Hudební tip: Nové CD Markéty Foukalové a Martina Brunnera „Svou chvíli“ přináší 8 zhudebněných básní Věry Koubové natočených se symfonickým orchestrem
Kultura21.cz

Hudební tip: Nové CD Markéty Foukalové a Martina Brunnera „Svou chvíli“ přináší 8 zhudebněných básní Věry Koubové natočených se symfonickým orchestrem

Brunner Foukalova200Animal Music 3. června vydá živou nahrávku nového cyklu osmi písní Svou chvíli, který Martin Brunner zkomponoval na básně Věry Koubové. V rámci koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu spolu s autorem u klavíru vystoupila zpěvačka Markéta Foukalová a na Fender piano zahrál Vít Křišťan. Koncert se konal 10. února 2022 v pražském DOXu, SOČR dirigoval Marko Ivanović.


„Dostal jsem nabídku od Českého rozhlasu napsat skladbu pro jejich symfonický orchestr. Měl jsem úplnou volnost, jak program pojmout, a rozhodl jsem se, že pozvu zpěvačku Markétu Foukalovou. Markéta je podle mě úžasná zpěvačka s nádhernou barvou hlasu, kterou znám už hodně dlouho z kapely Lanugo. Vždycky jsem si s ní chtěl zahrát nějaké vlastní skladby a tohle byla ta nejlepší příležitost. Spojit její hlas se symfonickým orchestrem se mi zdálo jako něco, co se zkrátka musí stát! Jsou to tedy nakonec písně pro Markétu s orchestrem,“ říká Martin Brunner.

Prostřednictvím cyklu Svou chvíli se k posluchačům poprvé dostává básnická tvorba Věry Koubové, známé a respektované překladatelky, která ovšem své básně oficiálně nepublikuje. Pro Martina Brunnera se staly klíčovou inspirací při komponování. Klasické obsazení symfonického orchestru ozvláštňuje elektrické piano Fender Rhodes, na které hraje Vít Křišťan. „Rhodes má krásnou barvu, která se skvěle doplňuje s klavírem, dalším důvodem jeho přidání do partitury byl samotný Vítek Křišťan. Je to výtečný muzikant, kterého mám moc rád, ale se kterým jinak nemám příležitost si zahrát, protože jsme oba klavíristi,“ vysvětluje Martin Brunner.

Brunner Foukalova2

Album živých nahrávek, které prošly postprodukční úpravou a mixem ve studiu Sono Records, vyjde na CD a digitálně na značce Animal Music. Album bude v prodeji v e-shopu Animal Music a v distribuční síti společnosti Supraphon.

Více informací: www.animalmusic.cz


 

PřihlášeníBílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Patří měšťanská morálka minulosti?

altDusnými předsudky ovládajícími měšťanskou třídu, hamižným lpěním na majetku a bezcitností, pokrytectvím, které prosáklo veškerým chováním i jednáním - tím se zabývali jak vědci všeho možného zaměření, tak umělci. Spisovatelé zanechali početná svědectví...

Divadlo

Divotvorný vstup zlínského Městského divadla do sezóny 2013/2014

200divV sobotu 21. září uvedlo Městské divadlo ve Zlíně první večerní premiéru právě se rozbíhající divadelní sezóny. Pocty „být první v nové sezóně“ se dostalo muzikálu Divotvorný hrnec v režii umělecké šéfky zlínského divadla Hany Mikoláškové.

...

Film

Podivínský Tim Burton se vrací do kin s Temnými stíny

altTim Burton patří k nejosobitějším režisérům celého Hollywoodu. Jeho filmy vždy oplývají zvláštním kouzlem a jsou fanoušky velmi očekávány. Podobně tomu je i u jeho nejnovějšího počinu, fantasy komedie Temné stíny.