Young adult se čte čím dál víc. Posouvá se i věková hranice

Young adult se čte čím dál víc. Posouvá se i věková hranice

Tisk

ya 200Čtení knih je nejen forma rozvíjení osobnosti, ale i jistý trend. Paradoxně se lidé během kovidu čím dál častěji začali uchylovat ke knihám. Co se stalo největším fenoménem v literatuře pro mladé dospělé čtenáře? Jací spisovatelé a hrdinové jsou nejvíce v popředí?

 

 

To, že kniha podporuje fantazii a rozvíjí osobnost, což se o filmovém ztvárnění mnohdy říci nedá, všichni víme. Ovšem najít si čas na čtení v dnešní uspěchané době, to už není taková samozřejmost. Přitom čtení může zvyšovat sebevědomí, pomáhat rozvíjet komunikační dovednosti, zlepšovat gramatiku, být sexy a hlavně obohacovat duši.

Největší skupinou pro rozvoj člověka mnohdy nebývá mezi těmi nejmenšími, ale právě mezi mladými dospělými. Americká knihovnická organizace definuje čtenáře literatury „young adult“ jako náctileté a mladé mezi 12-18 lety. Z výzkumů pořádaných mezi čtenáři však vyplynulo, že knihy vycházející pod tímto štítkem čtou mladí lidé až do věku 30 let. Důvod? Nejen její čtenáři rostou, ale stárnou i její autoři. Obě tyhle skupiny se posouvají – autoři často k dospělejší tvorbě. A čtenáři s nimi. V posledních letech se tak young adult tvorba více segmentuje – najdeme v ní knihy pro mladší čtenáře i pro ty starší. Ti navíc často zůstávají příběhům pro young adults věrní, i když už by jim fakticky měli odrůst. Zkrátka proto, že mají tenhle „žánr“ rádi.

Oblíbenost těchto knih je mnohdy jednoznačná. Většina young adult příběhů má v sobě zakomponovanou silnou romantickou linku a obzvlášť pokud se nejedná o první lásku a problémy spojené s pubertou, můžou se ho klidně vychutnat i starší čtenáři.

ya 1

Český trend LGBTQ+ témata

Aktuálně jsou v Čechách hodně trendy LGBTQ+ témata. Tento trend je viditelný i u seriálů a filmů pro teenagery. V oblibě nechybí ani témata psychického zdraví, vztahy a jejich případná toxicita. U young adult fantasy taky najdeme určité fenomény, trendy – mezi nimi jsou víly a aktuálně se na výsluní dostávají i upíři. Co se týče knižních hrdinů, silné zastoupení mají ženy, které řeší svoji identitu, hledají samy sebe či vztahy. U fantasy literatury mají tyto hrdinky mnohdy nějaké zvláštní až nadpřirozené schopnosti.

Zavedení autoři

Mezi nejprodávanější autory tohoto žánru patří bezesporu Sarah J. Maasová (Dvůr trnů a růží), Leigh Bardugo (Griša), Holly Blacková (Krutý princ) nebo Ruta Sepetys (Mlčící fontány, Musím tě zradit).

Bitka o Srdcerváče

Hitem posledních měsíců je komiks Srdcerváči od Alice Osemanová. Byl oblíbený sice již v minulosti, je v něm LGBTQ+ tématika, ale právě i mentální zdraví a zpracovává tak téma poruchy příjmu potravy, šikanu či jiné, ale po úspěchu seriálu na Netflixu, se prodeje těchto knih doslova „urvaly“.

Aktuálně vypadá novodobý trend upírů. V České republice se poměrně dobře rozvíjí mikrotrend fantasy knih se základem ve slovanské mytologii. A pak tu samozřejmě stále jsou a budou „moderní“ témata, jelikož autoři poměrně rychle reaguje na aktuální dění, na to co hýbe mladými lidmi. Tudíž do budoucna to může být i větší důraz na další menšiny, lidská práva, ale třeba i témata spojená s klimatickou krizí apod. V „koláči“ prodejnosti knih je zastoupení young adult zhruba na 12 % tržeb.

Díky těmto faktům má na knižním trhu ojedinělé místo festival HumbookFest, který je největší akcí tohoto typu ve střední Evropě. Jeho popularita je tak velká, že přestože by v roce 2020 HumbookFest díky restrikcím pouze jako online akcí, byl o něj nevídaný zájem. V roce 2021 se sice covid na návštěvnosti podepsal, 2022 se co do zájmu o vstupenky, vracíme do předcovidových dob. Což i vzhledem k aktuální ekonomické situaci je velký úspěch.

ya2

HumbookFest láká nejen knižní nadšence

V sobotu 26. listopadu 2022 se v pražském O2 universu uskuteční již 7. ročník HumbookFestu. Od 10 do 19 hodin budou moci účastníci navštívit workshopy, přednášky i besedy vše v tématice young adult žánru. Mohou se také zúčastnit cosplay přehlídky v kostýmu některé ze svých oblíbených knižních i neknižních postav.

Tento knižní festival je ve střední Evropě zcela unikátní rozsahem i velikostí a letos jej navštíví hned dvě zahraniční autorky – Margaret Rogerson (Kouzla rodu Thornů, Magie havranů) a Samantha Shannon (Kostičas, Když spadne maska). Mimo tyto slavné spisovatelky ale přijedou i čeští autoři, například Nofreeusernames, Pavel Bareš, Kateřina Šardická nebo youtuber Radek Starý neboli sterakdary, nebude chybět ani spousta nováčků na poli YA, kteří na HumbookFestu představí svoje debuty.

ya4

Ale HumbookFest není jen o knihách, je taky o cosplay a dalších fenoménech – besedovat se tak bude třeba o Dračím doupěti a různých dalších hrách na hrdiny, o tvorbě podcastů budou s dalšími tvůrkyněmi debatovat výherkyně soutěže o nejoblíbenější podcast roku Lucka a Bára z Opravdových zločinů a o tom, jak pojímat zábavně méně „sexy“ témata jako třeba národní obrození se pobaví Markéta Lukášková a Karolína Zoe Meixnerová. A samozřejmě nezapomínáme ani na témata týkající se bookstagramu a TikToku nebo právě na ta závažnější týkající se duševního zdraví a podobně.

ya 4

Vstupenky pro vozíčkáře s platným průkazem ZTP/P a jejich doprovod jsou v prodeji přes oddělení péče o zákazníky. Kontaktujte nás pomocí tohoto odkazu, přikládejte prosím naskenový průkaz ZTP/P. Pořadatelem akce je Albatros Media a.s. 5. května 1746/22, 140 00, Praha 4, Česká republika.

Zdroj foto: Albatros Media, Anna Musilová

Více o HumbookFestu najdete na www.humbook.cz a na sociálních sítích Humbooku.


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole

Tapír

  • Tapír 6/2022
    Zimní číslo Tapíra je venku! Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)  
  • TAPÍR 5/2022
    Podzimní číslo Tapíra je venku! Těšit se můžete na rozhovor s Danem Černým, který to dotáhl až ke kreslení kačerů...
  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
Banner

Rozhovor

Nanovo: „Snažíme se prodávané předměty vytrhávat z kontextu doby a zasazovat je do moderních interiérů.“

nano200Přinášíme vám rozhovor s Jirkou Mrázkem a Adamem Karáskem, kteří stojí za eshopem a dnes i kamennou prodejnou s názvem Nanovo. Ta se zaměřuje především na designový nábytek druhé poloviny 20. století a my se zeptali, jak k tomu vlastně došli a na spoustu ...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Routa, maminka a otakárek

Otakarek 9Jsou to už dva roky, co jsem si koupila sazeničku Routy vonné. Už tenkrát jsem se hodně těšila, až vykvete a já se konečně dozvím, jak vlastně ve skutečnosti voní. Letos se keříček parádně rozkošatil a už v květnu kvetla ostošest. Takže jsem si ...

Z archivu...


Literatura

Upozaděný filmař Ladislav Helge
ImageZ českých režisérů patří Ladislav Helge (narozen v roce 1927) mezi nejvíce upozaděné. Po roce 1968, kdy byl propuštěn z Barrandova, už nenatočil jediný film. A přitom právě on patřil k tvůrcům, kteří u...

Divadlo

Zlínské divadlo čekají dvě kulturní neděle

 

divadlo zlin 200Městské divadlo Zlín má stále zavřeno, ale čekají je dvě neděle s divadlem, alespoň ve formě audio a online.

...

Film

Jak si vytváříme mýty: Ztraceni v Mnichově

Ztraceni perexZpola mystifikační, zpola demystifikující komedie Petra Zelenky ZTRACENI V MNICHOVĚ, na jejíž výrobě se podílela též Česká televize, vzbudila největší poprask nikoli svým tvarem či příběhem, nýbrž téměř předná...