Když vaše srdce bije v rytmu valčíku Na krásném modrém Dunaji...

Když vaše srdce bije v rytmu valčíku Na krásném modrém Dunaji...

Tisk

srdce evropy 200Milostný dopis Vídni, hledání kořenů, zamyšlení nad českou národní povahou, pozoruhodný dialog dvou vyprávěcích hlasů, které dělí dlouhá desetiletí, i osobitou love story: to vše a leccos dalšího nabízí nový román nositelky ceny Magnesia Litera Pavly Horákové. SRDCE EVROPY vychází i jako audiokniha z dílny vydavatelství OneHotBook. Pod režijním vedením Hynka Pekárka ji načetly herečky Petra Bučková a Johanna Tesařová. Sama autorka navíc namluvila svoji poznámku ze závěru knihy.

 

 

Pozoruhodný dialog dvou vyprávěcích hlasů, které dělí více než sto let. Z naší přítomnosti se ozývá učitelka Anežka, která se snaží vyznat ve vlastních zmatcích i v nepřehledné době. Zároveň přemýšlí nad rukopisnými paměťmi moravské venkovanky Kateřiny, svérázné, sebevědomé ženy, která nedostatek formálního vzdělání vynahrazuje vrozenou bystrostí a vnímavostí. Mezi mnoha tématy, jež obě roviny vyprávění spojují, vyniká jedno: fascinace, kterou obě ženy pociťují tváří v tvář Vídni, tomuto zvláštnímu amalgámu světáctví a provincialismu, hektické současnosti a nostalgie po nenávratně uplynulé minulosti, cizího a důvěrně známého – a svého času také druhému největšímu českému městu. Kateřina pobývala ve Vídni v roce 1912, tedy v době, kdy sláva pyšné císařské metropole vrcholila. V roce 2020 se do Vídně v jejích stopách vydává Anežka, aby se o své předchůdkyni dozvěděla víc. Přitom zjišťuje, jak pevně provázané jsou dějiny českých zemí a Rakouska, objevuje skutečnosti, o nichž se u nás příliš nemluví, či dokonce mluvit nesluší, do toho řeší svůj milostný život, a jakoby mimoděk přichází na to, kým vlastně je – a kým by chtěla být – ona sama.

Zvukovou verzi románu režíroval kmenový režisér vydavatelství OneHotBook Hynek Pekárek. A říká: „Představuji si, že Pavla Horáková psala svůj román-esej v duchu, na ulicích Vídně, ve vlaku, i na cestách po Moravě, všude, kde prozkoumávala místa spjatá s historií své rodiny. Srdce Evropy našla v srdcích lidí, v jejich jedinečných osudech proplétajících se v dějinách habsburského mocnářství, s jehož pádem jsme ztratili velký kus své identity. A po kouscích faktů, které ve Vídni a jinde poctivě ‚vychodila‘ či v pracovně nad dobovými prameny ‚vyseděla‘, nám ho vrací.“ Do rolí dvou generačně vzdálených vypravěček vybral herečky Johannu Tesařovou (Kateřina) a Petru Bučkovou (Anežka). K jejich výkonům dodává: „Johanna Tesařová interpretuje pasáže pamětí prababičky Kateřiny s autentickým prožitkem a bravurně zvládá úskalí osobitého stylu i pastiček slov v místním nářečí. A Petra Bučková? Podívejte se na fotografii, kde je společně s Pavlou Horákovou! Nešlo přece obsadit žádnou jinou! A to jsem vybíral podle hlasu! Intuice je někdy nenahraditelná.“

srdce evropy1

Pavla Horáková (* 1974)
Rodačka z Plzně vystudovala překladatelství, tlumočnictví a serbistiku na FF UK. V letech 2001–2007 pracovala jako redaktorka anglického vysílání Českého rozhlasu a blýskla se literárními překlady z angličtiny (Vonnegut, Bellow, Pynchon, Banks ad.). Autorsky se uvedla dětskou detektivkou Tajemství Hrobaříků (první vydání 2010), posléze rozšířenou o svazky Hrobaříci v podzámčí (2011) a Hrobaříci a Hrobaři (2012). Přispěla do kolektivní prózy Johana (2018). S kolegou Jiřím Kamenem vytvořila dvacetidílný rozhlasový cyklus Polní pošta – příběhy Čechů za první světové války, na jehož základě vznikly knižní soubory Přišel befel od císaře pána (2015) a Zum Befehl, pane lajtnant (2018). Největším úspěchem spisovatelky žijící na pražských Vinohradech je cena Magnesia Litera 2019 za román Teorie podivnosti (v audioknižní podobě vydal OneHotBook roku 2019). V roce 2021 jí vyšel román Srdce Evropy, při jehož psaní čerpala z pamětí vlastní prababičky.

Petra Bučková (* 1978)
Herečka s talentem na jazyky a zálibou v adrenalinu se narodila v Brně, vyrůstala v Táboře a nyní žije v Praze. Po dokončení JAMU prošla několika divadelními scénami na Moravě i ve Slezsku (Divadlo Petra Bezruče, HaDivadlo, Husa na provázku, Polárka ad.) a nakonec zakotvila v souboru pražského Divadla Na zábradlí. Kromě toho je členkou ansámblu projektu Lukáše Hejlíka LiStOVáNí a objevila se v řadě tuzemských i zahraničních filmů a seriálů (např. Vraždy v kruhu, Hlava Medúzy). Ztvárnila také postavu Martyho matky v internetovém seriálu #martyisdead, který v roce 2020 získal mezinárodní cenu Emmy a později i Českého lva za mimořádný počin v oblasti audiovize.

Johanna Tesařová (* 1945)
Celoživotní lásku k divadlu a umělecké vlohy zdědila Johanna Tesařová po rodičích, otec Alois Tesař byl operním a operetním zpěvákem, maminka zpívala ve sboru. Herectví vystudovala na JAMU v Brně, kde také získala první angažmá v divadle Husa na provázku. Po třech letech se na celou jednu dekádu přesunula do Ostravy, kde hrála v Divadle Petra Bezruče. Zahrála si také ve známých filmech jako Katapult (1983) či Slavnosti sněženek (1983). V roce 1992 byla angažována do činohry Národního divadla a působí zde dodnes. Účinkuje i v těchto audioknihách vydavatelství OneHotBook: Dědina (2019), Svědectví o životě v KLDR, Čekání na spoušť (obě 2021).

Audiokniha vyšla ve stejný den jako tištěná kniha, jedna z novinek letošního Velkého knižního čtvrtku. Další očekávaný titul této podzimní knižní události, nový román Jaroslava Rudiše s názvem Winterbergova poslední cesta, vyjde rovněž jako audiokniha. Připravuje ji režisér Michal Bureš s interpretem Pavlem Baťkem a posluchači se na ni můžou těšit koncem listopadu.

srdce evropy 2

Pavla Horáková: SRDCE EVROPY
Účinkují: Petra Bučková, Johanna Tesařová a Pavla Horáková
Délka: 14 hodin 53 minut

https://onehotbook.cz/collections/novinky/products/srdce-evropy


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Rozhovor

Matěj Homola: „S fanynkami jsme měli vždy krásné a kolikrát nadstandardní vztahy. Nerad bych zabíhal do detailů, toto tajemství si střeží každá kapela.“

wohnout homola200Kdo by neznal kapelu Wohnout. Energičtí kluci s výraznými texty a rychlou rytmickou muzikou. Když je slyšíte hrát live, tak vaše nohy zkrátka nezůstanou v klidu a než se nadějete, skáčete jak střelení. Vy si teď můžet...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Nejznámější bajky - Ezop – La Fontaine – Krylov

baj 200Hlas Jiřího Lábuse si každý z nás primárně spojí s postavou  „Marge“ ze seriálu Simpsonovi, které svůj hlas propůjčil (jako další můžeme jmenovat seriál MASH nebo „animák“ Já Padouch).  Není od věci, že díky této hlasové variabili...


Literatura

Nenechte se stáhnout Ke dnu

Ke dnu PEREXV Odeonu vyšel druhý román autorky Anny Bolavé s názvem Ke dnu. Ten volně navazuje na její prvotinu Do tmy, za kterou loni obdržela Magnesii Literu za prózu. I tentokrát jsou její šance vysoké…

...

Divadlo

Mnoho nápadů láme Pitínskému dudákovi vaz

dudak perexNic nesluší historické budově Národního divadla tolik, jako inscenování českých klasických dramat a oper. Z tohoto důvodu připravila činohra Národního divadla ve své 131. divadelní sezoně pro svou první scénu návrat Tylova Strakonického dudáka a ...

Film

Vykutálená parta z Madagaskaru je zpět

altČtveřice zvířecích uprchlíků z newyorské ZOO se k nám vrací ve svém třetím dobrodružství. Tentokrát je osud zavede do kasina v Monte Carlu, stanou se součástí bankrotujícího cirkusu doufajíce, že s jeho pomocí se dostanou nazpět do své milované domoviny, broo...