Diversa Quartet: For David Matthews

Diversa Quartet: For David Matthews

Tisk

matthews200David Matthews (* 1943) je významný britský skladatel, který má silné vazby na Brno. Subor Ensemble Opera Diversa proto v rámci své komorní kvartetní linie při příležitosti sladatelova životního jubilea připravil komorní koncert, před kterým proběhne beseda s osobně přítomným skladatelem. Zde bude diskutován nejen jeho vztah k městu Brnu, ale také to, jak pracoval na dokončení Symfonie č. 10 Gustava Mahlera, jak vznikala jeho monografie o Benjaminu Brittenovi, o jeho obrazech a malbách nebo na čem v současnosti pracuje.

 

Na programu koncertu kromě české premiéry jubilantova Klavírního kvintetu zazní díla skladatelů, kteří jsou spjati s Matthewsovým životem a dílem: společně s raným a nedokončeným Mahlerovým Klavírním kvartetem, českou premiérou Klavírního kvartetu Pavla Zemka Nováka – zkomponovaného a premiérovaného ve Velké Británii – a dechovým duem Double for David Matthews Petera Grahama bude dále uveden
raný smyčcový kvartet Rhapsody od klasika anglické hudby Benjamina Brittena, pro kterého Matthews pracoval jako asistent ředitele festivalu v Aldeburgh. Společně se myčcovým kvartetem Diversa Quartet se představí klavíristka Kristýna namenáčková, flétnistka Eva Bergerová a klarinetista Jiří Tolar.

Kristýna Znamenáčková (* 1988) pochází z Boskovic. Hře na klavír se věnovala na konzervatoři Brno u Dagmar Pančochové, na AMU v Praze u Františka Malého a na JAMU v Brně pod vedením Aleny Vlasákové a Jana Jiraského. Roku 2021 dokončila doktorské studium na JAMU v Brně obhajobou disertační práce s názvem Sólová klavírní tvorba Bohuslava Martinů. Těžištěm interpretace Kristýny Znamenáčkové je hudba 20. století s důrazem právě na dílo Bohuslava Martinů. Roku 2016 zvítězila v interpretační soutěži Nadace Bohuslava Martinů a získala zvláštní ocenění za interpretaci jeho Sonáty pro klavír. Je koncertně aktivní jako sólistka i komorní a ansámblová hráčka (spolupráce s PS Kantiléna a Činohrou NdB, Ensemble Opera Diversa, se sólisty Janou Vondrů, Markétou Cukrovou, Ivou Bittovou). S Ensemble Opera Diversa a klavíristkami Lucií Schinzelovou a Pavlou Markovou roku 2019 nahrála díla Concentus Biiugis a Rustica Musa II. skladatele Jana Nováka.

Eva Bergerová (* 1985) se hře na flétnu věnuje od svých deseti let. Je absolventkou košické konzervatoře a JAMU v Brně. Během studií se zúčastnila několika národních i mezinárodních soutěží. Sólově vystoupila se Státní filharmonií Košice. Zúčastnila se rovněž mistrovských kurzů s osobnostmi jako Dennis Bouriakov, Clara Novak, János Bálint a další. V současnosti působí v orchestru opery Národního divadla Brno, kde od ledna 2022 zastává pozici sólo flétnistky.

Jiří Tolar (* 1991) je rodákem z Plzně, kde absolvoval tamější konzervatoř. Již během studia na konzervatoři absolvoval sólové turné v Japonsku. Svá studia završil absolvováním JAMU v Brně. Během vysokoškolských studií absolvoval dvouletou stáž v orchestrální akademii Filharmonie Brno a řadu mistrovských kurzů u osobností jako Philippe Cuper, Paolo Beltramini, Harri Mäki a další. Od roku 2017 je členem orchestru opery Moravského divadla Olomouc a od roku 2021 současně působí jako odborný pedagog na Konzervatoři Brno.

Ensemble Opera Diversa je umělecký soubor, který se soustředí na objevné hudební a divadelní programy. Během více než dvacetiletého působení se ze souboru vyvinula hudební společnost, jež ve vlastní produkci organizuje kolem dvou desítek vystoupení ročně, a to především v domovském Brně. Jedinečnost souboru je z části způsobena jeho trojjediností – autorské hudební divadlo, orchestrální nebo komorní koncerty s objevnou dramaturgií a koncerty komorního sboru Ensemble Versus. K tomu těleso iniciuje nebo se podílí na tvorbě CD nosičů či rozhlasových nahrávek. Svou dramaturgií, podněcováním nových skladeb i interpretačním nasazením soubor usiluje o dialog s otevřeným posluchačem.

Diversa Quartet je v loňském roce založené smyčcové kvarteto, skládající se z kmenových členů orchestru. Narozeninový koncert bude druhým koncertem v komorní linii po koncertu Point Nemo v říjnu 2022.

Záštitu nad koncertem převzal J. E. Matthew Field, velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v České republice.

 matthews plakat

PROGRAM

GUSTAV MAHLER: Klavírní kvartet a moll (1876?)
PETER GRAHAM: Double for David Matthews pro flétnu a klarinet (1990)
PREMIÉRA
PAVEL ZEMEK NOVÁK: Klavírní kvartet “on Painswick Hymn” (2000)
ČESKÁ PREMIÉRA
BENJAMIN BRITTEN: Rhapsody pro smyčcové kvarteto (1929)
DAVID MATHEWS: Klavírní kvintet, op. 92 (2004) ČESKÁ PREMIÉRA
ÚČINKUJÍCÍ
klavír Kristýna Znamenáčková
flétna Eva Bergerová
klarinet Jiří Tolar

Diversa Quartet:
1. housle Barbara Tolarová
2. housle Jan Bělohlávek
viola David Křivský
violoncello Iva Wiesnerová

20. září 2023, v 17:30 beseda se skladatelem, v 19.00 koncert
vila Löw-Beer v Brně

Vstupné na koncert i besedu je dobrovolné.

Více informací:
www.operadiversa.cz
www.facebook.com/operadiversa
www.instagram.com/operadiversa


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.


Literatura

Knihy z Academie zkoumají podobu a dopad mýtů

AC perexVladimír Macura (1945-1999) byl vědec vskutku renesančního záběru, schopný jak bádat o obrozenecké literatuře a jejích kulturních i historických souvislostech, tak psát beletrii o témže období a jeho iluzích. Nyní

Divadlo

Santiniho jazyk, hlubší smysl k hledání a nalezení textového univerza?

santiniMěstské divadlo v Brně uvedlo jako svou třetí inscenaci sezóny a padesátousedmou inscenaci vůbec zajímavou a ojedinělou hru, která je inspirovaná literární předlohou Miloše Urbana, Santiniho jazyk. Autory jevištního převyprávění jsou režisér a herec, Stanisl...

Film

Spolu s filmem vychází i kniha o Všech dobrých rodácích

200filmO co všechno se Národní filmový archiv, už nějakou dobu pod novým vedením, zasloužil? Hodlá zastavit letitý, mimořádně záslužný a svou informační šíří nenahraditelný časopis Filmový přehled, v posledním roce odsouzený živořit ve výhradně internetové podo...