Knižní tipy na konec března

Knižní tipy na konec března

Tisk

euromedia 200Podívejte se, co za knihy vychází v Euromedia Group na konci března.

 

 

 

 

Cyklistické toulky pro každého

Kolo je nenáročné, dostupné, tiché a dostane vás téměř všude, okolní krajina nemizí jen v rychlosti kdesi v okénku za vámi. Na kole můžete navštívit téměř kterýkoliv kout naší vlasti, projet se podél řek, mezi rybníky, z horských hřebenů se podívat až do sousedních zemí, na cestu vám stačí jen brašny nebo batoh a jste zcela nezávislí - můžete jet, kamkoliv chcete.

Zkušený autor průvodců Ivo Paulík nabízí ve své nové knize nejkrásnější cyklovýlety po všech koutech naší vlasti. Trasy jsou přehledně označeny a rozděleny podle náročnosti do čtyř stupňů a u každé je doplněn graf, z něhož je patrné celkové převýšení, každý si tak bude moci zvolit trasu, která nejlépe odpovídá jeho aktuálním možnostem a potřebám. Každá trasa je opatřena stručnou charakteristikou výletu, popisem povrchu cesty a doporučením vhodného typu kola. Zároveň kniha obsahuje QR kódy, které vám v pohodlí domova umožní načíst údaje o každé trase do vaší navigace či chytrého telefonu.

Již vyšlo:

Ivo Paulík: VÝLETY PRO KAŽDÉHO (Universum, 2021)
Inspirativní výlety po krásách Čech. Naleznete zde trasy jak pro rodiny s dětmi, tak zdatnější dospělé. Kromě základního popisu je každý výlet doplněn mapou, informacemi o trase, možnostmi občerstvení a odkazuje na kulturní i přírodní zajímavosti. V terénu se můžete nechat vést moderní navigací a trasu si do ní stáhnout prostřednictvím QR-kódu.

Připravujeme:

Ivo Paulík: VÝLETY PRO KAŽDÉHO PO MORAVĚ
(Universum, vyjdou v dubnu 2023)
Další kniha z cyklu Výlety pro každého nám přinese inspiraci pro nejkrásnější výlety na Moravě. Trasy jsou určeny pro každého, jsou navrženy tak, aby je zvládly i rodiny s dětmi. Kromě základního popisu je každý výlet doplněn mapou, informacemi o trase, možnostmi občerstvení a kulturními i přírodními zajímavostmi. V terénu se můžete nechat vést moderní navigací a trasu si do ní stáhnout prostřednictvím QR-kódu.

Ivo Paulík: 77 výletů na kole po nejkrásnějších místech České republiky, vydalo nakladatelství Universum, 160 stran

euromedia vyletu na kole

Nové vydání románu úspěšné francouzské spisovatelky

Román Podle skutečného příběhu známé francouzské autorky Delphine de Vigan, který zpočátku líčí zdánlivě přátelský vztah dvou současných žen, se postupně mění v opravdový psychologický thriller.

Tajemná L., jež razantně vstoupí do života spisovatelky, má všechny parametry, aby sklízela obdiv, zároveň však - jak se odhalí později – „je typem osoby, kterou by žádný spisovatel neměl nikdy potkat“. Nejen hrdinka, ale i čtenář nevědomky vpadne do neúprosného soukolí otázek: kde začínají a končí hranice mezi realitou a fikcí, mezi autorem a postavou, mezi literaturou a čtenářem…? Pro hrdinku se však tohle soukolí nečekaně změní spíš v hodně nebezpečné mlýnské kolo - jde už totiž o život.

Druhé vydání úspěšného románu, který česky vyšel poprvé v roce 2016 a v následujícím roce jej (pod názvem D'après une histoire vraie – Podle skutečné události) zfilmoval režisér Roman Polanski.

Delphine de Vigan (* 1966) pracovala dvacet let jako ředitelka výzkumu v jedné francouzské společnosti, nyní se věnuje pouze literatuře. Svůj první román Dny bez hladu vydala roku 2001 pod pseudonymem; dílo s autobiografickými prvky pojednává o devatenáctileté dívce, kterou v boji s anorexií zachrání jen nezdolná touha žít. O čtyři roky později publikovala pod svým skutečným jménem knihu Pěkní chlapci, roku 2006 prózu s názvem Jednoho prosincového večera, jež jí vynesla první literární ocenění. Světového úspěchu dosáhla s prózami Ani později, ani jinde a No a já (č. 2011). Za dílo Noc nic nezadrží (č. 2012), kterého se ve Francii prodalo půl milionu výtisků, získala čtyři literární ceny. Roku 2015 obdržela cenu Renaudot za román Podle skutečného příběhu (č. 2016). Česky dále vyšly prózy Pouta (2018), Vděk (2019) a Děti nade vše (2021).

Delphine de Vigan: Podle skutečného příběhu – 2. vydání, přeložila Alexandra Pflimpflová, vydává nakladatelství Odeon v edici Světová knihovna, 336 stran

euromedia podle skutecneho pribehu

Vychází další kniha úspěšné autorky a cestovatelky

• Beskydy • Podbeskydí • Jeseníky • Orlické hory • Adršpach • Broumovsko • Jizerské hory • Krkonoše • Lužické hory • České Švýcarsko • Krušné hory • Český les • Šumava • Novohradské hory • Česká Kanada • Podyjí • Dolnomoravský úval • Bílé Karpaty • Javorníky

Ve svých předešlých knihách popisovala Lucie Kutrová krásy evropských stezek i náročnou Pacifickou hřebenovku. Tentokrát se však zaměřila na něco, co máme mnohem blíž. Na Stezku Českem.

Pojďte si společně projít celou naši krásnou republiku a užít si přes 2000 km po českých kopcích a malebných vesničkách. Lucie je „postrach ulice“, a tak na jejích cestách nikdy nechybí krizové situace, jež však většinou zvládne vyřešit s humorem.

Dozvíte se, kolik láskyplných lidí na svých výšlapech Lucie potká a s kým vším se seznámí. Na toulky s Lucií pravidelně vyráží její největší parťák – sibiřský husky Marvel. Ale nebude jediný, kdo se k ní připojí. Nechá se zase ukecat brácha, který nesnáší šlapání do kopců? Přijedou kamarádky s dětmi? Připojí se 12letá holčička, která všem vytře zrak? A přijede i Marvelův tatínek? Kamarád, co miluje lezení a nesnáší chození? Kámoška s dalším huskym? Náhodní kolemjdoucí z přednášky? Guru lásky...?

„Stezku Českem může jít každý. Je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku, Severní větví nebo Jižní větví. Po jednotlivých úsecích. Rozdělit si ji na víkendy. Ze západu na východ, nebo naopak. Po chatách nebo se stanem. Pomalu, rychle nebo třeba běžet. Jít může každý!“

Marvel: „Je mi jedno kam jdeme, hlavně že máš matko kapsy plné dobrotek! Za to tě nechám spát v mém stanu, na mé karimatce sice ne, ale nechám ti deku. Jsme přece parťáci!“

Koupí této knihy přispíváte na lepší život v útulcích! #PomahamSMarvelem

Od autorky již vyšlo:

151 dní Pacifickou hřebenovkou - Dobrodružství holky s bucket listem (2019)
Lucie je holka, která si plní přání, holka, která je odhodlaná jít za svým snem, a holka, která se rozhodla projít Pacific Crest Trail, dle spousty lidí nejnáročnější dálkovou pěší trasu na světě, vedoucí z Kalifornie přes Oregon a Washington až ke kanadským hranicím (4 300 km). A povedlo se jí to. A přežila to. A že to párkrát bylo o vlásek. A ve své knize nepíše jen o tom, jaké to bylo, jít bez přípravy divočinou, ale taky o tom, jak taková věc člověka změní. A že když se pro něco rozhodnete a zatnete zuby, dokážete všechno. A ještě se u toho hodně naučíte, dost se nasmějete, najdete pravá přátelství a možná i lásku.

151 dní po evropských stezkách (2021)
Po návratu z Pacifické hřebenovky v Americe se Lucie Kutrová rozhodla prozkoumat a přiblížit vám spoustu nádherných tras a stezek, které máme přímo pod nosem. Ukáže vám, že nemusíte hned až do Ameriky, abyste si mohli užít nádherných výhledů.
Tentokrát vás tedy čeká cestopis po evropských trailech, ale také putování životem holky, které hory, láska a bucket list změnily život. Lucie už nyní necestuje sama – jak bude zvládat dlouhé přechody její čtyřnohý parťák Marvel...? Jak dopadne trail s láskou jejího života...? Co tam bude dělat její brácha, který hory přímo nesnáší...? Jak velký bude průser, že táta nestihl nastudovat angličtinu pro pokročilé...? A co je na dlouhých přechodech opravdu důležité...?

Lucie Kutrová (* 12.12. 1992) je cestovatelka, holka s bucket listem a teď už i zkušená spisovatelka. V roce 2019 vydala knihu 151 dní Pacifickou hřebenovkou - Dobrodružství holky s bucket listem, o dva roky později jí vyšla druhá s názvem 151 dní po evropských stezkách. Do třetice všeho dobrého právě vychází 151 příběhů na Stezce Českem. Více se o autorce můžete dozvědět na https://www.holkasbucketlistem.com/

Lucie Kutrová: 151 příběhů na Stezce Českem, vydává nakladatelství Universum, 432 stran

euromedia pribehu na stezce ceskem

Více informací: www.euromedia.cz


 

PřihlášeníVznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Literatura

Někdy najdete lásku tam, kde ji nečekáte

na hrane noci perexPíše se rok 1942. Anton Starzmann kdysi býval mnichem. Když nacisté jeho řád rozpustili, vrátil se do rodného domu. Jakmile v novinách uvidí inzerát mladé vdovy, která hledá někoho, kdo jí pomůže postarat se o její tři dě...

Divadlo

Zlínské divadlo součástí celosvětového unikátního projektu na podporu Běloruska

Urazeni200Městské divadlo Zlín se jako první v České republice zapojí do scénických čtení současné běloruské hry Uražení. Bělo/R/usko. Akce je součástí celosvětového projektu Insulted. Belarus(sia) Worldwide Readings. Jde o vyjádření podpory a sounáležitosti...

Film

Minisérie Černobyl připomíná jednu z největších tragédií v dějinách lidstva

cernobyl 200Až se zanedlouho bude bilancovat filmový a seriálový rok 2019, ve výčtu toho nejlepšího se určitě u mnoha fanoušků a publicistů objeví minisérie Černobyl, která je koprodukcí televizí HBO a Sky. Přitom nejde o nijak strhujíc...