Žila s hluchoněmou tetou, šestnáct let pak zachycovala příběh svého dětství

Žila s hluchoněmou tetou, šestnáct let pak zachycovala příběh svého dětství

women 200Příběh o neobyčejném mezigeneračním přátelství, který je zároveň uměleckým dokumentem psaným ve valašském nářečí, je jednou z knih, kterou si k desátým narozeninám naděluje malé nezávislé nakladatelství wo-men. Druhou novinkou je pak publikace esejů o genderové nerovnosti a třetí: životní příběhy lidí se zkušeností s poruchami příjmu potravy.

 

Vydání těchto nových publikací podporuje crowdfundingová sbírka na Hithitu, ve které se už v prvních třech dnech podařilo vybrat polovinu potřebné částky.

Publikace, které nakladatelství vydává, získávají pravidelně řadu ocenění, jako např. ceny Magnesia Litera. A i tentokrát příchází s výjimečnými knihami: Mařka, Toho dna se dotýkám už málo a Proč jsme tak naštvané.

Mařka. O přátelství hluchoněmé Mařky a malé holčičky, dnes uznávané malířky a ilustrátorky Adély Marie Jirků. Vzniklé ilustrace autorky tvořené šestnáct let v knize doprovázejí i art brut obrázky samotné Mařky. Adéla pak v dospělosti dostala potřebu zachytit Mařčin čistý svět, protože si uvědomila, že díky hluchoněmé tetě bylo její dětství výjimečné, protože přece ne každý má svoji Mařku.

women marka

Kniha Toho dna se dotýkám už málo přináší životní příběhy lidí se zkušeností s poruchami příjmu potravy, kteří se zotavili nebo uzdravili. Motivací literární redaktorky a editorky Martiny Lupínkové byla vlastní zkušenost s poruchou příjmu potravy. Pětiletá práce na knize pro ni představovala jistou formu terapie a uzavření této osobní životní kapitoly.

Kniha je určena lidem, kteří si sami poruchami příjmu potravy procházejí nebo prošli, stejně jako jejich blízkým. Příběhy s dobrým koncem mohou být inspirací a oběma stranám dodávat naději. Paralelně s hlavním tématem knihy se ale také řeší univerzální otázky traumatu, bezpodmínečné lásky a přijetí, sebelásky nebo duševního zdraví. Dotknout se tak kniha může úplně každého, kdo o to stojí.

women Proc jsme tak nastvane

Autorka knihy Proč jsme tak naštvané Šárka Homfray je právnička a odborářka. Ve své práci se setkala s celou řadou projevů nerovností na pracovním trhu, ve vzdělávání, ve vědě, ve zdravotnictví i v jiných společenských oblastech. Nespravedlnost vůči ženám se děje v Česku přesto, že tvoří polovinu společnosti – a to (dle doložených výzkumů) polovinu vzdělanější, více pečující a pracující.

Profesní zaměření a vzdělání Šárky Homfray dělá z knihy relevantní zdroj informací k problematice genderové nerovnosti, a to podložený nejen jejími pracovními a osobními zkušenostmi, ale i podrobnými společensko-vědními výzkumy.

wo-men autorky
Nakladatelství wo-men je malé nezávislé nakladatelství založené literární dokumentaristkou Barborou Baronovou orientující se na umělecké literárně-fotografické publikace. Témata, kterým se nakladatelství věnuje, jsou menšinová, tabuizovaná, mimo hlavní proud. Dávají hlas lidem na okraji společnosti. Za svou práci získalo nakladatelství několik domácích i zahraničních ocenění, mimo jiné Magnesii Literu nebo titul Nejkrásnější české knihy roku.

Zdroj foto: Marka (ilustrace Adély Marie Jirků), koláž Michaely Karásek Čejkové

Více informací:

https://www.hithit.com/cs/project/11047/3-nove-literarni-dokumenty-nezavisleho-nakladatelstvi-wo-men
https://www.by-wo-men.com


 

PřihlášeníZvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Od teď už jedině kávu s malbou!

miluji kávu perexV současné době nemůžeme navštívit specializovanou kavárnu – ať už se jedná o stylový podnik v zahraničí, či módní bistro ve vašem okolí, aby Vám barista s pomocí mléka nepředvedl nějakou tu alchymii. Vzhledem k ...

Divadlo

Malované na skle ve Zlíně krásně namalovali

malovane-na-skle 200Podzimní večer 20. listopadu se v Městském divadle Zlín nesl ve slavnostním duchu. Jednak šlo o 51. reprízu představení Malované na skle, které získalo cenu Aplaus za nejlepší inscenaci 69. sezony a její představitel byl nomi...

Film

Duna: Lynchova óda na prostor

lynch 200Pokud filmový fanoušek uslyší nebo přečte jméno David Lynch, zcela jistě ho to nenechá chladným. Ať už jsou emoce z jakéhokoli bodu celého spektra, tak vždy tam jsou, protože jméno tohoto svérázného režiséra snad ani nedokáže emoce nevyvolat. A pok...