Procházka lesem? Anebo červivou minulostí?

Procházka lesem? Anebo červivou minulostí?

Tisk

houbarka perexTak schválně. Co se vám jako první vybaví, když se řekne „houbaření“? Mohly by to být třeba ranní procházky po lese, zablácené pohorky, hříbek ukrytý v roztomilém chomáčku mechu nebo třeba vůně jehličí? Určitě ano. Pro hlavní hrdinku nového románu Viktorie Hanišové však sběr hub představuje mnohem víc než to...

Sára žije ve zchátralém domku na Šumavě a každé ráno vyráží na houby, které pak prodává majiteli místní restaurace. Nevede téměř žádný sociální život, je samotářská, vyhaslá. Působí zkrátka podivínsky a my postupně odhalujeme, proč tomu tak je. Prodíráme se křovinami Sářiny minulosti, odkrýváme původ jejích psychických problémů a dozvídáme se, jak se občas mohou pošramotit rodinné vztahy.

K jedné věci se musím přiznat. Přestože je celková atmosféra knihy depresivní, šedivá a potemnělá, dostala jsem chuť vypravit se do lesa na hříbky. Viktorie Hanišová (*1980) totiž píše v tomto směru dosti sugestivně a místy jsem měla dojem, jako bych kráčela lesním porostem se Sárou. Navíc jde o text zasvěcený, který je až po okraj napěchován zajímavými fakty. To musím ocenit. Relativně rozsáhlý prostor je zde věnován „houbařským“ reáliím - autorka popisuje, kde a kdy je možné nalézt rozličné druhy hub a jak který kousek nejlépe zpracovat. Některé čtenáře možná román Houbařka dokonce vyburcuje k tomu vytáhnout konečně jednou atlas a zkusit utrhnout i něco jiného než babku. Upřímně, vůbec by mě to nepřekvapilo. A když už jsme u té motivační linky… Při čtení jsem se nemohla ubránit pocitu, že nutně potřebuju smaženici.

Ale to jsme možná trochu odbočili od ústředního tématu, které je naopak závažné a skličující. Nebudu prozrazovat, jaký jed se ukrývá v Sářině minulosti. Ale možná, že na to přijdete sami, když si pečlivěji prohlédnete obálku knihy. Co se vlastně skrývá za těmi ilustracemi? Vážně vidíte jenom houby…? A když už jsme u toho, opět musím pochválit nakladatelství Host za kvalitně odvedenou grafickou práci. Zejména bych tedy ráda vyzdvihla právě ono nápadité řešení na přebalu - je to příjemně minimalistické a až děsivě výstižné. Tohle se zkrátka Martinu T. Pecinovi povedlo.

Pokud se tedy rádi procházíte s košíkem po lesích a zároveň se nebojíte ponuré četby, mohu Houbařku jenom doporučit. Někdy je zkrátka pozoruhodné zjistit, že červivé nemusejí být jenom houby.

 

houbarka obalka

 

Houbařka
Autorka: Vikorie Hanišová
Žánr: román
Obálka: (s použitím ilustrací Ernsta Haeckela) navrhl Martin T. Pecina
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2018
Počet stran: 309
ISBN: 978-80-7577-456-9


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Melancholie Štefana Margity

200maAlbum plné slavných melodií od šansonu po muzikál, to je nová nahrávka světově proslulého operního pěvce Štefana Margity. Dostala název Melancholie a jde, jak sám pěvec říká, o jeho první album se skladbami na pomezí žánrů. „Když jsem v prodejně Metropoli...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Spisovatel, kvůli kterému nepůjdu spát? Martin Stručovský

V temnotach 200V temnotách je už třetí díl ze série s Matějem Mlynářem od mladého spisovatele Martina Stručovského. Já na něj nedám dopustit na moc jsem se na novou knihu těšila.

 

...

Literatura

Na pomoc začínajícím vědcům

zakl200„Žijeme v době exploze vědeckého výzkumu“, píše slovenský autor nové odborné knihy Základy klinického výskumu, Tibor Hlavatý, internista, vysokoškolský učitel a vědec. Svoji publikaci věnuje studentům a pracovníkům zdravotnických profesí, zabývaj...

Divadlo

Zveme vás na komedii Na Zlatém jezeře

na zlatem jezere200V loňském roce měla premiéru divadelní hra, Na Zlatém jezeře se Simonou Stašovou a Ladislavem Frejem v hlavních rolích.

...

Film

Tibetští mniši a televize

altFilm, který se může pyšnit nálepkou “první skutečně tibetský film”, Tiché svaté kameny, odpovídá kritériím profesionálního filmu délkou i technickým zpracováním. Herecké obsazení je sice poskládané z neherců, ale i ti pod režijním vedením ...