Jen rodiče, kteří o sebe dobře pečují, mají sílu dobře pečovat o své dítě

Jen rodiče, kteří o sebe dobře pečují, mají sílu dobře pečovat o své dítě

Tisk

muj-maly-citlivy-zazrak perexPokud se dítě dá jen obtížně utišit a neustále působí nespokojené, jeho rodiče se často cítí přetažení, bojují s pocity vyčerpání a někdy i viny. Pomoci jim může příručka, která je konkrétními kroky povede k lepšímu zvládání každodenního života a ukáže jim způsoby, jak mohou svému dítěti pomoci. Naučí se vyrovnávat také s vlastními emocemi. 


Autorkou publikace s názvem Můj malý citlivý zázrak je Marei Theunertová, pedagožka, rodinná terapeutka a matka tří dětí. Knihu vydalo nakladatelství Kazda.

Můžou rodiče za své plačtivé, High-Need nebo vysoce citlivé dítě?

Kromě mnoha praktických tipů usnadňujících každodenní rodičovský život kniha obsahuje srozumitelné informace o tom, proč je pro děti, které se narodily s obzvláště citlivým temperamentem, tak důležitá bezpečná vazba a dostatek blízkosti. Mnoho rodin si během náročného období s miminkem klade vinu za to, že je jejich dítě nespokojené. Důvody dětského pláče však mohou mít desítky nejrůznějších příčin. Také názory na to, co je a není takzvaně normální, se naštěstí neustále vyvíjejí. A tak je fajn, že se tím někdo vážně zabývá a pomáhá osobám pečujícím o děti zorientovat se v této problematice. Ukazuje jim například, jak důležité pro celkovou rodinnou pohodu je stanovení potřeb samotných rodičů.

„Neustálé přehlížení vlastních potřeb může vést ke stavům vyčerpání, depresivním fázím a dalším negativním emočním stavům. To má následně dopad na vazbu mezi rodičem a dítětem. A stejné je to i s chozením po horách. Jsme-li hladoví a velmi unavení nebo necítíme-li se bezpečně, nemá smysl se vydávat na cestu, protože těžko budeme myslet na něco jiného a brzy třeba klopýtneme. Obráceně, pokud jsme dobře najedení a máme správné vybavení, můžeme se plně věnovat výzvám, které máme před sebou, ale také krásným výhledům, které nás na cestě čekají.“

Knihu můžete u nás vyhrát: Soutěžte o knihu Můj malý citlivý zázrak

Klíčem k pohodovému soužití je péče o sebe sama

Stěžejní myšlenka knihy, že jen rodiče, kteří o sebe dobře pečují, mají sílu dobře pečovat o své dítě, dává smysl. Musí to být nesmírně náročné, pečovat o děťátko, které hodně pláče a je mrzuté. Líbí se mi, z jakého úhlu se na to autorka dívá, a věřím, že mnoha rodičům použitá perspektiva může pomoci tohle pekelné období zvládnout.

I zpracování knížky mi sedí - přehledné, s logickou strukturou a vývojem, s trefným přirovnáním různých problémů k situacím z jiných sfér života, které vede k lepšímu vstřebání informací. Dobré jsou rovněž stránky nachystané pro zpětnou vazbu rodičů a také průběžné dodávání naděje, že se to časem zlepší, i odvahy, že to mamky a taťkové dokážou. Přínosná může být i pro prarodiče a další osoby, které jsou s rodinami v kontaktu. 

muj-maly-citlivy-zazrak

Můj malý citlivý zázrak
Podtitul: Jak dobře pečovat o náročné a plačtivé děti a nezapomínat přitom na sebe
Původní název: Mein sensibles kleines Wunder (2023)
Autor: Marei Theunertová
Překlad: Martin Richter
Žánr: zdraví a životní styl, populárně naučná
Nakladatelství: Kazda
Vydáno: 2024
Počet stran: 208

Hodnocení: 100 %

www.knihykazda.cz/muj-maly-citlivy-zazrak/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Věřím na šťastné konce a velké návraty, říká Josef Bouda, frontman kapely Karel Gott revival Morava

josef bouda perexNa svých vystoupeních má stále výraznější úspěch, což se už děje i za hranicemi Česka. Řeč je o kapele Karel Gott revival Morava, kde je tím "goťákem" zpěvák Josef Bouda. Hudební formace, která má základnu v Bučovicích, je stále pop...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Ochutnejte Šumavu

sumavska kucharka 200Šumavská kuchařka je novým počinem z dílny nakladatelství Grada. Má podtitul Krásy Šumavy na talíři a autorem je Radek Pálka.

...

Literatura

Uzdravujte se pomocí tajných zbraní přírody

antibio200Nakladatelství Noxi dělá velmi užitečnou práci. V rámci série tématiky spojené s naším zdravím vydalo další knížku, tentokrát věnovanou rostlinným antibiotikům. Ani tentokrát se neodchýlilo od vysoce nastavené laťky a umožnilo čtenářům doplnit si...

Divadlo

1000 věcí, co mě serou aneb zůstaneme kamarádi?

1000veci uvodkaUž je to 865 hejtů, co se na síti objevil blog 1000 věcí, co mě serou. Moderně pojaté fejetony, kterými nás povedená trojice oblažuje a nebojí se pojmenovat věci, které štvou obvykle i nás ostatní, ale nikdy jsme je nedotvořili do „věč...

Film

BELLA A SEBASTIÁN, PŘÁTELÉ NAVŽDY

Sebastian 1Příběh chlapce a jeho psa odehrávající se v savojských Alpách pokračuje. Je rok 1948, Sebastianovi je už dvanáct let, Bella má tři nádherná štěňátka a otec Pierre, kterého si kluk našel, se žení s Angelinou a odjiždějí na svatební cestu do Kanady...