Gothic rockový Projekt XIII vydal v pátek 13. debutové album. V červnu zahraje v pražském planetáriu pod hvězdami
Kultura21.cz

Gothic rockový Projekt XIII vydal v pátek 13. debutové album. V červnu zahraje v pražském planetáriu pod hvězdami

projekt13 200Nová gothic rocková formace Projekt XIII vydává své debutové album s názvem Ad Radices Tergum. Album vyšlo digitálně 13. 5. Fyzicky vychází v podobě digipacku 8. června 2022, a to v den koncertu kapely ve Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy.

 

Frontman kapely a držitel ceny Anděl z roku 2009 Matěj Lipský ke vzniku alba vysvětluje: "V osmdesátých letech jsem díky nahrávkám na kazetách a videokazetách poslouchal post punkové a gothic rockové kapely. Přitom jsem ani nevěděl, že se jedná o dané hudební žánry. Albem Ad Radices Tergum, což se dá přeložit jako “zpět ke kořenům”, jsem se rozhodl vyjádřit poctu daným stylům a kapelám té doby. Nahrávalo se sice se všemi novodobými zvukovými možnostmi, přesto doufám, že se nám podařilo dotknout hudebního ducha osmdesátých let. Jak se nám to povedlo, je na vašem posouzení. Pro mě osobně to byla velká výzva, držet se jednoho stylu, protože v mých předchozích hudebních projektech jsem se věnoval právě stylovému prolínání.”

projekt13 1

Koncert Projektu XIII ve Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy, která se nachází v parku Stromovka, bude výjimečný. Kapela pokřtí své album při projekci hvězd a planet na největší kopuli ve střední Evropě. Polovina sálu bude vyhrazena pro klienty se zdravotním postižením z Centra sociálních služeb Tloskov, kde je Matěj Lipský ředitelem. Zároveň jsou na koncert pozvaní přátelé z Laguna Psáry - podobného centra pro lidi se zdravotním postižením. Koncert tedy bude mít muzikoterapeutický přesah.

Matěj Lipský k tomu vysvětluje: "Velice často se mě klienti v Centru sociálních služeb Tloskov ptají, kdy jim se svojí kapelou opět zazpívám. Kromě toho se ptají, kdy pojedou na výlet do Prahy, třeba do planetária. Tyto dvě otázky mi připomněly dávný nápad zahrát s kapelou v planetáriu pod vizualizací hvězdné oblohy. To byl hlavní motiv, proč začaly přípravy tohoto unikátního koncertu, který se už nikdy nebude opakovat."

Ačkoliv je Projekt XIII neznámá kapela, tvoří ji kromě Matěje Lipského muzikanti z uznávaných rockových, punkových, post-punkových a metalových formací: bubeník Tomáš Kašpar, bicí (Bratrstvo Luny, Krmelec, U.M.P.), baskytarista Martin Jandourek (Sector X, Negative Face, Bratrstvo Luny), kytarista Daniel Kroft (Latitude 77, Negative Face), kytarista Ivo Rafan Traxmandl (Pipes and Pints, Bad Tones) a klávesista Petr Maliňák (Free Ride, Drupi band, Anhead).

Kromě Projektu XIII vystoupí synth-popové zpěvačky Binery ze Slovenska a zároveň je v plánu setkání s Czech Predators. Výjimečnou podobu celé koncertní scény si vzal na starost filmový architekt Ivo Návrat se svými studenty ze Střední umělecké školy designu. Na závěr koncertu čeká všechny zúčastněné ještě jedno pořádné překvapení.

Kapacita koncertu je omezená, v prodeji je pouze 100 lístků. Předprodej zajišťuje QRTicket.cz

Album vydává Projekt XIII ve spolupráci s Championship Music.

 projekt13 plakat

Více informací:

https://open.spotify.com/album/46ypi7GThu9LhG6wAihrMn
https://www.instagram.com/projekt_xiii/


 

PřihlášeníBílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Nicole Daedone: Orgasmická meditace

Orgasmicka meditace200Peprné jen na první pohled! Vůbec se téhle knížky, která vypadá na první pohled jako barvami protkaný sladký bonbonek, nebojte. Skrze tuto knihu  se  nejen dozvíte něco nového o této intimní partnerské oblasti, ale také pocho...

Divadlo

Divadelní Flora odstartovala ve velkém

altOd čtvrtečního večera probíhá v Olomouci jeden z největších českých divadelních festivalů, Divadelní Flora. Její 16. ročník přibližuje festivalovým návštěvníkům tvorbu režiséra Jana Mikuláška, v unikátní retrospektivě se loučí s p...

Film

Příběh Lídy Baarové byl nepochybně mnohem barvitější než samotný Renčův film

lida baarova perexHned na začátku se musím přiznat, že jsem tvůrcům, když připravovali film Lída Baarová, nesmírně fandil. Dobře jsem si uvědomoval, že natočit dobový snímek není žádná legrace, ale současně se dnes nechci pouštět do nějaké sáhodlou...