Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho!
O trochu jiné ZOO nám řekla více paní Michaela Musilová.
Řekněte nám v úvodu něco o Para ZOO a Záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim.
Záchranná stanice pro živočichy ČSOP Vlašim již od roku 1994 zajišťuje péči o zraněné a jinak poškozené volně žijící živočichy s cílem jejich vyléčení a navrácení zpět do volné přírody. Dále pečuje o osiřelá mláďata, zajišťuje záchranné transfery živočichů z míst jejich ohrožení anebo například zajišťuje ochranu obojživelníků při jarním tahu.
ParaZOO je zdejší expozicí a jsou zde chována zvířata, která prošla léčením záchranné stanice, ale pro svůj handicap již nemohou být vypuštěna do volné přírody. ParaZOO slouží k ekovýchově a vzdělávání veřejnosti v oblasti ochrany zvířat.
Jako zajímavý turistický cíl je právě Para ZOO záchranné stanice. Jak se k vám tato zvířata dostanou a jakou jim musíte dát péči? Co je na této péči nejdůležitější?
V paraZOO chováme zvířata s nevyléčitelným handicapem, pro který by v přírodě již nepřežila. Dostala se k nám s různými zraněními. Některá byla popálená proudem elektrického vedení, jiná sražena automobilem nebo například poraněna zemědělskou technikou. Máme tu ale také ochočené jedince, kteří byli odchováni v lidské péči.
Všechna přijatá zvířata prochází veterinárním vyšetřením a léčením v záchranné stanici. Zde je důležité klidné zacházení, proto není léčebná část přístupná veřejnosti. Řadu zvířat se podaří vypustit. Ta, která mají trvalý handicap a jsou již uvyklá na péči člověka, přesouváme do expozice, tedy paraZOO. Zde už neprobíhá léčení, ale pouze klasická chovatelská péče, jako je krmení, čištění voliér apod.
Co vše u vás návštěvníci uvidí? Kolik zde máte zvířat a jaké je nejvzácnější? Máte je všechny pojmenované?
Návštěvníci zde uvidí zvířata České republiky. Nejrůznější dravce (jestřáb, poštolka, káně, moták, …), sovy (výr, kalous, puštík, sýček,…), volavky, čápy, krkavcovité ptáky, ale také například kunu či rysa. Nejoblíbenějšími chovanci jsou pak naše vydry. Celkem zde máme zástupce více jak třiceti druhů. Nejvzácnější jsou asi raroh velký, rys ostrovid a sýček. Zajímavá jsou ale všechna zvířata. Pojmenovaná máme zatím jen některá, právo výběru jména mají například adoptivní rodiče.
Jaké je Vaše oblíbené zvíře v Para ZOO a proč? Není pak smutné, když musíte nějaké zvíře vypustit do volné přírody?
Já osobně mám nejraději jestřába. Je to samice, kterou jsem osobně přijímala a pečovala o ni. Každé zvíře je ale něčím nej. Například krkavec Bob umí mluvit, freťák Bohouš je mazel a je legrační pozorovat špačka, jak se po odchodu ošetřovatele z voliéry vrhá ke svému nejoblíbenějšímu krmení, aby mu ho nikdo nesezob. Zvířata z paraZOO se už do přírody, bohužel, vrátit nemohou. Vypouštíme pouze úspěšně vyléčená zvířata z léčebné části stanice. Z vypouštění máme naopak radost, protože se léčení povedlo a můžeme zvířeti vrátit svobodu.
Jak vznikla myšlenka Para ZOO? Museli jste se potýkat s nějakými nepříjemnostmi při zařizování? A jak to máte s financováním?
ParaZOO vznikla za účelem výchovy a vzdělávání. Aby při provázení návštěvníků a výukových programech nebyla rušena zvířata léčená na stanici, tak byla expoziční část od léčebné oddělena. Předponu para jsme zvolili podle vzoru paralympiády, kde závodí handicapovaní sportovci. ParaZOO funguje jako kterákoli jiná zoo, avšak jedinečná je právě svým účelem a příběhy chovaných zvířat. Výstavba proběhla díky dotaci z Operačního programu Životní prostředí, příspěvku Středočeského kraje, Města Vlašim a Lesů ČR, s.p.. Největším oříškem stavby bylo asi vydrárium a vybavení filtrace. Provoz je hrazen především z darů návštěvníků a sponzorů.
Jak vypadá váš běžný den? Co vše máte na starosti? Kolik personálu pracuje na bezproblémovém chodu záchranné stanice a Para ZOO?
Já mám na starosti především administrativu a kontroluji práci ošetřovatelů. Velkou část dne tak trávím u počítače. Provoz obou areálů zajišťují dále celkem 3 ošetřovatelé, kteří mívají rozdělené služby, a veterinární lékařka. Po většinu roku nám navíc pomáhají praktikanti a dobrovolníci. Ošetřovatelé krmí zvířecí pacienty, asistují při veterinárním ošeření a především také jezdí pro zraněná zvířata. Provoz paraZOO a léčebného areálu je oddělený.
Musíte se kvůli Vaší práci nějak speciálně vzdělávat? Pokud ano, jak a kde?
Musíme mít ze zákona splněný kurz o péči o handicapovaná zvířata, dále máme kurz na odchyt toulavých zvířat a jezdíme na různé semináře týkající se problematiky ochrany zvířat, jejich ošetřování a péče. Základem pro naši práci je však především naše vzdělání v oboru biologie a zoologie a také zkušenosti z různých praxí a našich soukromých koníčků.
Nabízíte i adopci zvířat. Můžete nám o tom říci více informací, kdyby se našel někdo, kdo by měl zájem podpořit záchrannou stanici?
Adopce zvířat je jednou z možných forem podpory naší činnosti. Návštěvníci mohou přispět na krmení a péči o vybrané zvíře chované v paraZOO a stát se tak jeho adoptivním rodičem. Za odměnu bude jejich jméno uvedeno na voliéře tohoto zvířete, na našich internetových stránkách a dostanou certifikát dárce a volné vstupenky do paraZOO. Podporou daného zvířete přitom přispějí zároveň i na činnost záchranné stanice, neboť nám, díky jejich podpoře, zbyde více financí na pokrytí veterinární péče a ošetřování zvířecích pacientů.
Nabízíte i nějaké suvenýry? Jaké?
Návštěvníci si mohou zakoupit tričko, hrníčky, magnetky, placky, pohledy, plakáty anebo například samolepky. Postupně se snažíme nabídku doplnit.
Přichystali jste si nějaké akce na prázdniny? Zde je prostor pro pozvánky a lákání.
V paraZOO bude probíhat příměstský tábor a běžné prohlídky. V přednáškovém sále se konají různé výstavy, semináře a ekovečery tj. přednášky s nejrůznější přírodovědnou anebo cestovatelskou tematikou. Mimo paraZOO probíhají vypouštěcí akce, kdy k vypouštění vyléčených pacientů zveme veřejnost a na příběhu daného zvířete lidi učíme, jak lze zvířata chránit.
Kde mohou naši čtenáři najít více informací o Para ZOO?
Nově postupně budujeme webové stránky www.parazoo.cz . Dále o nás občas mohou zahlédnout článek v novinách anebo slyšet v rádiu či jiných mediích.
< Předchozí | Další > |
---|