Kampaň Moje tělo je moje startuje

Kampaň Moje tělo je moje startuje

Tisk

moje telo je moje 200„Teprve ve chvíli, kdy jsem trpěla anorexií, mi můj otec řekl, že mi to sluší”

 

 


„I my muži od dětství bojujeme s předsudky. Média (včetně pornografie) ukazují, že muž má být dominantní, úspěšný, za žádnou cenu nebrečet, být svalnatý, mít pekáč buchet a co největší přirození.”

Hodnocení vzhledu, necitlivé poznámky, posměšky, vtipy, urážky, nevyžádané rady – většina z nás to zažila nebo stále zažívá. Body shaming je ve společnosti jev značně rozšířený, mnoha lidem bolestně zasahuje do životů, dokáže zásadním způsobem poznamenat psychiku.

Crowdfundingová kampaň Moje tělo je moje si klade za cíl téma společensky zviditelnit a jasně artikulovat, že si každý člověk zaslouží respekt - a nikdo nesmí být ponižován nebo šikanován kvůli svému zevnějšku.Zakladatelka projektu Moje tělo je moje, hudebnice a autorka Ridina Ahmedová, začala na jaře 2020 natáčet pro Český rozhlas Radio Wave podcast Sádlo o ženách se zkušeností s body shamingem. Během ročních příprav si vyslechla příběhy, o kterých se běžně nemluví: bolavé výpovědi o tom, jak nám do životů zásadně zasahují komentáře týkající se našich těl.

 

moje telo je moje ridina

Podcast Sádlo vyvolal obrovskou vlnu reakcí, posluchačky i posluchači posílají stovky osobních výpovědí. Body shaming se masivně děje dětem, dospělým ženám a mužům. Je zřejmé, že to, jak svoje tělo sami vnímáme, je zásadně ovlivněno informacemi, které slyšíme od rodiny, partnerů i širšího okolí.

Cílem projektu Moje tělo je moje je upozornit na téma body shamingu jako na škodlivý a částečně normalizovaný fenomén zasluhující jediné - vymýcení. Každý člověk má absolutní právo na úctu a slušné zacházení bez ohledu na to, jak vypadá. „Sympatizujeme s pojmem body neutrality – tělo neoslavujeme ani neponižujeme. Zůstáváme v neutralitě, respektujeme jej a zdržujeme se nevyžádaných rad a komentářů,“ říká k vymezení pojmu Ahmedová.

K čemu bude sloužit částka, kterou kampaň Moje tělo je moje na portálu HitHit vybírá? Například k provozu webu mojetelojemoje.cz sloužícímu ke sdílení příběhů, zkušeností, rad a odborných informací. Moje tělo je moje přinese téma do škol formou besed a workshopů, ve spolupráci s dětskými psychology a terapeuty vytvoří brožuru pro rodiče, opatrovníky a učitele s náměty, jak komunikovat s dětmi o tématech týkajících se těla, proběhnou také livestreamy s odborníky, vznikne podcast #mojetelojemoje. „Ve spolupráci s vydavatelstvím dětské literatury plánujeme vznik knihy Moje tělo je moje a chceme vytvořit venkovní putovní výstavu #mojetelojemoje s fotografiemi a příběhy lidí, kteří body shaming zažili a našli si cestu k sebepřijetí.“ Dodává k plánům Ahmedová.

Je čas na změnu. Není mojí povinností vyhovovat představám druhých lidí. Moje tělo je moje.

Více informací: http://hithit.com/mojetelojemoje
www.mojetelojemoje.cz
www.facebook.com/mojetelojemoje
Podcast Sádlo https://wave.rozhlas.cz/sadlo-8398667


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Božská Markéta Krajčovičová: „Příprava složitých dortů zabere i desítky hodin.“

bozska marketa200Markétu Krajčovičovou mohou diváci Prima Love vídávat každý pondělní večer v pořadu Božské dorty od Markéty. Jaká byla její cesta na obrazovku? Jak dlouho připravuje jeden dort? A má ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Nové rodinné centrum Hafíkov: Ráj pro děti všech věkových kategorií

200spI když v Česku momentálně vládne překvapivě teplé jarní počasí, na dětské hřiště je přece jen trochu zima. Pokud máte doma raubíře, který se neustále nudí, určitě ho vezměte do pražské Galerie Butovice. Před nedávnem tam otevřeli nové rodinné centrum Hafíko...


Literatura

Všechny kočky milují Valerianu

Všechny kočky milují ValerianuRecenze Lenky Kališové na druhý díl detektivní série od spoluautora scénáře legendárního seriálu Dr. Who s Vinylovým detektivem. Hlavní hrdina se svou vynalézavou přítelkyní Nev...

Divadlo

To nejlepší z hudebního divadla – to je festival Dokořán!

dokoran 200Letos v červnu Městské divadlo Brno opět nabídne průřez tím nejzajímavějším, co se odehrává v oblasti hudebního divadla na českých i zahraničních jevištích, a vás tak čeká pestrá ochutnávka pozoruhodných uměleckých počinů, které ukážou, co všechno n...

Film

Co zosobňují Oscary

oscar soska200Tak skončilo letošní oscarové klání. Ocenění opět děkovali a vznikal dojem, že Amerika znovu nabídla to nejlepší, co nabídnout mohla. Zvítězilo Argo (na snímku), hlásající že američtí správní hoši dokáží vysvobodit rukojmí i ...