SOČR s bývalých šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem předvedou hudbu raného romantismu i soudobou skladbu

SOČR s bývalých šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem předvedou hudbu raného romantismu i soudobou skladbu

Tisk

socr Alexander Liebreich 200SOČR s Alexanderem Liebreichem uvedou při svém nadcházejícím koncertu v Rudolfinu hudbu raného romantismu i skladbu soudobou. Od Lery Auerbach poznáme Symfonii č. 6 pro violoncello, sbory a orchestr Vessels of Light, skladbu inspirovanou příběhem japonského diplomata, který během druhé světové války zachránil tisíce židovských životů. Po přestávce za¬zní Velká symfonie C dur Franze Schuberta.

 

Ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí v pondělí 27. března společně se SOČRem violoncellistka Kristina Reiko Cooper, Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, který připravila Věra Hrdinková. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.

socr Kristina Reiko Cooper

Mezinárodně uznávaná rakousko-americká skladatelka, dirigentka a pianistka, ale také básnířka, spisovatelka a výtvarnice Lera Auerbach se narodila na Uralu. Po zániku Sovětského svazu odjela studovat na Juilliard School do New Yorku. V Americe i v Evropě rozvinula bohaté aktivity jako klavíristka. Současně si u ní od 90. let objednávají skladby renomované hudební instituce, festivaly, umělci a soubory. Tvorba Lery Auerbach odráží komplexní umělecké vidění světa. Její hudba je propracovaná, emotivní a odvážně nápaditá. Zatím poslední symfonie Lery Auerbach vznikla na objednávku památníku obětí a hrdinů holokaustu v Jeruzalémě Jad Vašem a podnět k dílu dala violoncellistka Kristina Reiko Cooper, jejíž otec byl mezi zachráněnými. Dílo je věnováno těm, kteří riskují všechno, aby zachránili ostatní.

Hudba Franze Schuberta tvoří pomyslný most mezi klasicismem a raným romantismem. Měl velký melodický talent a prokázal mimořádný umělecký dar vystihnout poetické a lyrické nálady. Jeho poslední symfonie, takzvaná Velká, mu vynesla značné uznání a zařadila ho jako symfonika hned za Beethovena. Premiéru výjimečně rozsáhlé skladby měla realizovat vídeňská Společnost přátel hudby, ale dílo se nepodařilo nastudovat. První uvedení se tak uskutečnilo až roku 1839 v Lipsku, a to díky iniciativě Roberta Schumanna a za řízení Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

socr Alexander Liebreich

PROGRAM:
Lera Auerbach (1973)
Symfonie č. 6 „Vessels of Light“ pro violoncello, sbory a orchestr

Franz Schubert (1797–1828)
Symfonie C dur Velká

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Alexander Liebreich dirigent
Kristina Reiko Cooper violoncello
Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek sbormistr
Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu
Věra Hrdinková sbormistryně

DVOŘÁKOVA SÍŇ RUDOLFINA, PONDĚLÍ 27. BŘEZNA / 19.30 HODIN
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava
Záznam nabízí ČRo D-dur / středa 29. března / 20.00 hodin

Zdroj foto: Vojtech Brtnický, Petr Horník

Více informací: www.socr.rozhlas.cz


 

Přihlášení



Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Literatura

Magie otisku

magie otisku perexPodľa Platónovho dialógu Faidros, boh Thovt varoval faraóna pred vynálezom písma. Písmo uľahčilo ľuďom množstvo vecí, zredukovalo ale schopnosti pamäte. Rozmach tlače spôsobil nielen masovejšiu produkciu umeleckých diel, ale ic...

Divadlo

Nabarvené ptáče představilo první díl s názvem Bastard
ImagePalissimo Company uvedlo 7. a 8. února v divadle Archa reprízu kontroverzního tanečního představení z trilogie Nabarvené ptáče jeho první část s názvem Bastard. Že se jedná o skrze neotřelé a velmi poeticky zaměřené...

Film

Reklamy světem vládnou

do Pod znackou Bata 200Když se zahledím na dnešní půlminutové reklamy (zvláště pak ty na čisticí a prací prostředky), jímá mě stud nejen za všemu přizpůsobivé tvůrce, ale i za hospodyňky, které se nechávají tímto paskvilem oslovit. Jinak si nedo...