Reportážní čtyřdílný seriál Českého rozhlasu popisuje zvukově bohatou formou rozhodující okamžiky českých dějin v souběhu s dějinami slavné automobilky Tatra

Reportážní čtyřdílný seriál Českého rozhlasu popisuje zvukově bohatou formou rozhodující okamžiky českých dějin v souběhu s dějinami slavné automobilky Tatra

Tisk

Osmicka-a-jeji-pratele200Její automobily byly symbolem doby v těch nejlepších i nejhorších letech našich dějin a jejich pohodlí využívaly největší osobnosti naší historie, jakými byli Tomáš Garrigue Masaryk, pánové Hanzelka a Zikmund nebo Jan Werich.

 

 

Seriál odhalí nečekaná tajemství, třeba magii číslování jednotlivých vozů, prozradí neznámé věci ze života slavných konstruktérů i zvláštní vztah herce Luďka Munzara k milované Tatře.

Obsah CD:

1.díl – Od kočárů k prezidentovi
Jak se to stalo, že se u nás podařilo postavit první automobil ve střední Evropě? Jaké palivo se tehdy využívalo místo dnešního benzínu? A proč nakonec nezvítězil elektromobil? To vše se dozvíte v prvním díle seriálu.

2.díl – Od 11 k 57
První slavné vozy, které ovlivnily dějiny automobilismu. Jaké je tajemství číselných kódů slavných vozů a proč si Vlasta Burian oblíbil Hadimršku?

3.díl – Osmička a její přátelé
Aerodynamické unikáty Tatra 77 a 87 – aneb přelomový vůz dobývá svět – i díky pánům Hanzelkovi a Zikmundovi. Co se stalo se slavným konstruktérem Hansem Ledwinkou? A proč navštívili konstruktéři z Tatry věznici v Novém Jičíně – tajně a v noci?

4.díl – Náklaďáky vítězí
Nástup skvělých nákladních vozů a soumrak vývoje osobních aut. A víte, proč se třeba silné osmikolové Tatře říkalo Drtikolka? A dovedete si představit. Že tento kolos mohl táhnout až 100 tun nákladu?

Ondřej Kepka říká:

Když jsem nedávno sledoval reprízu filmu Prázdniny pro psa, vzpomněl jsem si opět na vozy Tatra. Tento film proslavil osmikolovou obrovskou Tatru 813, které se od té doby začalo říkat Drtikolka podle filmového jména Vladimíra Kratiny. Čísla provází Tatru celým svým vývojem – s číslem sedm si místo jiné pohrával i slavný konstruktér prvních aerodynamických vozů Tatra Erich Übelacker.

S vozy automobilky Tatra šla českými dějinami hrdost, světová prvenství, vavřínové věnce vítězů světových závodů, ale také tragédie, smutek, pohrdání, lidská neštěstí, pláč, vězení. Automobily značky Tatra sehrály v českých dějinách významnou roli. Připomeňme legendární a světoznámou „osmičku“ Tatru 87, se kterou Hanzelka se Zikmundem objeli celý svět. Přelomový byl model Tatra II., který přinesl do automobilového světa zcela novou konstrukci podvozku. Velkou kapitolou jsou těžké terénní nákladní vozy a vojenské speciály, včetně těch obrněných.

Uslyšíte originální zvuky motorů jednotlivých modelů, často doslova prolezeme jedinečné typy vozů, které dodnes s sebou nesou atmosféru své doby nebo atmosféru závodů, kde vyhrávaly – jako třeba Bagina s číslem 8 – bugina konstruktéra Václava Krále.

Přijměte pozvání do krásného světa zapálených konstruktérů, nadšenců, kteří často doslova „na koleně“ připravovali technické novinky, které často obdivoval celý svět.

Děkuji zaměstnancům a spolupracovníkům obou kopřivnických muzeí Tatra za velkou pomoc při natáčení seriálu, zejména: Radomíru Smolkovi, Karlovi Rosenkranzovi, Zdenku Kübelovi, Jiřímu Slanému, Ondřeji Skácelovi a Michaele Bartlové. Rád bych také poděkoval reportérovi Tomáši Černému, který mě naučil pracovat s rozhlasovým reportážním mikrofonem. Mikrofon magnetofonu byl sice mojí nejoblíbenější hračkou už od dětství, ale klasickou rozhlasovou reportáž jsem natočil až pro Nedělní ráno nebo seriál Na návštěvě u Karla Čapka.

Kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS a.s. se řadí mezi nejstarší automobilky světa a svou více než 170letou nepřetržitou činností značným způsobem ovlivnila automobilový průmysl nejen v České republice, ale i v zahraničí. Nákladní vozidla se značkou TATRA jsou založena především na tatrovácké koncepci automobilu, kterou se doposud nepodařilo nikomu úspěšně napodobit. Vedle výroby aut věnuje značnou pozornost i uchovávání historického dědictví, tj. restaurování a vystavování historických vozidel Tatra.

Osmicka-a-jeji-pratele

Ondřej Kepka: OSMIČKA A JEJÍ PŘÁTELÉ
Celkový čas 106 min 4 s

Pořadem provází Ondřej Kepka a Radomír Smolka
Účinkují Michaela Bartlová, Ondřej Skácel, Karel Rosenkranz, Barbora Munzarová a další
Dramaturgie Daniel Kupšovský
Režie Ondřej Kepka

Vydal Ondřej Kepka ve spolupráci s Radioservisem, a.s.

Více informací: www.radioteka.cz


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Pavlína Senić: „Posluchačům vážné hudby přeji, aby v ní vážně objevili její nesmrtelnost!!!“

senic perexTentokrát vám přinášíme rozhovor s velmi příjemnou dámou, vokalistkou Pavlínou Senić. Jak pečuje o své zlato v hrdle, jak si rozumí s manželem Tomášem Úlehlou a jaká je matka? V tomto rozhovoru se dozvíte plno dalších zajímavých věcí… 

Praštěný nápad Kuny Elišky

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Vydejte se na plavbu po norských fjordech

zena z kajuty10 200Audiotéka ve spolupráci s nakladatelstvím Leda přinesla zároveň s knihou novinku Žena z kajuty č. 10 od spisovatelky Ruth Ware, která je ceněna pro její thrillery. Vydejte se na moře a buďte rádi, že jste v suchu…


Literatura

Když tajemství vyplouvají na povrch…

sedmilharky perexKaždý v sobě nosíme nějaká tajemství. Ukrýváme své obavy, trápení, touhy, démony z minulosti. Člověk je jako oceán a mnohdy je těžké uhádnout, co na nás číhá pod jeho hladinou. Kniha Sedmilhářky (v originále Big Little Lies) austral...

Divadlo

Osmyčky, totální unférie z dějin národa českého

Osmycky plakatProsím ten název není s hrubkou. Autoři opravdu svůj kabaret nazvali Osmyčky. V brněnském Městském divadle se představili místní autoři, kteří už mají za sebou několik inscenací, většinou uváděných v létě na Biskupském dvoře Moravského zem...

Film

Mumie omotaná temnými silami

Mumie perexKdyž dobrodruh Nick Morton (Tom Cruise) a archeoložka Jenny Halsey (Annabell Wallis) objeví sarkofág egyptské princezny Ahmanet (Sofia Boutella), netuší, co bude následovat. Ahmanet totiž před dvěma tisíci lety chtěla převzít vládu v Egyptu po sv...