinář a vysokoškolský učitel Břetislav Tureček, který byl zpravodajem Českého rozhlasu na Blízkém východě a nyní je vedoucím Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity v Praze. Svou přednášku začal informacemi o pojištění: „Když bych byl v první linii, tak mi to nikdo nezaplatí. Připojištění stojí několik tisíc za den a i tak vždy doufám, že se mi nic nestane.“ Jeho vyprávění bylo mimo jiné založeno na ukázkách jeho reportáží, které byly opravdu silné a autentické. Konkrétně šlo například o reportáž z povstání v Káhiře nebo rozhovor s ženou, která se do Ašdodu provdala z České Lípy. Byla to velmi zajímavá ukázka jiného světa a zajímavé bylo také vyprávění o dočasných svatbách, které uzavírají Šiíti.

Den jsme zakončili na workshopu vodních dýmek, který měla na starosti místní Dobrá čajovna. Pochutnali jsme si na vodní dýmce s voňavým tabákem granátové jablko s anýzem, naučili se správné plnění korunky dýmky a poslechli si o jeho různých typech (dense pack, semi-dense pack a double pack). Workshop byl praktický a věcný a probíhal ve velmi příjemné atmsféře.


Ani v řeckém dni nechyběly přednášky a různá vystoupení, například tanečního souboru Antigoni, kteří měli na starosti i workshopy. My se bohužel z časových důvodů přidali až na workshop vaření mladého Řeka Michalise Dimitropoulose z brněnské restaurace Alati. Ten připravil pokrm zvaný soutzoukakia smyrneika neboli masové čufty v rajčatové omáčce a také osvěžující tzatziki. V rámci jeho přípravy nastrouhal Michalise do cedníku okurek, poté přidal trochu octa a soli, vymačkal vodu a přidal 2 kg plnotučného jogurtu, skleničku oleje a dochutil trochou octa, česnekem a solí. „Je dobré nechat tzatziki alespoň 6 hodin odležet v ledničce,“ dodal. Hladoví účastníci workshopu se dále například dozvěděli, že řeckou Dobormilou Rettigovou je kuchař Nikolaos Tselementes z Sifnos nebo že Řekové museli být dobří kuchaři, kvůli rozmachu lodní dopravy – museli zde vařit kapitánům.

culturea recko1

Den jsme zakončili příjemným posezením v řecké kavárně, kterou měli na starosti lidé z Coffee bar Meet Me a kde nechyběli ani pitty z Kousek Řecka na talíři. Neodolali jsme a vyzkoušeli jsme výbornou krupicovou chalvu, řeckou kávu z džezvy a také dvě slané pitty - Melitzanopita s fetou. Chutě to byly skvělé a opravdu jiné a kvalitnější, než jak jsme zvyklí.

culturea recko

Festival jsme tak opouštěli s opravdu plnými žaludky a také nabití prožitými zážitky. Byli jsme moc spokojení, celé to bylo super a organizátoři opět odvedli skvělou práci.

Název akce: Culturea
Datum konání: 6. a 7. dubna 2017
Místo konání: 14|15 Baťův institut
Pořadatelé: Fakulta mediálních komunikací UTB
Hodnocení: 95 %

Zdroj foto: Culturea


 

Přihlášení



Anketa

Jak často sledujete dokumentární filmy?
 

Špína: temná krimi z východního Slovenska

V únoru vydalo nakladatelství Metafora velmi zajímavý detektivní počin slovenské autorky Barbory Bernátové s lakonickým názvem Špína. Druhý případ svérázného kapitána Davida Meiznera se s ničím nemaže. Vražda mladého profesora přináší spoustu otazníků i mnoho podezřelých…

Lištičky, klasické drama s nápaditou režií Michala Dočekala

Písní, jejímž textem je část Písně písní ze Starého zákona poklidně začíná drama Lištičky, uvedené Městskými divadly pražskými na scéně divadla ABC. Text verše je prostým konstatováním toho, že když lišky škodí ve vinici, je třeba je z ní bez milosti vyhnat. Smysl tohoto verše, jenž se stal v průběhu staletí předmětem mnoha teologických výkladů, hledajících v něm mnohá podobenství a jinotaje, je ale jasný – dávejte si pozor na to, co vypadá lákavě a skvěle, ale časem vás to může zničit.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Rozhovor s organizátorem Chillibraní

chillibrani logoO akci Chillibraní jsme už na našem webu informovali a nyní přinášíme rozhovor s pořadatelem této akce Petrem Klemešem. Ten nám prozradil, co vše tam návštěvníky čeká, ale také kolik by toho sám zvládl? Jaké je jeho oblíbené chilli?...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Z archivu...


Divadlo

Moderní zpracování klasického příběhu

Cyrano perexPaříž, 17. století. Cyrano z Bergeracu (Luboš Veselý) je nápadný nejen díky svému vtipu, pohotovosti a básnickému umění, ale především kvůli svému mimořádně velkému nosu. Miluje svou nádhernou sestřenici Roxanu (Natálie Řehořová), o kterou má ...

Film

V šedesáti letech zpátky do ringu

zpatky do ringu 200Film Zpátky do ringu (2013) je velmi originální od začátku do konce. Není zrovna obvyklé, aby lidé na sklonku svého života chtěli zápasit v ringu, a přitom ani jednou neusnuli. Jenže staré křivdy dokážou rozpumpov...