Napínavý krimi příběh odehrávající se v zimě roku 1789 v Jizerských horách
Banner

Napínavý krimi příběh odehrávající se v zimě roku 1789 v Jizerských horách

Hornicek Carostrelec 200Kniha Jana Horníčka byla v září 2020 vyhlášena vítězem 25. ročníku Literární ceny Knižního klubu.

 

 

 

Cesta z Reichenbergu do Hejnic se klikatí strmým, zalesněným průsmykem. Stmívá se, nad horami vyje a běsní sněhová bouře. Během namáhavé jízdy se v dostavníku seznamují dva muži. Otec Vilém – kněz, který prchá před svou minulostí – a doktor Šulc, podivínský lékař z Vídně. Ti dva mají pramálo společného, brzy se však ukáže, že je dohromady nesvedla náhoda, ale něčí lstivý úklad. Oba vědí až příliš o temném případu svatokrádeže. Pátrání se komplikuje, dva týdny po vyloupení hejnického kostela dojde k sérii krvavých vražd. Souvisí to celé s nebezpečnými intrikami, které splétá místní opat? A co tají bývalý vojenský kaplan z nedalekého Bílého Potoka? Vyšetřování posléze zavleče naše hrdiny hluboko do hor mezi pytláky a pašeráky, jimž vládne pověstný čarostřelec Tapper. Je mrazivý únor léta Páně 1789.

Jak vznikl námět románu Čarostřelec, se kterým jste uspěl v soutěži Knižního klubu? Údajně vám byla inspirací severská detektivka.

Čarostřelec vznikl při putování malebnou krajinou Jizerských hor. Původním inspiračním zdrojem byl ale chladný kalkul. Chtěl jsem se prosadit na literární scéně; chtěl jsem, aby se moje knížky četly a prodávaly. A co se dnes dobře prodává? Svižná a čtivá severská detektivka. Rozhodl jsem se tedy napsat svižnou a čtivou severskou detektivku. Jenže odkud? Chtělo to nějaké temné, drsné místo, zimu a sníh... A tak mě napadlo, proč bych nemohl dějiště zasadit do Jizerek, když jimi právě putuji?

A motiv? Co nějaké nebezpečné tajemství?

Vybavila se mi strašidelná pověst o čarostřelcích a měl jsem rázem i námět. Soukolí se začalo otáčet. Když jsem se pak po několika dnech vrátil z hor, sedl jsem k počítači a za tři hodiny jsem měl základní koncept, náčrt postav i rozvržení do kapitol.

Pocházíte z Rychnova nad Kněžnou, máte tedy asi blízko k Orlickým horám. Čarostřelec se nicméně odehrává v Jizerských horách. Proč právě tam? A jak tamní legendy vstoupily do vaší knihy?

Orlické hory mám pochopitelně prochozené taky. Jsou tam hezká místa, ale asi mi k srdci nikdy nepřirostly tak jako Jizerky. Navíc Čarostřelec se nikde jinde odehrát nemůže. Už kvůli oněm pověstem. Nejen té o ďábelském zaklínání kulí, ale i dalších, s nimiž doktor Šulc hned v první kapitole čtenáře seznamuje. Navíc Jizerské hory mají svůj neopakovatelný svéráz. Je tu ze všech českých hor nejvíc sněhu a jsou tu nejtužší zimy. Krajina je divoká a nespoutaná a jsou tu zákoutí tak nádherná, že se slovy nedají vylíčit. Pochopí to jen ten, kdo se někdy toulal mezi jezírky s černou vodou a hledal trsy břízy trpaslicí. Nebo kdo se s krásnou dívkou koupal pod vodopádem v mrazivém Štolpichu.

Děj příběhu se odehrává v roce 1789. Proč jste si zvolil právě tento rok a do jaké míry jste se inspiroval reálnými historickými událostmi? Zmiňujete zednáře a jejich pikle na severu Čech, pruskou tajnou službu, padnou i některá známá jména, například hrabě Clam-Gallas a jiní…

Když jsem měl v kupě základní kostru příběhu a věděl jsem, jaké kulisy potřebuji, začal jsem hledat místo na časové ose, kam svůj příběh zasadit. Začal jsem poněkud zeširoka, ale posléze se mi časový úsek čím dál více zužoval. Po napoleonských válkách už na mě bylo pozdě. Zároveň jsem potřeboval, aby byly v běhu josefínské reformy. Posléze jsem zjistil, že příběh, jaký jsem si zamanul, se jindy než v zimě roku 1789 zkrátka odehrávat nemůže. Velké historické události zasahují do děje jen okrajově, ale snažil jsem získat o nich aspoň základní přehled a přečíst si pár knih. Reálných postav té doby se v románu mihne víc, ačkoli hlavní protagonisté jsou všichni smyšlení.

(Jan Horníček pro Týdeník Rozhlas 11/2021)

Z rozhovoru s Martinem Pechlátem pro Týdeník Rozhlas č. 27, který vyjde 28. 6. 2021:

Martin Pechlát je klidná síla českého divadla a filmu. Na obrazovce nebývá vidět v hlavních rolích, ale ani v těch menších ho nepřehlédnete. Divadlo, to je jiná. Má obě prestižní herecké ceny a třeba v titulní roli Fausta v Národním divadle podává výkon, který patří k nezapomenutelným. „Je mi úplně jedno, co hraju,“ říká častý představitel podivínů všeho druhu. A režisér Jan Hřebejk, s nímž jsem se o Martinovi bavil, charakteristiku upřesňuje: „On je výbornej, protože umí jak kladný hrdiny, tak záporáky.“

(…)

Letos jste načetl pro rozhlas historickou detektivku Jana Horníčka Čarostřelec, právě vychází na CD. Ten příběh mísí fikci a historické reálie, oslovuje vás tento žánr?

Mám tenhle typ literatury moc rád. A baví mě, když má knížka napětí, když vás nechce pustit. Taky se mi dobře pracuje s režisérem Jakubem Doubravou. Rozumíme si, jsme naladěni na stejnou vlnu.


Čarostřelec se odehrává na konci 18. století v zapadlém koutu Jizerských hor a titulní zlosyn tam prchá před spravedlností na lyžích. Vím, že jste i vy propadl jejich kouzlu. Jste dobrý lyžař?

Řekl bych, že lyžař jsem průměrný, mám svoje tempo a svoji rychlost, nepouštím se do žádných větších akcí a černé sjezdovky nevyhledávám. Lyžovat jsem se naučil hodně pozdě, až někdy v sedmadvaceti. Do té doby jsem to neuměl, a tak jsem lyžováním pohrdal… (smích) Až když se mi narodily děti, začali jsme s nimi jezdit na hory a já si řekl, proč to taky nezkusit. Konečně jsem se přestal stydět a na té dětské „pomičce“ se pomalu rozlyžovával, až jsem tomu nakonec úplně propadnul.
(…)

JAN HORNÍČEK (*1989) vystudoval matematické inženýrství, poté přednášel na Vysokém učení technickém v Brně, nyní vyučuje matematiku na gymnáziu v Hradci Králové. Kromě exaktních věd má ale blízko i k humanitním oborům – historii, psychologii, filozofii a v neposlední řadě k literatuře. V roce 2020 se stal nositelem Literární ceny Knižního klubu, jejíž porotu okouzlil historickou detektivkou Čarostřelec. 

Hornicek Carostrelec

Jan Horníček: ČAROSTŘELEC
Čte Martin Pechlát
Celkový čas 4 hodiny 39 minut


Audiokniha vznikla ve spolupráci s Euromedia Group, a. s.


https://www.radioteka.cz/detail/croslovo-653474-jan-hornicek-carostrelec


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Baletka Kateřina Voldánová: „Zahrát lišku nebo loupežníka je něco jiného, než pološílenou dívku.“

Katerina Voldanova 200Baletní studio Regina se nachází v Ústí nad Labem a jeho renomé stoupá díky paní ředitelce Regině Holubové Blažkové a velkému množství talentovaných tanečnic a tanečníků. Jednou z nich je Kateřina Voldánová, která po rolích v...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Darda v podání Báry Hrzánové: Vzpruha pro ženy, co maj v životě pech!


darda douskova hrzanovaDarda
- audiokniha - je volným pokračováním bestsellerů Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák autorky Ireny Douskové. Audioknihu předčítá nepřekonatelná ...


Literatura

Jiří Březina: Polednice – detektivka ze sídliště

polednice 200Nakladatelství Motto vydalo v srpnu nejnovější detektivní příběh mladého nadějného českého spisovatele Jiřího Březiny, knihu Polednice. Dokázal Březina navázat na úspěch kritikou i čtenáři ověnčeného románu Na kopci, který nakopl jeho kariéru?...

Divadlo

Hmyzí revue ve Zlaté kapličce

ze zivota hmyzu perexZáměrem alegorických děl bylo odjakživa nastavovat společnosti zrcadlo a pomocí jinotajů přesně, i když převážně skrytě, poukazovat na palčivé problémy, které jsou ve většině případů přehlíženy. Ve Zlaté kapličce se ale tvů...

Film

Ženy v příliš velkých pánských košilích

sfz 200Dalším z filmů, které je možné zhlédnout na festivalu Severská filmová zima je norský film se zvláštním názvem Ženy v příliš velkých pánských košilích. Film v sobě spojuje osudy tří žen, které se proplétají navzájem v norském městě Trondheim. Na diváky ta...