Pavel Šporcl sklízí úspěchy na koncertech v USA
Kultura21.cz

Pavel Šporcl sklízí úspěchy na koncertech v USA

sporcl 200Na sérii 6 koncertů po USA odletěl začátkem dubna český houslista Pavel Šporcl. Zahraje divákům v New Yorku a v Kalifornii to nejlepší ze svého bohatého repertoáru včetně vlastních Variací na píseň Kde domov můj na speciálním benefičním koncertě pořádaném Ukrajinským institutem v New Yorku.

 

Své turné zahájil houslista koncertem v Bohemian National Hall v New Yorku, pořádaným ve spolupráci s tamějším Českým centrem. Program vycházel ze Šporclova posledního alba Paganiniana a setkal se s velkým úspěchem. Jedna z účastnic vyprodaného večera, houslistka a pedagožka Ann Marie Pocklembo, prohlásila, že to byl jeden z nejlepších koncertů, jaký za poslední dlouhou dobu slyšela. „Skvěle zahraný a vybraný program“.

„Hraji ve státech pokaždé s radostí, v New Yorku navíc vždy vzpomínám na svůj koncert v Carnegie Hall, publikum je úžasné a dobrý výkon umí ocenit“, řekl po koncertě houslista a dodal: „Navíc se vždy rád potkám a promluvím s krajany, kteří tu žijí a na mé koncerty chodí. Když slyší mé variace na Kde domov můj, vždy mají slzy v očích., “.

V New Yorku absolvoval Šporcl i výjimečný benefiční koncert pořádaný Ukrajinským institutem ve spolupráci s řadou partnerských organizací. Umělci mnoha národností, které spojuje univerzální hudební pouto, světu ukázali, že lidský duch může zvítězit nad agresí a že světlo dokáže překonat temnotu. „Byl jsem velmi poctěn pozváním zahrát na tomto koncertě a jako kulturní ambasador České republiky se připojit ke špičkovým umělcům, kteří zde vystoupili“, řekl s dojetím houslista. „Zahrál jsem své virtuózní variace na píseň Kde domov můj abych dal najevo, že i Česká republika vnímá situaci na Ukrajině velmi intenzivně“. Výtěžek ze vstupného byl věnován na podporu humanitárních programů pro Ukrajinu a byl simultánně vysílán do celého světa na kanálu Youtube, kde ho též můžete zhlédnout.

Koncertu se kromě Šporcla zúčastnila řada skvělých umělců - např. sólista Metropolitní opery Ain Agner z Estonska, skvělý německý violoncellista Jan Voggel či polský klavírista Adam Golka. Mezi přítomnými byli i zástupci zúčastněných států, včetně českého konzula v New Yorku Arnošta Kareše.

V Kalifornii bude Šporcl pokračovat čtyřmi koncerty v San Diegu a Los Angeles. Turné završí, vystoupením v koncertním cyklu Music By The Sea, pořádaném městem Los Angeles od roku 2012. Po návratu jej čeká řada koncertů v Česku, mimo jiné i poslední koncert letošního cyklu Pražské hudební večery Pavla Šporcla a jeho hostů, na kterém vystoupí spolu s kytaristou Lubomírem Brabcem. Na začátku května poprvé zasedne jako předseda poroty 64. ročníku Kocianovy houslové soutěže. Do USA se vrátí za měsíc, mimo jiné na koncert cyklu Music in the Mansion, který pořádá město Beverly Hills.

sporcl 1

Zdroj foto: soundmartinstudio


 

PřihlášeníBílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Pětihvězdičková Blue Star

modra hvezda200Desetidílný projekt švédského spisovatele Jana Guillou Velké století se dostává do své poloviny. Vracíme se ale zpět k letům, které jsme mohli zaznamenat již v předchozím díle Klapky na očích. Tam jsme ale válečné období prožívali naivním ...

Divadlo

Radošínské Naivní divadlo na scéně Bolka Polívky v Brně

Jaaanosiiik-perex)Na Slovensku mají již od roku 1970 jedinečný divadelní fenomén. Je to Naivní divadlo, původně z vesnice Radošiná, odkud pochází jeho principál Stano Štepka. Nejdřív se jezdilo na Naivní divadlo z Bratislavy do Radošiné, protože to,...

Film

Jak pokračuje legenda Zprávaře

zpravar 200Film Zprávař 2 – Legenda pokračuje, je pokračování kariéry hlasatele zpráv a je konečně tady. Stylová, a přitom nechutná komedie s pevnými prsy a zadky, je přitom dojemná až k pláči.